Jump to content
sk-victor

Sony MDS-JB980 QS

Recommended Posts

sk-victor

 

 

MD.jpg.0c340d7424c06bb5edad13440b8c9b1a.jpg

 

 

SONY MDS-JB980 QS

 

Bodajże najnowszy i najbardziej zaawansowany stacjonarny odtwarzacz MD Sony. Jedynie nowsze odtwarzacze portable obsługiwały jeszcze Hi-MD (1GB). Jak dla mnie od samego początku MD to był chyba: najelastyczniejszy i najwygodniejszy standard nagrywania dźwięku. Możliwości edycji, włącznie ze zmianą poziomu nagrania - już po jego dokonaniu (sic!), możliwość podpięcia klawiatury PC jak i samego PC przez USB w MDS-JB980 to naprawdę bardzo wiele jak na tamte czasy. Dźwiękowo jak wiadomo MD przeszło sporą ewolucję. Pierwsze modele na papierze spełniały wszystkie normy Hi-Fi tak jak i standard CD z naddatkiem, lecz niestety niedoskonały ATRAC pozostawiał na muzyce paskudne piętno kompresji. Z generacji na generację było z tym coraz lepiej. Ten model pod względem dźwięku jak dla mnie jest praktycznie idealny. ATRAC w tym wydaniu jest praktycznie przezroczysty. Artefakty kompresji są niesłyszalne. Mamy do wyboru kilka jej stopni. Standard, LP2, LP4 i nagranie mono. Nawet LP2 jest jeszcze bardzo dobrej jakości. LP4 ma spore ograniczenia a mono - to mono ;) Używam MD stosunkowo rzadko. Jak kolega Spike napisał w opisie MDS-JE500 laser trzeba oszczędzać dla przyszłych pokoleń ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
audiotone
2 godziny temu, sk-victor napisał:

Bodajże najnowszy i najbardziej zaawansowany stacjonarny odtwarzacz MD Sony.

A nie było czasem jakiegoś MD soniakowskiego ES-a ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
sk-victor

Był był i to chyba nie jeden ale starsze. Były wspaniałe i wypasione ale starsze i ze starszą wersją ATRAC-a.

Share this post


Link to post
Share on other sites
audiotone
1 minutę temu, sk-victor napisał:

Był był i to chyba nie jeden ale starsze.

 

A to wszystko jasne ;).

Share this post


Link to post
Share on other sites
moris
Dnia 18.11.2018 o 21:06, sk-victor napisał:

Były wspaniałe i wypasione ale starsze i ze starszą wersją ATRAC-a.

JB 980 QS, to wspaniała maszyna, ja mam 940 QS i sobie bardzo chwalę. Różnią się tym, że 980 ma dodatkowo chip CXD2664R, który poprawia odtwarzanie muzyki nagranej w trybie MDLP, czyli w trochę gorszej jakości- większa kompresja. Jest to tzw. type S. Oba minidyski mają najnowszy typ ATRAC - Type R.

Jednak ani 980 ani 940 nie są najlepszymi minidyskami, chociaż należą do wyższej półki, najlepsze są z serii Sony Esprit JA 50ES, JA 30ES, JA 20ES i kilka ich wariantów np. JA 555ES. Powstały w latach 1996 - 2000 i to jest prawdziwy HiEnd, cokolwiek byśmy przez to rozumieli. Kupiłem jakiś czas temu JA20ES i nie miałem czasu nawet się zastanawiać czy to brzmi jak HiEnd, po prostu szczęka mi opadła. W porównaniu do świetnego 940 QS, scena i przestrzeń w JA20ES wydaje się nieskończona, wybitna moim zdaniem szczegółowość, a zarazem analogowe ciepło, to mieszanka która zwala z nóg. Do tego świetny, punktualny bas. Jakość dźwięku jest porównywalna do mojego Nakamichi RX505, chociaż są też różnice. 

Wiem, że MD to format cyfrowy, ale moim zdaniem JA20ES brzmi bardzo analogowo zachowując wszystkie zalety cyfry; brak szumów, separacja kanałów, dynamika.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
This topic has more replies, but you'll need to be signed in to view them.

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use Guidelines Privacy Policy.