Jump to content
Audiotetryk

Radmor 5100 i jego liczne niedoróbki

Recommended Posts

Audiotetryk

Posiadam ten popularny amplituner już dość długo. Wiele lat temu przywróciłem go ogólnej sprawności, oraz przestroiłem głowicę PGU-b2. Przestrojenie wykonywałem pierwszy raz w życiu, bez odpowiedniego zaplecza technicznego (wobuloskop, generator, oscyloskop), więc wyszło jak wyszło. W załączniku artykuł z którego korzystałem. Od pewnego czasu doprowadzam go do ładu. Z istotnych informacji- wymieniłem już potencjometry w programatorze na EGEN-y,  i większość kondensatorów elektrolitycznych. Każda jedna Elwa miała dziwnie zawyżoną pojemność. Opis usterek:

1. Pomimo wyregulowania napięć zasilacza stabilizowanego oraz przestrajania, nie jestem w stanie pokryć całego pasma. Dorywczo zwiększyłem zakres przestrajania poza 3 - 25V

2. Słaba czułość głowicy na górze pasma. Trymery są raczej sprawne, bo reagują na regulację. Czy pomoże wymiana rdzeni na U11? Opinie na ten temat są różne.

3. Wędrująca wskazówka zera. Przed wymianą kondensatorów była masakra. Teraz jest lepiej, ale dalej nie okej. Po włączeniu jest lekko po lewej, po kilkunastu sekundach stabilizuje się na środku. Zresztą różnie z tym bywa, bo wygląda na to, że wpływ na dryf wskazówki ma temperatura w pomieszczeniu. Wymieniałem w związku z tym 3 kondensatory ceramiczne 100nF wokół głowicy, ale dalej nie jest idealnie.

4. Nieprawidłowa regulacja przód-tył. Pomimo, że w tym układzie głośniki tylne są spięte w szeregu, to w moim egzemplarzu występuję duża różnica głośności pomiędzy kolumnami tylnymi, która wraca do równowagi w pozycji tył na 5, czyli max. Jak to jest możliwe przy kolumnach spiętych w szereg?

Bardzo proszę o porady techniczne.

ps. Dalej nie posiadam wobuloskopu, ani generatora... Jest podstawowe zaplecze techniczne.

1.jpg 2.jpg 3.jpg 4.jpg

5.jpg 6.jpg

Audiotetryk

Znam ten film. Nie rozwiązuje on żadnego z w/w problemów.

sherlock
9 godzin temu, ArturP napisał:

Wykonuj dokładnie to co On:

Jak zobaczyłem "serwis" decków a la Redóctor Schumuff  to nie zaryzykowałbym z radiem.

ArturP

Ja zaczynałem przestrajać głowice w '89 z 88-108MHz/66-76MHz, a od '00 odwrotnie i to co ten facet tłumaczy jest poprawne.

Może u Audiotetryk'a w głowicy ktoś był wcześniej i trzeba by było wymienić bloki P.Cz i głowicy.

Audiotetryk, mam Radmora5102TE, kompletnie nie dłubanego. Na dniach (jakieś 2-3 tygodnie) mam się za niego brać, kompletny przegląd i przestrojenie. Dam ci znać co zrobiłem i czym to robiłem. Może jakaś sesja kamerowo-skypowa?

Może wcześniej ktoś inny na coś wpadnie? Ja na chwilę obecną mam pomysł z wejściem głowicy, trafko L101 (pęknięty rdzeń), cewki L103,104 (za mocno rozciągnięte), za małe napięcie varikapowe, rozwalona heterodyna (L107,C120), uszkodzony któryś z wymienionych elementów.

GłowicaTE.jpgat9100_przestrojenie_120.jpg

This topic has more replies, but you'll need to be signed in to view them.