Jump to content

Nakamichi 482


artekk
 Share

Recommended Posts

P1012252.JPG.02266997263c5eccd8d76abf94314b45.JPG

Nakamichi 482

Nakamichi 482 to 3-głowicowy magnetofon z dwuwałkowym mechanizmem Nakamichi Classic (Standard) Transport, czyli własnej produkcji. Magnetofon kosztował 775 dolarów i był produkowany w latach 1979-82.

Naka kupiłem na znanym portalu z ogłoszeniami. Deck miał obciętą wtyczkę sieciową i nie podnosił mostka z głowicami. Deck był tzw. dziewicą, wewnątrz bardzo czysty, wyglądał na nigdy nie otwierany.

Przyczyną usterki było zmęczenie silnika pomocniczego, który został rozebrany, co trzeba wyczyszczone i nasmarowane. Śmiga do dziś.

Dane techniczne :

nak480dane.jpg.6b40b2ef70b55a3f0183e4e9292b1fff.jpg

Magnetofon z oryginalnym mechanizmem Nakamichi z trzema silnikami, który choć do najszybszych nie należy posiada wysoką kulturę pracy, głucho i miękko przełączając funkcje. Płyta główna leży "na głowie", jednak producent pomyślał o serwisowaniu decka i najważniejsze regulacje są dostępne poprzez dedykowane otwory.

nak480srodek.jpg.5a220ea2165d19eee413ae9c53d3c4e8.jpg

Głowice z materiału Crystalloy i z Pressure Pad Lifter (fotka pożyczona) :

nak480head1.jpg.c6c8a29fe487f7f1bdbe65fc3fe8fd4b.jpg

Jaki jest koń każdy widzi i wyposażenie jak na 3-głowicowy deck jest po prostu marne. Nie znajdziemy żadnej kalibracji, nawet regulacji biasu. Zmiana rodzaju taśmy, tradycyjnie w Naku jest manualna. Nieco upierdliwe jest ustawianie poziomu zapisu suwakami, które nie są zamontowane bezpośrednio przy sobie (jak np. w Nakach z serii BX). Licznik jest mechaniczny, na szczęście z funkcją pamięci. Wyjście słuchawkowe nie posiada regulacji i jest bardzo głośne.

Ten prosty magnetofon odwdzięcza się bardzo dobrym dźwiękiem, którego po prostu chce się słuchać. Jest muzykalny, melodyjny, ale wciąż czysty, przejrzysty i selektywny, bez zbytniego ocieplania przekazu. Magnetofon posiada urzekającą stereofonię, z precyzyjną lokalizacją. Jest to jeden z niewielu decków, który potrafi oddać głębię, dalsze plany, pogłosy. Podsumowując Nak oferuje brzmienie wyrafinowane i uporządkowane, bogate w detale z pięknie rozciągniętą górą. Bas jest szybki i zwinny, postawiono na jego jakość, a nie ilość. Model 482 może nie przypaść do gustu miłośnikom mocnego uderzenia, dużego tłustego basu i grania gęstego, podanego na twarz. To taki "audiofilski" kaseciak.

Dodam, że kasety które nagrał Nakamichi 482 świetnie brzmią na innych magnetofonach.

Deck posiada jeden z najmniej "tnących" układów Dolby (co prawda tylko Dolby B), jakie dane mi było słyszeć.

Link to comment
Share on other sites

This topic has more replies, but you'll need to be signed in to view them.

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use Guidelines Privacy Policy.