Jump to content

Audio Physic Spark II


artekk
 Share

Recommended Posts

Audio Physic Spark II

 

Kolumny, o których marzyłem w latach 90-tych. Właśnie wtedy odsłuchiwałem te zestawy u pierwszego dystrybutora Audio Physic, w firmie Audio Vision w Warszawie. Zachorowałem na ten dźwięk, niestety nie stać mnie było wtedy na kolumny za 7tys. zł. Próbowałem różnymi kanałami zdobyć te kolumny w "ludzkiej" cenie, co niestety nie udało się. Przy okazji "polowania" wszedłem na dłuższy czas w posiadanie znakomitych Vienna Acoustic Mozart i o Sparkach zapomniałem. Niedawno znajomy dostawca magnetofonów odezwał się po dłuższej przerwie, z propozycją zakupu uszkodzonego Tascama 122mkIII. Pochwalił się też, że stoją u niego Sparki. Wspomnienia wróciły i teraz stoją u mnie :) No i grają i to jak :)

 

Kolumny absolutnie genialne. Detaliczne, ale nie ostre, czy rozjaśnione. Grające kulturalnie, niezwykle klarownie i czysto. Słuchamy muzyki, a nie kolumn, czy przetworników w kolumnach. Szczegółowość znana z słuchawek, a przestrzeń 3D.  Głośników nie ma, jest muzyka. Znikają tworząc wieloplanową scenę.

To kolumny "time and phase coherent", co konstruktor osiągnął poprzez mechaniczne wyrównanie odległości przetworników od słuchacza (pochylenie skrzynek pod kątem 7 stopni) oraz konstrukcję zwrotnicy, a właściwie niemalże jej brak. Głośnik niskośredniotonowy nie ma żadnego filtra, a wysokotonowy jedynie kondensator. 

Głośniki pochodzą od norweskiego specjalisty, firmy SEAS. Niskośredniotonowy, posiadajacy charakterystyczną przezroczystą membranę z tworzywa XP (polipropylen) pozbawiony został nakładki przeciwpyłowej w celu zapewnienia lepszego odprowadzenia temperatury z cewek. Ano z cewek, bo to głośnik dwucewkowy. Aluminiowa wysokotonówka jest pozbawiona ferrofluidu i posiada charakterystycznego "mercedesa" - korektor poprawiający charakterystyki kierunkowe głośnika. Wewnątrz skrzynek znajdziemy po trzy komory, wytłumione matami bitumicznymi, co tworzy jakby system pasmowo przepustowy, dzięki czemu uzyskujemy dość sensowne rozciągniecie basu. Kolumny były parowane w fabryce z dokładnością +- 0,5dB. Ogólnie mam wrażenie niesamowitego kunsztu konstruktora kolumn, wszystko wydaje się przemyślane, a z głośników wyciągnięto maksimum ich możliwości. 

 

Od kiedy mam Sparki, odstawiłem na bok Spendory SP2/3 i..... jakoś nie tęsknię za nimi :) 

To chyba wystarczająca rekomendacja dla Sparków. Kolumny idealnie wpasowały się w mój system. Komfortowe odsłuchy zapewnia wzmacniacz lampowy o mocy 30W na kanał, w którym potencjometr ustawiono na godz. 10.  Przestrzegano mnie przed używaniem kolumn z przetwornikiem 14cm w pomieszczeniu o powierzchni 30m2. Fizyki nie da się oszukać i poziomu live nie będzie. Nie przepompują też 14cm Seasy tyle powietrza, co 21cm Spendor. Cud się nie wydarzy, bo nie ma prawa, Jednak kolumny są tak zestrojone, że nie czuć tych niedostatków. Uzyskano to głównie poprzez rozciągnięcie basu, dzięki czemu nie ma wrażenia obcowania z małymi kolumnami. Poza tym głośnik ma dwie cewki, dzięki czemu nie dostaje zadyszki przy wyższych poziomach. No i ta wielka scena, wielka w każdym wymiarze. 

Kolumny bardzo muzykalne i wciągające. Lekko dosłodzona, gładka barwa nieco podciąga w górę słabsze realizacje. Świetnie oddają barwę, linię melodyczną kontrabasu, gitary basowej, które nie giną, zawsze można komfortowo je śledzić w gąszczu innych instrumentów. Średnica jest otwarta i czysta, dzięki czemu wokale brzmią namacalnie i blisko. 

Czego brakuje tym kolumnom ? Nie zagrają live, nie osiągną poziomów jak na żywo, bo fizyki nie da się oszukać. Bas czasami "spóźnia się", gdy trafi na odpowiednią "nutę" potrafi zabrzmieć jakby subwooferowo, to cena kompromisu, jaki wybrał konstruktor, kompromisu miedzy rozciągnięciem a odpowiedzią impulsową. Średnica jest nieco wypchnięta, dlatego trzeba uważać z doborem komponentów towarzyszących do systemu. 

I ostatnia cecha Sparków są niezwykle wymagające w ustawieniu. Optymalnej pozycji dla nich szukałem prawie trzy tygodnie.

A teraz już tylko odwdzięczają się muzyką :) Taki hi-end dla ubogich :)

 

DSC04087.JPG  DSC04088.JPG  DSC04089.JPG  DSC04090.JPG  

 

DSC04091.JPG  P1013609.JPG

 

 

 

 

  • Super (+1 pts) 3
  • +1 2
Link to comment
Share on other sites

This topic has more replies, but you'll need to be signed in to view them.

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use Guidelines Privacy Policy.