Jump to content
stereo-hifi - forum audio

Jak często należy używać kasety czyszczącej DAT ?

Slawek Aiwa
 Share

Recommended Posts

• Admin

W instrukcji użytkownika powinna być o tym mowa. Nie mam DAT'a ale w moich streamerach komputerowych napędy same zgłaszają potrzebę aplikacji kasety czyszczącej. Urządzenie zapala diodę CLEAN lub tez wyświetla specjalny kod na wyświetlaczu. Niestety jest to Ultrium od 1 do 3 generacji więc skutecznie powstrzymuje mnie to od czyszczenia innymi metodami. Generalnie wszyscy na forach piszą o ręcznym, aczkolwiek bardzo ostrożnym czyszczeniu. Ta taśma jest sucha i ścierna stąd może taki opór przed jej stosowaniem. 

P.S. Warto sprawdzić stan tej gąbki czyszczącej. Ponoć lubi się rozpadać i brudzić bęben z głowicami.

• O.K. (0 pts) 1

@sherlock 

Tak podejrzewałem....system delikatny, w DCC też czyściło się dopiero na informację Clean Head.

Tyle, że tam przy stosowaniu kaset CC, szybko dochodziło do brudzenia głowicy.

Podejrzewam, że nośnik DAT, jest wyższych "lotów" niż w kasetach CC.

Edited by Slawek Aiwa

U mnie w Sony DTC-ZE700 pokazuje sie napis "CLEANING", który oznacza ze należy wykonać czyszczenie. A zalecane jest czyszczenie po około 10h pracy odtwarzacza.

• Admin
15 minut temu, flyingcircus napisał:

A zalecane jest czyszczenie po około 10h pracy odtwarzacza.

Mnie więcej już wiemy co ile czyścić: co 10h pracy lub w momencie pojawienia się napisu CLEANING na wyświetlaczu. Tylko teraz należałoby zadać pytanie JAK i CZYM?. "Techniki walki" są rożne: jedni czyszczą papierem nasączonym alkoholem, drudzy irchą (również nasączoną). O tym jakimi ruchami należy to robić nie wspomnę.

• Admin
2 minuty temu, Slawek Aiwa napisał:

można urwać głowice z bębna (podobno)

Pytanie czy użytkownicy robią to na obracającym się bębnie z głowicami czy też nie.

@sherlock 

bardziej bym się skupił, na kwestii - np. płatkiem kosmetycznym a zwłaszcza jego drobniutkimi włoskami, można zachaczyć i wyrwać głowicę. Takie cuda robiłem z VHS, dawałem rady, ale bęben DAT - jest dużo mniejszy, wszystko mniejsze....i pewnie słabsze na uszkodzenia mechaniczne

• Admin

Na opakowaniu powinna być zawarta o tym informacja bo w końcu każda taśma czyszcząca jest inna. W streamerach określa się na 50 przejść. Posiłkuję się streamerami bo magnetofony DAT wywodzą się właśnie z tej technologii. 

• Admin

Faktycznie. Tylko informacja o tym by użyć przez 20 sek. To będziesz używał póki będzie spełniać swoje funkcje. Ciekawe ile tam ma tej taśmy. I pytanie czy do czyszczenia używa tego samego odcinka czy stopniowo przechodzi na dalszy odcinek taśmy przy kolejnych czyszczeniach. Bo jeśli na koniec czyszczenia przewija do początku to raczej czyści tym samym odcinkiem. Inna kwestia czy napęd rozpoznaje kasetę czyszczącą? Raczej tak. Więc mógłby na koniec procesu czyszczenia pozostawiać taśmę bez przewijania na początek.

Mało jest taśmy, ale...tak pewnie będzie, że pamięta miejsce na taśmie i jak dojdzie do końca, to do kosza. Że 20 czyszczeń może być.

Jeśli chcesz zobaczyć zdjęcie, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

• Admin

Popatrzyłem na zdjęcia w sieci i tej taśmy jest prawie zawsze 5m. A z "wydajnością" nie jest chyba tak źle:

• Admin

Przecież to jest kompatybilne z DDS-1. W DDS taśmy różniły się pod względem budowy - w kolejnych wersjach były coraz dłuższe (i też cieńsze) taśmy ale też wzrastała gęstość zapisu ( wyrażona w GB/cal). A taśma czyszczącą przeznaczona jest nie do konkretnej generacji napędów a do całej rodziny.

Spoiler

Dobrze kalkulujesz - sprzet/media oferowany w zakładce "serwery" na alle jest dużo tańszy :)

Mam kilka kaset czyszczących DAT. Z tych które akurat teraz udało mi się odszukać jedna jest na 25 przebiegów, druga na 55.

Edited by Filwoj

• Admin
1 minutę temu, Filwoj napisał:

jedna jest na 25 przebiegów, druga na 55

Czyli jednak producenci kasetek na rynek konsumencki dają taką informację? Czy to są w ogóle kasetki konsumenckie czy z rynku serwerowego?

Nie znalazłem opisu określającego producenta. Na wkładce są tabelki z odpowiednią ilością pól na zapisanie daty lub po prostu oznaczenie użycia taśmy.

• O.K. (0 pts) 1

• Admin

Czyli użytkownik może jedynie mieć jakiś przegląd . Daje mu to nieco orientacji co ile magnetofon wymagał czyszczenia i czy czasem ten czas być może zbliża się. Ważne przed nagrywaniem. Zwłaszcza jak użytkownik chce nagrać ważną audycję a w paszczy siedzi 120'tka. Dobre i tyle.

• 1 month later...

Cześć. Powiedzcie mi tak uczciwie. Mam decka DAT na gwarancji jeszcze rok, czy w razie zabrudzenia głowicy można bezpiecznie użyć tej kasety, uszkadza głowicę czy nie ??Jak prawidłowo jej używać - bo już zgłupiałem ?.

• Admin
11 godzin temu, Slawek Aiwa napisał:

czy w razie zabrudzenia głowicy można bezpiecznie użyć tej kasety, uszkadza głowicę czy nie ??

Wyobrażasz sobie sytuację, że ta kaseta uszkadza głowice w firmowym streamerze i nagle firma traci dostęp do ważnych danych lub streamer uszkadza taśmę z tymi danymi? Rynek profesjonalny rządzi się zdecydowanie innymi prawami niż rynek konsumencki. Ta kaseta przy korzystaniu z niej "z głową" jest bezpieczna dla napędu.

11 godzin temu, Slawek Aiwa napisał:

Jak prawidłowo jej używać

W komputerowych streamerach wrzuca się kasetę w napęd i po operacji czyszczenia napęd sam wyrzuca kasetę. Nie wiem jak jest w deckach DAT ale zajrzyj do manuala konkretnego modelu. Te informacje mogą też być umieszczone na kasecie.

Ten temat juz chyba byl...

wrzucasz kasete, wlaczasz PLAY, niech "gra/chodzi" przez 10 sekund, nastepnie wylaczasz i wyjmujesz kasete, ot caly proces.

nigdy nie przewijaj tasmy i uzywaj jej ponownie... konczy sie to do kosza.