Sari la conținut
stereo-hifi - forum audio

Walka z pleśnią...

MARIUSZ H.
 Share

Postări Recomandate

Witam jak w temacie jak walczycie z pleśnią wewnątrz kasety, czasem zdarzy się taką kupić na giełdzie/ryneczku

ostatnio trafiło mi się kilka takich kaset ale jeszcze nigdy tego nie czyściłem

więc wziąłem się za to w następujący sposób 

-etap pierwszy rozkręcić kasetę

-etap drugi rozpołowić 

następnie alkohol izopropylowy wacik do demakijażu i do dzieła,

wyczyszczone odkażone jak nowe pozbyłem się nawet tego nieprzyjemnego zapachu...

ciekaw jestem jak wy walczycie z pleśnią?

jak nowe...

IMG_0070.JPG  IMG_0075.JPG IMG_0078.JPG plesn.jpeg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

• Admin

Raz przemywałem izopropanolem. W miejscu przetarcia warstwa nośnika uległa lekkiemu wytarciu i nagrany sygnał był bardzo słaby. Od tego czasu jak mi się trafi taki przypadek to taśma idzie do utylizacji.

Link spre comentariu

• 4 săptămâni mai târziu...

Po użyciu izopropanolu bezpośrednio na taśmie, ściera się jakaś warstwa i taśma ciężko jedzie po głowicy. Dodatkowo taśma lubi wyginać się w łódeczkę. Sens ma jedynie uratować taką taśmę tylko żeby zrobić jej kopię, wytrzeć na sucho i odtworzyć kilka razy aby cały syf z taśmy został na głowicy, a głowicę na bieżąco czyścić aż taśma przestanie brudzić.

Link spre comentariu

• 2 luni mai târziu...

Kilka uwag - może komuś się przyda?

Przed zakupem/używaniem warto kasety dokładnie pooglądać:

• najpierw patrzymy na taśmę - powinna być błyszcząca bez zmatowień, przebarwień, uszkodzeń, "rys", zagnieceń. Nośnik powinien być jednolity. Warto przewinąć ją na początek, koniec - najwięcej uszkodzeń jest właśnie tam. Brudna rozbiegówka to sygnał problemów.
  • patrzymy na filc dociskowy - powinien być czysty i niezużyty "wyślizgany" - uwaga czasami go brak!
  • należy zerknąć czy taśma jest równo nawinięta - nierówności i przesunięcia mogą świadczyć o jej uszkodzeniach/zerwaniach. Nierówności, które pozostają tak przez dłuższy czas wpływają na jej sprawność/jakość
  • wąchamy! >>> zapach stęchlizny lub wszystkie zapachy niespecyficzne dla modelu - to ryzyko - radzę nie kupować/używać! Takie kasety często mają problemy z wykwitami lepiszcza lub/i lubrykantu poślizgowego a także po prostu się rwą!
  • ślady "jakby pleśni" eliminują kasetę - nie nadaje się do używania! Najczęściej są to wykwity lubrykantu którym nasączona jest warstwa magnetyczna. Taka taśma straciła spójność magnetyczną i mechaniczną - to "złom". Oprócz tego jest zagrożeniem dla toru waszego magnetofonu - w najlepszym przypadku czeka was gruntowne czyszczenie toru przesuwu taśmy.
  • należy sprawdzić czy w środku nie ma paprochów, piasku itp ... jeżeli wkładka ślizgowa jest zmatowiona to źle wróży (w najlepszym przypadku kaseta była bardzo często używana i to prawdopodobnie w marnych magnetofonach/deckach). Uwaga na ciała obce np piasek, fragmenty plastiku!
  • Zniszczone obudowy wiele mówią o kasecie (intensywne i niedbałe używanie). Powycierane i z przetarciami na frontach mogą świadczyć, że były wykorzystywane w samochodach.
  • warto wiedzieć czy rolki, rozbiegówki oraz sama taśma (jej kolor) pasują do modelu kasety ... bardzo wiele kaset ma poprzekładane "wnętrzności". W tym przypadku przy okazji należy zerknąć na wkręty - zwykle domorośli majsterkowicze używają śrubokrętów niepasujących do łepka wkrętu - więc zostają ślady i uszkodzenia.

Co zrobić gdy mamy ślady "jakby pleśni" na brzegach lub czole taśmy?

• jeżeli mamy ją kupić - nie kupujemy!
  • jeżeli ją mamy i nam nie zależy - wyrzucić lub przeznaczyć na części.
  • jeżeli nam na niej zależy - mamy np rzadki oryginał ... to możemy przełożyć taśmę od taśmy dawcy i nagrać jeszcze raz.
  • jeżeli mamy nagranie na którym nam zależy i chcemy je mieć .... wtedy będzie więcej pracy. Rozkładamy kasetę, wyciągamy taśmę. Czyścimy kasetę wewnątrz - wszystkie rolki, folie poślizgową itp. Możemy do tego wykorzystać płyn do mycia naczyń lub inne preparaty obojętne - następnie dobrze wysuszyć! Uwaga na nalepki - jeżeli takowe posiada można użyć sprężone powietrze i czyścić na sucho lub uważać z "wilgocią". Taśmę wyciągnąć wyczyścić sprężonym powietrzem z dwóch stron - uwaga na siłę sprężonego powietrza - zachowaj odległość!!! Nie czyścimy taśmy żądnymi substancjami chemicznymi oraz popularnymi alkoholami (w tym izopropanolem) - pogorszymy jej stan i usuniemy substancje poślizgowe!  Jeżeli zależy nam na obudowie możemy wykorzystać do czyszczenia inną niepotrzebną obudowę .... a już wyczyszczoną zachować na później. Wkładamy wstępnie oczyszczoną taśmę do obudowy - można lekko odgiąć resor by lepiej amortyzował. Filc na resorze powinien być w dobrym stanie lub należy go wymienić, W otwór kasety (tam gdzie wchodzi głowica - docinamy kostkę miękkiego filcu i z wyczuciem (taśma powinna poruszać się swobodnie lecz z delikatnym (!) oporem) przyklejamy taśmą klejącą >>> tak przygotowaną kasetę możemy przewinąć ręczną przewijarką. Możemy też wykorzystać jakiegoś decka padlaka w którym uprzednio wykręcamy głowice i wciskamy play .... W ten sposób wyczyścimy taśmę. Następnie jeżeli taśma jest w akceptowalnym stanie i nie ma ubytków w nośniku (czasami jest w tak złym stanie, że nie nadaje się do niczego!) możemy ją przegrać na inną kasetę! Proponuję by źródłem był deck który nie jest naszym ulubionym - po takiej operacji należy wyczyścić tor przesuwu taśmy decka źródła!!!!
  • Jeżeli chcecie poznać moje zdanie - ja bym takich kaset nie używał!

Mam nadzieję, że moje wypociny przydadzą się komuś ... jak o czymś zapomniałem - pytajcie/piszcie!

• Super (+1 pts) 2
  • +1 1
Link spre comentariu

• Admin
28 minut temu, wasar napisał:

jak o czymś zapomniałem

Jak jest możliwość to na dobrej taśmie nagrać ten sam materiał i ewentualnie włożyć w obudowę (jeśli prenagrany oryginał). Spleśniałą taśmę zutylizować. 

Link spre comentariu

1 minutę temu, sherlock napisał:

Jak jest możliwość to na dobrej taśmie nagrać ten sam materiał i ewentualnie włożyć w obudowę (jeśli prenagrany oryginał). Spleśniałą taśmę zutylizować. 

Napisałem to - punkt 3 drugiej grupy opcji ;)

Link spre comentariu

• Admin

A faktycznie :) Przepraszam za niedoczytanie . Ale z bardzo rzadkim oryginałem może być ciężko by wejść w jego posiadanie.

• O.K. (0 pts) 1
Link spre comentariu

1 minutę temu, sherlock napisał:

A faktycznie :) Przepraszam za niedoczytanie .

Daj spokój, nie ma sprawy - trochę za dużo tekstu nasmarowałem!

Pomyślałem, że coraz więcej jest szperaczy wśród nas którym w ręce wpadają kasety piwniczno-garażowe ...

Nie wiedzą na co zwrócić uwagę i często za nie przepłacają a potem zanieczyszczają decki .... i jest problem.

Jest w sumie jeszcze jedna opcja - kaseta to oryginał w zgrzewanej lub klejonej obudowie. Lepiej jej nie rozklejać bo prawdopodobieństwo uszkodzenie obudowy jest więcej niż spore! Tu można się zabawić i nawinąć nową taśmę bez otwierania kasety po czym nagrać materiał jeszcze raz! Niestety nie będziemy w stanie jej wtedy wyczyścić w środku - można po wywinięciu próbować sprężonym powietrzem i szpatułkami. Dwie małe uwagi ...

pierwsza >>> nową taśmę przed nawinięciem do starej obudowy należy zmierzyć czasowo - czy czas pasuje do oczekiwań!

druga >>> przy wklejaniu nowej taśmy raczej musimy użyć starych rozbiegówek - należy je wyczyścić i przy odrobinie zręczności możemy użyć starych zlepek ... jeżeli nie trzeba kombinować inaczej ;)

23 minuty temu, sherlock napisał:

Ale z bardzo rzadkim oryginałem może być ciężko by wejść w jego posiadanie.

dlatego opisałem jak w takim przypadku ratować taśmę i doprowadzić ją do takiego stanu by mogła posłużyć jako źródło do przegrania na nową taśmę ... po tym procesie możemy ją wywalić lub zachować i nie używać.

Link spre comentariu

• Admin

Z czyszczeniem czasem może nie być możliwe uratowanie nagrania. Podczas operacji czyszczenia może nam ulec uszkodzeniu warstwa czynna z zapisem. Mając komputer i edytor audio można zgrywać "po kawałku" i ripować do kompa "na zakładkę". Głowicę i resztę toru czyścić i znowu ripować. Później pozostaje mozolna edycja i klejenie kawałków w edytorze. 

Link spre comentariu

• 2 săptămâni mai târziu...

Właśnie rozpakowana kaseta z taśmą CrO2, produkowana od 1979 w Portugalii przez szwajcarski AudioMagnetics. Niestety wygląda na to, że nie zarejestruje żadnego nagrania. Kupiłem kilka lat temu parę egzemplarzy z uwagi na ciekawy oryginalny system prowadzenia taśmy podobny do niemieckiego SM. Odfoliowałem drugą i taki sam widok rozkładającego się nośnika.

Jeśli chcesz zobaczyć zdjęcie, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Link spre comentariu

• Admin

Wychodzi na to, że trzymanie taśm w folii nie do końca dobrze wpływa na stan nośnika. Pleśń "nie lubi" świeżego powietrza więc kasety przewijane okresowo mogą być lepiej zabezpieczone przed atakiem pleśni. Oczywiście przy nie za dużej wilgotności powietrza.

Link spre comentariu

Wcale nie koniecznie musi być taśma do wyrzucenia. Spróbuj sposobu z tematu o taśmach, tam coś z Sherlockiem pisaliśmy na temat czyszczenia taśm. Fajnie będzie jak uratujesz choć jedną.

Link spre comentariu

Dla porównania Basf z 1977 roku. Mam ją od bardzo dawna, osobiście odfoliowana. Jak widać stan taśmy idealny, poprawnie też się kalibruje (jak na wczesny chrom). Te XHE być może leżały w jakimś zawilgoconym magazynie / kontenerze a może ich jakość jest po prostu słaba i pokonał je czas. Tak czy owak nie warto ryzykować głowic. Zostawię sobie obudowy na ewentualną przekładkę, bo dość ciekawe.

Link spre comentariu

@Mizyn Nie masz czego żałować , przynajmniej tak mogę stwierdzić po moich dwóch sztukach XHE (moje akurat są w świetnym stanie i kupiłem oby dwie w folii więc taśma była dziewicza ) i generalnie masakrycznie nie stabilna taśma jeśli chodzi o parametry , jak i level tak i bias , generalnie co jakieś kilka minut trzeba by było zmieniać parametry .... A no i losowo zdarzy się jakiś dropout ....

Editat de rembol1992
Link spre comentariu

• Admin

Dawno temu zakupiłem AudioMagnetics ChromdioxidII bo akurat w sklepie zabrakło TDK SA. Słaba taśma. Nagrałem wtedy audycję śp. Beksińskiego i nie byłem zadowolony z efektu. Taśmy mam do dzisiaj i mają wartość wyłącznie sentymentalną. Wynika z tego, że jeszcze nikt nie wypowiedział się pozytywnie o jakości wyrobów tej firmy.

Link spre comentariu

Audio Magnetics dobrze zaczęli ale zaraz potem zostali w tyle ... główne biura mieli w Szwajcarii a fabryki produkcyjne w Portugalii, Mexyku, Kanadzie i USA ... stąd często to pomieszanie w opisie kaset. Właściwie najbardziej znani są z patentu poprawiającego prowadzenie taśmy "JampProof Mechanism" i chyba jako jedni z pierwszych wykorzystali sylikonowy lubrykant do produkcji taśmy .... chwalili się też na początku lat 70ych obudowami ze specjalnym poślizgiem (z udziałem grafitu i silikonu) .... potem dostali baty od głównych konkurentów - najdłużej przetrwali w Kandzie (z tego co pamiętam do początku lat 80ych). Dla mnie zawsze były marne ... ale mam gdzieś kilka bo fascynował mnie ten ich system prowadzenia taśmy ;)

Link spre comentariu

• Admin

Nie zaglądałem do tych moich "wynalazków" od AM. Ale naklejki na kasecie to odpustowe są jak żadne inne. Złoto , złoto, złoto wszędzie. I jeszcze marna jakość samego tworzywa, z którego wykonana jest kaseta. Znajdę dzisiaj czas do zajrzę do środka.

Link spre comentariu

W dniu 18.04.2020 o 20:04, Mizyn napisał:

Odfoliowałem drugą i taki sam widok rozkładającego się nośnika.

Jak ci zależy na kasecie podmień nośnik (wcześniej dobrze wyczyść obudowę) .... bo zapaprasz sobie cały tor w decku.

Link spre comentariu

3 minuty temu, sherlock napisał:

A ja zastanawiam się czy taka pleśń nie przejdzie nam na inne, zdrowe nośniki ... 

Jeżeli jest to pleśń (grzyb >>> zarodniki) to jest to możliwe .... jednak myślę, że w 99,9% przypadków to są wykwity lubrykantu a co za tym idzie degradacja nośnika ....

Editat de wasar
Link spre comentariu

Teraz, sherlock napisał:

Ja działając profilaktycznie nośnik wyrzucam a części jakie pozostaną traktuję izopropanolem.

nie zaszkodzi ... choć moim zdaniem zwykłe czyszczenie wystarczy, niektóre plastiki mogą wejść w reakcję z alkoholem. Reasumując, to co o tym myślę napisałem powyżej .... jeżeli taśma ma takie problemy szkoda naszego czasu i sprzętu odtwarzającego. Degradacji nośnika nie zatrzymamy a jakiekolwiek traktowanie go alkoholami (czyszczenie) pogłębi jego rozkład i zmieni parametry fizyko-chemiczne choć przez chwilę "na oko" będzie wyglądał lepiej ... kiedyś (experymentalnie) próbowałem kalibrować taki "zdziadowany" nośnik - totalna loteria od OK do nie da się skalibrować - i to w obrębie tylko jednej taśmy!

Link spre comentariu

• Admin
10 minut temu, wasar napisał:

nie zaszkodzi ...

Ale moje zdrowie też ma jakąś wartość a pleśnie i grzyby w mieszkaniu nie są pożądanymi współlokatorami :) 

Link spre comentariu

pleśń to grzyb ... nawet w bardzo czystym mieszkaniu masz ich pełno .... nie wspominając strychów, piwnic itp ... zdecydowana większość dla zdrowych ludzi nie jest zagrożeniem .... no chyba że trafisz jakieś Aspergilliusy np Niger ale one na kasetach na pewno nie mieszkają ... Warto by było się też zastanowić co by te grzyby na kasecie jadły? (dlatego napisałem że 99,9% to nie pleśń).

Link spre comentariu

• Admin

Wolę nie sprawdzać czy dany grzyb jest dla mnie zagrożeniem czy też nie :) A co do menu grzybów to trzeba odrzucić schematy co może lub nie nadawać się do jedzenia. Skoro inne stworzenia jak np. bakterie żywią się pochodnymi węglowodorów czy rożnymi toksynami to taka taśma nie powinna stanowić dla nich problemu :)  

• O.K. (0 pts) 1
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
 Share

• Creează nouă...

Informații Importante

Korzystając z tej witryny, wyrażasz zgodę na nasze Termeni de Utilizare Ghidări Politică Intimitate.