Jump to content

Wkładki i igły - polecane źródła zamienników


mich64
 Share

Recommended Posts

Zainspirowany przez kolegę Sherlocka postanowiłem założyć ten temat, kierowany własnymi doświadczeniami i problemami. Liczę, że szanowni Forumowicze podzielą się swoimi uwagami, pomogą i doradzą w zakupie wkładek i igieł gramofonowych.

Na początek kilka moich problemów. Używam gramofonu Fisher MT-6321 który fabrycznie jest wyposażony w wkładkę MG 35V. Wkładka produkowana dla Sanyo, właściciela Fishera przez Audio Technikę. Wkładka to w zasadzie AT z serii 10, kompatybilna igłami z serią 11 i 12. MG 35V to niski model ale bardzo wyraziście grający, oczywiście gdy zamontujemy dobrą igłę. Na rynku królują obecnie zamienniki tzw. Swiss made lub Japan made, oczywiście można dostać też oryginał AT ale cena trochę zaporowa jak na tę klasę wkładki. 

Podstawowa igła o szlifie spherical  to koszt 18 euro, szlif elliptical jest już droższy. Szwajcar kosztuje 25 euro a Japończyk około 50. To oczywiście zamienniki. Oryginał można dostać za ok. 60 euro ale czy nowy?

Ponieważ moja podstawowa igła ma już swoje lata postanowiłem ją zmienić. Na początku kupiłem w Wamacie ATSa, zamiennik dedykowany do MG 35V. Gra to dobrze, bardzo plastycznie, jednak po ok. 2 miesiącach pod koniec płyty zaczęły pojawiać się zniekształcenia. Kombinowałem, ustawiałem w rezultacie wymieniłem igłę na starą. Postanowiłem kupić elliptical-a. Kolega Sherlock polecił mi stronę w Stanach na której można takiego ATN 12XE kupić za 50$. Niestety w obecnej chwili nie wysyłają niczego do Europy :(

Postanowiłem zatem kupić w Europie i trafiłem na stronę Thakkera, gdzie nabyłem najtańszy wariant ellipticala w wersji Swiss made. Zakup okazał się zupełną porażką, potężne zniekształcenia dźwięku niezależnie od ustawień, przy zalecanym nacisku 1,4 g przeskoki igły - ogólnie dramat. Napisałem reklamację, czekam na odpowiedź.

Wróciłem do igły wamatowskiej, zaczęła grać znowu bardzo plastycznie i głęboko, niestety zauważyłem, że jej zawieszenie coraz bardziej się obniża i zaraz wkładka będzie szorować po płycie. Zalecany nacisk 2,5g może zmniejszę na 2g.

Ogólnie z igłami to jakaś tragedia :( Dochodzę do wniosku, że tylko oryginał jest coś wart ale niestety te ceny.

Może macie jakieś doświadczenia z zamiennikami igieł, firmą Thakker i innymi. Może doradzicie gdzie można kupić dobry zamiennik i może ktoś z Was miał do czynienia z wkładką lub igłami o których pisałem.

Poniżej kilka linków do igieł i zdjęcie "szorującej brzuchem" wkładki z igłą z Wamatu :)

https://www.thakker.eu/en/needles/st-35-vd-stylus-for-sanyo-mg-35-v-generic-stylus/a-6463/

https://www.thakker.eu/en/replacement-stylus/atn-12-xe-stylus-for-audio-technica-at-12-xe-generic-stylus/a-9354/

https://www.thakker.eu/en/needles/atn-12-xe-stylus-for-audio-technica-at-12-xe-generic-stylus/a-5258/

https://www.thakker.eu/en/replacement-stylus/audio-technica-atn-12-xe-stylus-for-at-12-xe-genuine-stylus/a-9193/

https://www.wamataudio.pl/audiotechnica-system/24-ats-10-igla-gramofonowa-do-wkladki-audiotechnica.html

 

 

 

Wamat.jpg

Link to comment
Share on other sites

This topic has more replies, but you'll need to be signed in to view them.

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use Guidelines Privacy Policy.