Skocz do zawartości

Podpięty DIGITAL MUSIC BACKUP - czyli nasze metody archiwizacji plików


sherlock

Rekomendowane odpowiedzi

  • Admin

Witajcie!

Takie nastały czasy, że chyba każdy z nas posiada muzykę w postaci cyfrowej nie tylko w postaci płyt CD/DVD ale również w postaci plików. Bywa tak, że jej ilość przekracza możliwości dysku systemowego jak też awaria tego dysku może nas jej pozbawić. Podzielcie się swoimi sposobami na przechowywanie tych danych czy też na archiwizację danych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Witam ja część muzyki mam po zgrywane na płytach DVD a resztę mam na kilku dyskach.

Łącznie z dyskami zewnętrznymi to mam chyba z 10 dysków.

Właśnie martwi minie możliwość utraty tego wszystkiego więc buduję powoli swój własny serwer NAS oparty będzie na darmowym XigmaNAS.

Chcę zamontować 4 dyski po 4TB i mieć je jako 8TB z funkcją mirror myślę, że nie jest to złe rozwiązanie.

Buduję go sam bo niestety sam NAS na 4 dyski to koszt prawie 2000zł a mam płytę wyjętą z Dell-a Optiplex 980 SFF.

Przerabiam obudowę od innego Della takiego midi tower.

Jak zmontuję wszystko to wstawię jakieś fotki.

  

  • O.K. (0 pts) 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


  • Admin

Ja dawniej trzymałem archiwa na DVD. Niestety dla tej technologii zapisu płyty były coraz gorszej jakości. By być pewnym dostępu do danych należy raz na miesiąc zrzucić dane z DVD na dysk i obserwować czy transfer nie jest czasem zbyt niski. Jeśli tak to należałoby pomyśleć o skopiowaniu danych na inny dysk. Miałem kilka razy sytuację, w której jednego dnia komputer widział zawartość płyty a za miesiąc płyta była już "niewidzialna" dla jakiegokolwiek posiadanego przeze mnie napędu. Teraz proszę sobie przeliczyć ile czasu trzeba poświęcić by raz na miesiąc zrzucić dane z każdej posiadanej płyty DVD z plikami w celu kontroli czy te dane mamy czy nie.

 

Dlatego też postanowiłem kiedyś zrzucić dane na HDD z tym, że każdy dysk ma swoją kopię danych na drugim dysku. Nie używam w backupie RAID1 bowiem jakakolwiek błędna decyzja operatora czyni szkody od razu na dwóch dyskach. Lepiej mieć kopię na jednym dysku i później tylko synchronizować dane. RAID to nie jest backup tylko gwarantuje on dostęp do danych (czasem przy okazji zwiększa transfery zapisu/odczytu) w razie awarii jednego czy więcej dysków. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Aby zobaczyć więcej treści proszę zarejestrować się.

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z tej witryny, wyrażasz zgodę na nasze Warunki użytkowania Regulamin Polityka prywatności.