Jump to content

About This Club

klub miłośników marki Pioneer
 1. What's new in this club
 2. przemass696

  Pioneer CT-777 czy CT-676

  Ct-777
 3. ke_raj

  Pioneer CT-S420 - opinie

  Znalezione w necie. Jak to mówią, szału ni ma, ale Pioneer, to Pioneer... https://www.tersaudio.com/pioneer-ct-s420-review/
 4. MYCAUNLOCKER2

  Pioneer CT-S420 - opinie

  Witam wszystkich. Miał może ktoś styczność z tym deckiem ? Wszelkie opinie mile widziane.
 5. Strach pomyśleć ile by teraz wołali za niego ...
 6. Powiem uczciwie nigdy nie słuchałem Raz widziałem live jego "złotego brata" Phase Linear 7000 - niestety niesprawnego ....
 7. BanalnyX

  Pioneer CT-777 czy CT-676

  Owszem, "oś napędowa" to poprawne techniczne określenie. Jak ktoś będzie pisał rozprawę naukową albo instrukcję obsługi, to jak najbardziej. Natomiast "kabestan" jest popularnym określeniem, można rzec slangowym, na pewno zrozumiałym dla każdego pasjonata magnetofonów, choćby przez związek znaczeniowy z "capstanem" (o podobnym brzmieniu nie wspominając). Np krajzega też jest obcą naleciałością i jakoś nikt nie ma oporów, aby ją używać zamiast "piła tarczowa". Bo i krócej, i każdy wie o co chodzi. Nie wiem skąd te statystyki, ale nie dziwne że kabestan nie jest używany, skoro jest "zwalczany" na forum z jakiegoś bliżej nie przedstawionego powodu. ? Cóż, mnie się słowo kabestan podoba lepiej niż "capstan", ale jeśli stosowanie określenia angielskiego jest tu lepiej widziane, to postaram się stosować, choć szczerze - to mnie nie przekonałeś. Kończę definitywnie ten off-topic, bo robi się poniekąd męczący.
 8. sherlock

  Pioneer CT-777 czy CT-676

  Wyraz zamek ma w języku polskim wiele znaczeń. To każdy chyba wie. Nie można tłumaczyć bez uwzględnienia przeznaczenia danej rzeczy. Czym jest kabestan w Polsce (i nie tylko w Polsce) pisze o tym wiki: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kabestan Inna "bajka": Capstan may refer to: Capstan (cigarette), a brand of British cigarette Capstan (nautical), a rotating machine used to control or apply force to another element Capstan (tape recorder), rotating spindles used to move recording tape through the mechanism of a tape recorder Capstan equation, formula to describe hold-force in relation to load-force for flexible lines around a cylinder Horse capstan, a device similar to a windlass used in mining; also called a whim W języku angielskim słowo capstan jak widzisz może oznaczać wiele rzeczy, podobnie jak w języku polskim wspomniany wyraz zamek. W odniesieniu do magnetofonu prawidłowe będzie użycie określenia "oś napędowa" a nie kabestan. Dla uproszczenia (i też z lenistwa) mówimy o capstanie czy potocznie o "ośce". Nie będę upierdliwym polonistą i wychodzę z założenia, że na forum stricte technicznym lepiej jest pisać o capstanie bo to precyzyjnie określa przedmiot (ośi w magnetofonie może być wiele a capstanów na napęd mamy najwyżej dwa). Bo tłumaczenia danych technicznych decków (i nie tylko decków) wychodzą guglowemu translatorowi wprost komicznie Dlatego też zamiast poprawiać w zasadzie każdą linię z tłumaczenia lepiej pozostawić dane w j. angielskim. Również ze względu na osoby obcojęzyczne. Kabestan na jednostce pływającej służy do np. zawiązania/zablokowania na nim liny. W magnetofonie mamy oś napędową, która przesuwa taśmę. To Ty tak uważasz. Na szczęście 99,9% użytkowników magnetofonów używa zamiennie słów: capstan, oś napędowa, ośka itp. Z tych osób, które trochę bliżej znam NIKT nie używa określenia kabestan i wszyscy uważamy za jego użycie w kontekście magnetofonów za błędne i nie jest to tylko jakiś mój wymysł czy kaprys. Po prostu trzymajmy się poprawnej terminologii. Nie wszystko można spolszczyć, nie wszystko jest też spolszczone i czasem mimo spolszczenia używa się przykładowo terminów angielskich by tekst był zrozumiały dla wszystkich i by nie było niedomówień i niedoprecyzowania.
 9. BanalnyX

  Pioneer CT-777 czy CT-676

  "Capstan" to po polsku kabestan według KAŻDEGO słownika, także nie za bardzo rozumiem nawiązania do google translatora? I owszem "capstan" można inaczej nazwać "kołowrotem do obsługi liny lub łańcucha kotwicznego", ale skoro mamy POLSKIE słowo kabestan, to nie widzę żadnego zamieszania w jego użyciu w kontekście magnetofonu. Bo oczywiście konteksty mogą być różne i pojedynczo użyte słowo tego nie rozstrzyga. Tak jak mamy w języku polskim np zamek: rycerski, w drzwiach lub błyskawiczny. Mnie użycie kabestan, czy ewentualnie podwójny kabestan, w żadnym stopniu nie razi i osobiście uważam je za prawidłowe. Oczywiście moderator może mieć inne zdanie i wiadomo, że ma większą siłę przebicia, co nie musi oznaczać, że ma rację. ? Zastosowanie "capstan" czy "peak hold" też mi nie przeszkadza. Być może "peak hold" nie znajdzie odpowiednika, podobnie jak przyjął się w polskim np "walkmen" zamiast "przenośny odtwarzacz kasetowy", ale skoro mamy spolszczoną formę kabestan, odpowiadający słownikowo i znaczeniowo angielskiemu "capstanowi", to chyba nie ma o co kopii kruszyć.
 10. sherlock

  Pioneer CT-777 czy CT-676

  Tylko według gugiel translatora Sens jest w tym, że mogąc pisać np."oś napędowa" nie znajdziemy za bardzo odpowiednika dla określenia Dual Capstan. Zarz pojawiłoby się wiele propozycji i byłby tylko mętlik. Po drugie nie zapominajmy, że na forum są obecni użytkownicy nie posługujący się j.polskim. Dlatego też uważam, że możemy posługiwać się bz tłumaczenia takimi określaniami jak :capstan, dual capstan, peak hold etc. O właśnie. Co byś za tłumaczenie @ BanalnyX zaproponował dla "peak hold"? Zatrzymane szczytowanie? Co do zatrzymanego szczytowania jakby Bóg nie wymyślił orgazmu to by się człowiek na śmierć zaj...ał
 11. BanalnyX

  Pioneer CT-777 czy CT-676

  "Capstan" to po polsku kabestan. Nie widzę sensu utrzymania nazwy angielskiej, podobnie jak nie używa się "belt" tylko pasek. I każdy rozumie, że chodzi w kontekście magnetofonu o pasek napędowy, a nie np o pasek do spodni. Swoją drogą etymologia "capstan" jest dość jasna, wyraźnie komuś przesuw taśmy skojarzył się z przesuwem łańcucha okrętowego, stąd użyto określenia kabestan (capstan). Skoro przyjęło się w angielskim, to dlaczego nie w polskim???
 12. sherlock

  Pioneer CT-777 czy CT-676

  Kabestan – urządzenie spotykane zazwyczaj na jednostkach pływających lub w przemyśle, służące do ułatwienia wybierania bądź luzowania lin, łańcuchów będących pod znacznym obciążeniem. W swojej najwcześniejszej formie występował jako trzonek składający się z drewna, zamontowany pionowo na statku. Owijały go liny kilkoma oplotami, powodując większe tarcie, i zabezpieczała go zapadka uniemożliwiająca odwijanie. Zawsze był nawinięty w kierunku ruchu wskazówek zegara (patrząc od góry). Urządzenie uważane jest za hiszpański wynalazek. źródło:wikipedia.pl Capstan .... dokładnie rzecz biorąc podwójny capstn (Dual Capstan)
 13. BanalnyX

  Pioneer CT-777 czy CT-676

  777 jak numerek wskazuje to wyższy model, ma podwójny kabestan, amorficzna głowicę i lepszy wyświetlacz. Czy warto wymieniać to każdy musi sam decydować. Kupno nowego decka to zawsze wydatek i ryzyko, jeśli 676 jest w dobrym stanie, to bym zostawił. W końcu to też master reference mechanizm i zapewne odtwarzaniem nie różni się istotnie. Jak już zmieniać to może warto poszukać 979? ?
 14. A co myślicie o Pioneer CT 676 , czy warto zamieniać go na CT 777.
 15. polecam 737 mk2 , nie jest to wiadomo najwyższy model - ale dżwiękowo bardzo dobry i polecany , a miałem już z 20 decków różnych producentów - ten mi bardzo pasuje .
 16. ke_raj

  Pioneer CT-F1250 z Dolby C :)

  Wskazałem tylko, ze mamy opis podobnego urządzenia w danym dziale.
 17. sherlock

  Pioneer CT-F1250 z Dolby C :)

  Który? dbx'ów opisanych mamy bodajże trzy.
 18. ke_raj

  Pioneer CT-F1250 z Dolby C :)

  Podobnie jak opisany już dekoder dbx.
 19. PioSpec

  Pioneer CT-F1250 z Dolby C :)

  Teraz widzę, ale nie mogłem znaleźć
 20. sherlock

  Pioneer CT-F1250 z Dolby C :)

  Nawet mamy na to tag ułatwiający odszukanie https://forum.stereo-hifi.com/tags/nr decoder/ Można ten dekoder opisać z osobna. Tak sobie myślę.
 21. ke_raj

  Pioneer CT-F1250 z Dolby C :)

  https://www.youtube.com/watch?v=LIx6JkwYt5c&feature=youtu.be A właściwy dział zawsze się znajdzie: https://forum.stereo-hifi.com/forum/76-othersinny-sprzęt/
 22. PioSpec

  Pioneer CT-F1250 z Dolby C :)

  Nie znalazłem działu z dekoderami więc wrzuciłem tu. Z drugiej strony co za różnica czy tu czy tu
 23. ke_raj

  Pioneer CT-F1250 z Dolby C :)

  @PioSpec - dobre zestawienie, ale co do działu, w jakim zamieściłeś temat, to warto podyskutować. Nazwa tematu może wprowadzać w błąd. Proponuję nowe wątki na temat tych urządzeń w odpowiednich działach, a ten wątek na razie wrzucę do "kafejki".
 24. Mój Pioneer 1250 otrzymał dziś, na 40ste urodziny, dekoder Dolby C ?? Obaj pacienci czują się dobrze, po upgradzie, grają wyśmienicie. Wreszcie Pioneer gra moje kasety tak jak reszta sprzętu ? Wybrałem Sony aby pasował kolorystycznie :), a był to całkiem dobry dekoder produkowany w latach 81-84. Nie pasuje do końca szerokością, ponieważ sam Pioneer jest najwęższy chyba ze wszystkich moich decków, ale co tam. Kalibracja dziecinnie prosta, dzięki oryginalnej taśmie testowej i instrukcji.
 25. sherlock

  Pioneer CT-W205 R warty uwagi?

  Ja bym zatrzymał. U mnie decki dwukieszeniowe służą do corocznego przewijania kaset (celem zminimalizowania efektu przekopiowania). W każdej kolekcji taka "przewijarka" powinna się znaleźć.
 26. chorazy3

  Pioneer CT-W205 R warty uwagi?

  To służy do wewnętrznej regulacji BIASu. Można ustawić pod konkretną kasetę i będzie na niej (i podobnych) nagrywać dobrze. Na innych za to trochę gorzej.
 27.  

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use Guidelines Privacy Policy.