Jump to content
stereo-hifi - forum audio

ZRK M3015, M3016

Bartek0041
 Share

Recommended Posts

zrk.jpg

ZRK M3016/M3015

Jeden z najpopularniejszych deck'ów ZRK, ale niestety wyposażony jest w system Soft-Touch tzw. miękka mechanika. Przedstawione zdjęcia są mojego autorstwa i mojego deck'a. Mówię na niego M3015 ponieważ posiada Dolby, a wyglądem przypomina M3016.

M3016/M3015

• Prędkość przesuwu taśmy: 4,76 cm/s
  • Odchyłka prędkości przesuwu taśmy: ±1,5%
  • Nierównomierność przesuwu taśmy: ±0,18%
  • Czas przewijania kasety C60: ok. 120 s
  • Charakterystyka częstotliwościowa ZAPIS-ODCZYT dla taśm:
    • taśma żelazowa Fe2O3 30÷14 000 Hz
    • taśma chromowa CrO2 30÷15 000 Hz
  • Dynamika dla taśm:
    • taśma żelazowa Fe2O3 62 dB układ redukcji zakłóceń włączony
    • taśma chromowa CrO2 61 dB układ redukcji zakłóceń włączony
  • Przesłuch (stereo): 35 dB
  • Zniekształcenia nieliniowe dla taśm:
    • taśma żelazowa Fe2O3 0,5% przy 160 nWb/m *
    • taśma chromowa CrO2 2% przy 160 nWb/m *
  • Skuteczność kasowania: 70 db
  • Wejścia:
    • LINIA (CINCH) 50÷5 000 mV Rwej=470 kΩ
    • RADIO (DIN) 0,1÷10 mV/kΩ Rwej=3 kΩ
    • MIKROFON 0,4÷40 mV Rwej=50 kΩ
  • Wyjścia:
    • LINIA (CINCH) 460 mV Rwyj=4,7 kΩ przy 160 nWb/m *
    • RADIO (DIN) 460 mV Rwyj=4,7 kΩ przy 160 nWb/m *
    • SŁUCHAWKI 0÷0,3 mW Zobc=8÷2 000 Ω
  • Zasilanie: sieć 220 V±10% - (50÷60) Hz
  • Dopuszczalny pobór mocy: 15 VA
  • Wymiary: 350×117×200 mm
  • Ciężar: ≈6 kg

* 160 nWb/m - poziom zapisu odpowiadający wychyleniu wskaźników do "-2 dB"
0 dB=200 nWb/m - poziom Dolby

Źródło: Unitraklub.pl 

IMG_20180122_190515.jpg IMG_20180604_180342.jpg

• +1 3

• Admin
16 minut temu, Bartek0041 napisał:

ale niestety wyposażony jest w system Soft-Touch tzw. miękka mechanika.

Dlaczego "niestety"? Ja bym użył określenia 'w końcu" biorąc pod uwagę wcześniejsze konstrukcje ZRK wyposażone w sterowanie mechaniczne, czyli żargonowo mówiąc: "na pedały" :) Swoją drogą bardzo interesujące słownictwo na panelu.

Ludzie bardzo narzekają na nie, podobno się psują sprzęgła i luzy na ośkach są. Ja na razie nie mam z tym doświadczenia bo mój jest mało używany. Tak mało, że nawet silnik polskiej produkcji nie potrzebuje wymiany bo nie zwalnia. Ogólnie czytam złe opinie na temat Soft-Touch. Podobno mechanizm z serii M7xxx był pancerniejszy :)

O ja Cię... Prawdziwy M3015 ??? !

Do tej pory myślałem, że tak jak smoki ? (nie mylić z Dragonami ? ) ten model istnieje tylko w legendach i bajkach ? ...

Czy ktoś go widział w naszych narodowych barwach albo chociaż z angielskimi napisami?

Skąd go bracie wyciągnąłeś???

Dnia 9.07.2018 o 22:51, Bartek0041 napisał:

Ludzie bardzo narzekają na nie, podobno się psują sprzęgła i luzy na ośkach są. [...] Ogólnie czytam złe opinie na temat Soft-Touch.

To chyba jakiś skrót myślowy bo nie widzę powiązania między Soft-Touch a psuciem się sprzęgła czy luzami na ośce...

Mój tata go kupił prawdopodobnie w 89r. w Opolu bo tam miał najbliżej do sklepu, jechał na CZ 350 musiał wracać na jednym garze bo paliwa już brakowało pod koniec trasy :D. Co do tego co zacytowałeś to tak piszą w internecie lub pod prawie każdym filmie z udziałem M3016, być może to prawda a być może nie, mój jak wrócił z naprawy to znowu muszę go odsyłać bo podczas transportu coś się stało z isostatem czy jakoś tak tym co biegnie przez środek elektroniki, więc ja nie mam doświadczenia w tych mechanizmach ale jak bawiłem się nim ten jeden dzień to wszystko wydawało się dobrze działać tylko był problem z liczeniem minut ale kilkutrotne naciśnięcie guzika zerowania go naprawiło :D

No to pięknie! Zachwycam się nim bo od M3016 i Zodiaka zaczynałem swoja przygodę ze stereo :-).  Ojciec trafił na niego przechodząc obok sklepu ZURiT i też to chyba był 89 rok. Także mam go do dziś ? plus 3 inne egzemplarze. A o M3015 tylko słyszałem, nigdy nie widziałem, a w necie może na jedno małe niewyraźne zdjęcie kiedyś trafiłem - tak więc przez te wszystkie lata utwierdziłem się w przeświadczeniu, że ten model jest tak rzadko spotykany że praktycznie nie istnieje. Gratulacje i dbaj o niego - bo to prawdziwy deckowy ?️ biały kruk!

M.

• 2 weeks later...
Dnia 9.07.2018 o 22:51, Bartek0041 napisał:

Ludzie bardzo narzekają na nie, podobno się psują sprzęgła i luzy na ośkach są. Ja na razie nie mam z tym doświadczenia bo mój jest mało używany. Tak mało, że nawet silnik polskiej produkcji nie potrzebuje wymiany bo nie zwalnia. Ogólnie czytam złe opinie na temat Soft-Touch. Podobno mechanizm z serii M7xxx był pancerniejszy :)

Zależy, na jaki trafisz egzemplarz - czyli jak w przypadku wielu decków. Naprawiałem trochę magnetofonów z tym mechanizmem i jakoś z żadnym nie było większych problemów - chyba, że był totalnie zajechany ? Sam mam 7 sztuk z serii M 9xxx i największe problemy miałem z jednym z M 9108. M 9115 (z tym samym mechanizmem) służy od lat, po wymianie silnika napędu koła zamachowego, oraz paska od napędu szpulek. Poza tym, mechanizm nigdy nie był rozbierany ani wyciągany, a grałem na nim dość dużo!

Moje skromne doświadczenia wskazują na liczenie obrotów prawej szpulki, a nie minut.

Soft-touch w tych mechanizmach łączy się ściśle ze sprzęgłem i ogólną sprawnością mechanizmu, a to dlatego, że przyciski pobierały energią mechaniczną od koła zamachowego do przełączania funkcji.

W następnej generacji tych mechanizmów, po części wyeliminowano ten problem, ale nie pytajcie mnie jak.

Co do zużycia tych magnetofonów, to do dziś mam okazję oglądać u znajomej taki sprzęt w idealnym stanie, stojący w salonie jako mebel w zestawie. Oczywiście delikatnie używany co jakiś czas i bardzo trudno mi uwierzyć, ale on działa.

• 1 month later...

Mnie on się nigdy nie podobał w oryginale, dlatego na bazie M3016 stworzyłem własny. Dawno to było, bo na początki lat 90-tych, ale mam do dziś i działa.

Jeśli chcesz zobaczyć zdjęcie, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

• 11 months later...

A czy taki silnik z czterema kablami podejdzie do M3016 ? 

Podejdzie, kwestia podłączenia w odpowiednim kierunku (prawdopodobnie to silnik z jakiegoś magnetofonu z auto-reverse'm. Na początek podłącz tak, jak jest normalnie oznaczony +/- i zobaczysz, w jakim kierunku kręci. Jeśli w przeciwnym, to trzeba kombinować (tylko oczywiście nie podłączaj + i -  na krzyż, bo uwalisz stabilizator).

Jak go podłączyłem według oznaczeń czyli + do + i - do - nawet się nie włączył, czy to dobry znak ? Silnik sprzedawca mówił że jest od jakieś Diory 

• Admin
4 minuty temu, Bartek0041 napisał:

Nie mam żadnych potencjometrów, nie jestem elektronikiem ;)

A ja myślałem, że robisz w tej kwestii postępy ;) Jak przywracać do życia starą elektronikę bez minimalnego chociaż zaplecza części?

Masz "babo" placek ?.

M3016 podwija mi taśmę - wyciągnie po prawej stronie.

Dobrze, że zadziałał auto-stop.

Dziś umyłem mu rolkę płynem do gumy....pewnie rolka do wymiany.

Wątpię, żeby rolka sama w sobie wciągała taśmę... Chyba, że jest czymś oblepiona. Nie jestem przekonany co do czyszczenia płynem do gumy, spróbuj zwykłym spirytusem.

Andrzeju, jeśli samo sprzęgło nie daje rady w tych magnetofonach, mechanizm auto-stop'u pracuje nadal i raczej nie zareaguje.

Trzeba je po prostu lubić ;) A może jednak warto się przełamać i kupić jakiegoś chociażby po to, żeby obejrzeć, pobawić się nim? Jeśli się nie spodoba, zawsze możesz puścić dalej.

• 1 year later...