Skocz do zawartości

ZK120/140 i gniazdo głośnika dodatkowego


jmaciek

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie,

Niedomaga mi gniazdo głośnika zewnętrznego w magnetofonie ZK120 i w rezultacie odcina mi głośnik wewnętrzny. Czy można by było wyeliminować to gniazdo i zrobić jego obejście tak, aby głośnik wewnętrzny był zawsze włączony?


Nie znam budowy tego gniazda (z przodu 3 'dziurki', z tyłu 4 'blaszki’), ale jest tam mechanizm, który odłącza głośnik wewnętrzny po włożeniu wtyczki w pozycji 'a' jak na rysunku ze zdjęcia 'nr 1' i pewnie on uległ uszkodzeniu (przy okazji - wkładając wtyczkę to ja ten mechanizm zwieram czy rozwieram?)


Jak go obejść lub 'zmostkować' tak, aby magnetofon zawsze 'myślał', że do tego gniazda nic nie jest podłączone i aby zawsze grał głośnik wewnętrzny?


W załączeniu dodatkowo zdjęcia gniazda z zewnątrz i wewnątrz plus jego opis i fragment schematu - może będą pomocne (a cały schemat tu).

Z góry dziękuję za podpowiedzi i pozdrawiam,
Maciek

1. ZK1xx_glosnik_zewn.jpg

2. ZK1xx_schemat_fragm.jpg

3. ZK1xx_gniazdo_zewn.jpg

4. ZK1xx_gniazdo_wewn.jpg

Odnośnik do komentarza
  • Admin

Na schemacie jest chyba błąd. Znaczyłem na czerwono 'zbędny' odcinek.

 

Jeśli chcesz zobaczyć zdjęcie, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

A by głośnik wewn. cały czas działał należy zewrzeć 1 i 3 (oznaczenia ze schematu! ) Dla "spokojności" podłączyłbym wewnętrzny głośnik bezpośrednio do uzwojeń wtórnych transformatora głośnikowego i ewentualnie dodatkowe przewody od głośnika do tego gniazda celem podłączenia równoległego drugiego głośnika. Wtedy należy pamiętać by nie podłączać głośnika o impedancji mniejszej niż 8 omów.

Odnośnik do komentarza

Patrząc okiem laika i przenosząc schemat do rzeczywistości to widzę (choć pewnie się mylę) co następuje:
- 'otwór' gniazda z mechanizmem odłączania głośnika wewnętrznego to pozycje 3 i 4 na moim zdjęciu (czy on jest zawsze zwarty - te pozycje 3 i 4 - i włożenie wtyczki rozwiera [pewnie tak bo głośnik milknie] - czy dopiero jest zwierany po włożeniu wtyczki??? ),
- na schemacie nie widzę czwartego wyprowadzenia gniazda ale przyjmuję, że jest to ta linia równoległa do linii prowadzącej do nr 3 (i która to jest zwierana do nr 3),
- "A by głośnik wewn. cały czas działał należy zewrzeć 1 i 3 (oznaczenia ze schematu! ) " - czyli odpowiednio na zdjęciu zewrzeć 1 (zielony do transformatora głośnikowego i jednocześnie zmostkowanego z 4 na zdjęciu) do 3 (niebieski do głośnika) - czyli mostkujemy kabelek zielony z kabelkiem niebieskim...

uff... pozostało tylko sprawdzić czy teoria zgodzi się z praktyką ? ...

Poniżej fragment schematu do ZK102T - może on coś rozjaśni albo potwierdzi w kwestii błędu na schemacie ZK120 (jeśli trzeba mogę podesłać cały schemat do ZK120T)...

M.

Jeśli chcesz zobaczyć zdjęcie, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Odnośnik do komentarza

Aby zobaczyć więcej treści proszę zarejestrować się.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z tej witryny, wyrażasz zgodę na nasze Warunki użytkowania Regulamin Polityka prywatności.