Jump to content

M9999


tatapsychopata
 Share

Recommended Posts

IMG_20120917_183217_0.jpg

 

Magnetofon M9999 powstał dawno temu. Powstał bo jak napisałem w innym wątku nie podobał mi się M3016. Taki szary nijaki.

Dodatkowo chciałem sprawdzić czy faktycznie różne prędkości przesuwu taśmy mają znaczenie istotne dla poprawy jakości nagrywania. A że miałem wtedy łatwy dostęp do obróbki aluminium i grawerki... no to potrzymajcie mi piwo... ?

Bazą został M3016. Wywaliłem CNRS wstawiając Dolby, wszystkie tranzystory BC zamieniłem na BC550/560 Phillipsa. Zamontowałem też prosty układ HX Pro, zrobiony wg schematu znalezionego w Radioelektroniku, lub innym czasopiśmie. Tego już nie pamiętam dokładnie, Internetu jeszcze wtedy nie było, więc musiało to być któreś z czasopism.

Poprawa była spora, szczególnie wymiana tranzystorów na niskoszumne była spektakularna, pamiętam że sądziłem że zrobiłem gdzieś błąd przy wymianie, bo w trakcie sprawdzania jednego kanału nie usłyszałem szumu. Jeden niewymieniony kanał szumiał, drugi nie. Dopiero po włączeniu kasety okazało się że grają oba.

Następnie, wzorem M9XXX pomyślałem o dwóch silnikach. Nie mogąc na Wolumenie dostać odpowiedniego wspornika, akurat nikt nie miał, zrobiłem własny, nieco inaczej. Efekt ten sam, działa do dziś więc nie ruszałem.

Jak widać magnetofon ma trzy prędkości. Z tym było trochę zabawy, bo to i regulacje warto dostosować, ale postanowiłem nie przesadzać i regulacje wg serwisówki są dla prędkości standardowej. Prędkość najwyższą ustawiłem tak że kaseta C60 staje się C40, najniższą tak że C90. Różnice są słyszalne, niestety skrócenie czasu nagrywania jest nieco niepraktyczne. Za to nagrywanie najwolniejsze nadaje się do rejestracji audycji słownych. W takim przypadku trudno usłyszeć różnicę, przy muzyce już różnica jest.

Kilka lat temu poddałem magnetofon lekkiej renowacji, z zewnątrz jest jak było, w środku poukładałem nieco lepiej kabelkologię. Nie zrobiłem zdjęć po, więc tu na fotkach stan oryginalny przed.

IMG_20120917_183052_0.jpg

  • Super (+1 pts) 2
  • +1 3
Link to comment
Share on other sites

  • Admin

Pamiętam, że swoją "szufladę" MDS-4421 wielokrotnie poddawałem modyfikacji. Tranzystory wstawiłem bodajże BC430 a rezystory na niskoszumne. Wszystkie te zmiany robiłem na płytce wzmacniacza odczytu i zapisu. Do tego zewnętrzna przystawka DEBEX i miałem najlepszą szufladę w mieście :)

Link to comment
Share on other sites

This topic has more replies, but you'll need to be signed in to view them.

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use Guidelines Privacy Policy.