Jump to content

Pioneer CT-959


Dziekon
 Share

Recommended Posts

DSC_0707AAA.jpg

 

Pioneer CT-959

 

Dane techniczne:

Type: 3-head, single compact cassette deck
Track System: 4-track, 2-channel stereo
Tape Speed: 4.75 cm/s
Heads: 1 x combination record/playback, 1 x erase
Motor: 1 x reel, 1 x capstan, 1 x assist
Tape Type: type I, CrO2, Metal
Noise Reduction: B, C, HX Pro
Frequency Response: 15Hz to 22kHz  (Metal tape)
Signal to Noise Ratio: 79dB  (dolby C)
Wow and Flutter: 0.022%
Total Harmonic Distortion: 0.6%
Input: 60mV (line)
Output: 0.3V (line)
Dimensions: 420 x 134.5 x 370mm
Weight: 8.4kg
Year: 1990

 

Witam wszystkich. Jestem nowy na forum więc proszę o wyrozumiałość jeśli palnę jakąś gafę. Kilka słów o sobie: urodzony na początku lat 70-ych, przyzwyczajony do brzmienia "konturowego", nie audiofil ale lubiący dobre technicznie brzmienie. Podstawowym źródłem muzyki  był dotąd TIDAL podpięty z komputera przez USB przewodem Wireworld Ultraviolet do DACa wbudowanego w Pioneera A-70DA. Czasami odsłuch był z PD-50 np. Genesis "Invisible Touch" z SACD. Moim najnowszym nabytkiem jest wymarzony magnetofon. Stanęło na CT 959.

Jako że A-70DA uważam za pięknie wykonany, bogato wyposażony i kiepsko brzmiący wzmacniacz uzbroiłem zestaw w korektor GR -777. Tyle +/- o torze audio. Postanowiłem otworzyć temat z powodu kłopotów z moim CT-959. Otóż lewy kanał niedomaga nieco. Odpowiedź z tego kanału jest słabsza, nie rzadko przytłumiona - brak wysokich tonów. No właśnie: "nie rzadko" a więc nie zawsze. Mam wrażenie, że zależy to od tego jak się układa taśma na głowicy - po przeczyszczeniu głowicy przez chwilę potrafi "układać" się lewy kanał, grając głucho, za chwilę brzmi czysto (ale zawsze nieco ciszej). Największy kłopot jest z taśmami chromowymi (używam tylko nowych sztuk). Przy żelazowych nie słyszę aż tak bardzo wyżej opisanego zjawiska. Nie mogę też dobrze skalibrować żadnej chromowej taśmy: ani tanich, ani SONY CDit II, ani TDK SA. Zawsze "level" przy kalibracji muszę mieć wychylony na maksa. Dźwięk podczas podglądu nagrywania jest poprawny, ale często ten lewy kanał cichszy. Męczy mnie ten niejednoznaczny wynik testów odsłuchowych. Czy możecie mi doradzić jakiś test obiektywny, który by rozwiązał moje wątpliwości? Na głowicy nie widzę żadnych wżerów, wyszlifowanych rowków itp. Czasami podejrzewam elektronikę, bo kanał lewy często pokazuje się jako cichszy, nawet w trybie "monitor". Kiedyś czytałem, że realizatorzy nagrań często puszczają jednym kanałem więcej "informacji" niż drugim. Podejrzewałem już nawet, że może to moje lewe ucho niedomaga :) . Będę wdzięczny za każdą poradę. Robert.

 

Link to comment
Share on other sites

Miałem opisać swojego CT-959, ale mnie ubiegłeś, no i dobrze :)

 

Wydaje mi się, że masz problemy z prowadzeniem taśmy. Chromówki są z reguły cieńsze i bardziej podatne na wpływ nie w pełni sprawnego toru przesuwu taśmy.

Taśma nie idzie po głowicy jak powinna, stąd "uciekanie" lewego kanału. Skutkiem ubocznym mogą być także problemy z kasowaniem starego materiału podczas nagrywania na niektórych cieńszych taśmach, szczególnie na ich początku. 

Przyczyn może być wiele, na początek zużyte rolki dociskowe, niewłaściwie dobrany lub zużyty pasek główny, rozregulowane głowice, zły naciąg taśmy z powodu niewłaściwej regulacji lub zużycia elementów hamujących lewą szpulkę etc.

Elektroniką magnetofonu zająłbym się po doprowadzeniu mechanizmu do fabrycznych ustawień.

  • +1 1
Link to comment
Share on other sites

This topic has more replies, but you'll need to be signed in to view them.

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use Guidelines Privacy Policy.