Jump to content
stereo-hifi - forum audio

Magnetofony szpulowe - wątek ogólny

Dziekon

Recommended Posts

"Gratisowa" szpula, ta pusta, wykazuje objawy skrzywienia lub złego wyważenia: przy szybkim przewijaniu źle układa taśmę aż ta pod  koniec potrafi szorować o boki  szpuli. Przy powolnym nawijaniu podczas nagrywania/odtwarzania nawija taśmę poprawnie. 

Prostować czy szukać nowej? Przepraszam, że o wszystko pytam, ale moje doświadczenie ze szpulakami skończyło się w 1986 roku na Arii.

• Admin

Metalowa czy z tworzywa? Ja już dwa razy otrzymałem szpule z tworzywa, które na czas transportu były ściśnięte taśmą klejącą i deformacja utrwaliła się. Prostowałem przy pomocy suszarki (upierdliwe i uciążliwe). Jeżeli podczas normalnej pracy nawija taśmę bez ocierania o szpulę to bym nie kombinował. Można ewentualnie zrobić sobie podkładkę pod szpulę by nawijało taśmę pośrodku. Bywają takie podkładki czasami na aukcjach, ale można je wymodzić samemu

Oczywiście. Podczas przewijania ta szpula na lewym nabie drżała lekko na boki. Muszę sprawdzić czy to lewy nab czy ta konkretna szpula - teraz mi przyszło do głowy. I ew. obracać NABa. 

• Admin

Naba nie obracaj. Kropki mają pokrywać się. W moich szpulach średnica wewnętrzna szpul jest większa niż średnica zewnętrzna nab, w związku z tym nakleiłem na naba w trzech miejscach kawałki zbrojonej taśmy i szpula jest mocowana bardziej centrycznie. Przy przewijaniu pełnej szpuli drgania wywoływane przez niż są zdecydowanie mniej odczuwalne .

Zrobiłem test nr 1: Maxell podaje, że 1100m to 192 minuty przy prędkości 19cm/s. Jedna strona daje nam 96 minut. Nagrałem teraz materiał z TIDALa, który wg. niego miał długość 95:33 +/- 1 minuta z uwagi na przerwanie utworu.

Myślę, że to dobry wynik, w granicach błędu. DOPIERO TERAZ magnetofon ma prawidłowe prędkości. Ale styki przełącznika prędkości i tak wyczyszczę wg. wskazań kolegi. Obserwuję dalej.

• Admin

Po pierwsze jaka pewność, że na szpuli mamy dokładnie 1100m?

"Nagrałem teraz materiał z TIDALa, który wg. niego miał długość 95:33 +/- 1 minuta z uwagi na przerwanie utworu." - nawet jak to jest prawdą to w przypadku gdy na szpuli nie będziemy mieć 1100m taśmy tylko mniej a przesuw będzie niższy niż wynika to z danych w serwisówce to możemy otrzymać znowu 95:33. Podobnie będzie w przypadku gdyby było taśmy na szpuli więcej a przesuw byłby wyższy.

Oparłem się na opisie Maxella. Rozbiegówki są. Wynik bardzo bliski/tożsamy z oczekiwanym. To daje mi jakieś dane. Plus Vivaldi. Będę robił dalsze testy. Wcześniej zgłaszałem wahnięcia prędkości przesuwu, teraz ich nie notuję. Chcę być dobrej myśli. W sumie nie zamierzam się wymieniać nagraniami, ale szkoda mi też marnować taśmę lub obniżać jakość nagrania.

• Admin

Rzadko która firma daje dokładnie tyle taśmy ile jest napisane na opakowaniu. Klient zawsze ucieszy się jak tej taśmy dostanie odrobinę więcej :) Ja bym jednak zmierzył odcinek taśmy powiedzmy 11,4m i odtworzył przy prędkości 9,5cm. jeśli czas odtwarzania zmierzysz z dokładnością do 1 sekundy to błąd pomiaru nie przekroczy 0,1%.

• Admin

Druga osoba do pomocy. Na ścianie zaznaczasz np.5m i każda z osób ma kawałek taśmy do nalepienia w określonym miejscu. Taśma rozwinięta w powietrzu i w powietrzu zwijana na szpulę.

• 1 year later...
  • Admin

Witaj Marku

7 minut temu, Marek-41 napisał:

Posiadam siedem sztuk

Sporo ...  chyba czas nadrobić zaległości w szpulakach .... ma ktoś stodołę do sprzedania celem przebudowy na mieszkanie? ;) 

• 1 month later...

Na stanie osiem szpulaków:

Tandberg TD-20A, Akaki GX-630DB, Akai GX-210D, Akai X-201D, TEAC A-3300SX, TEAC X-3, Dama Pik, Revox A-77 dwuścieżkowy.

W tej chwili 4 podpięte do wzmacniaczy. Tandberg i Teac 3300 czekają na serwis.

Edited by Filwoj
  • O.K. (0 pts) 1

Można, można też poprzesuwać sobie dyski (tfu, tfu) takie to nieporęczne. Ale jak już robota skończona to kręcące się szpulki i pięknie brzmiąca muzyka a do tego szklaneczka dobrej brandy z lodem z nawiązką rekompensują poniesiony trud.

• Admin

Od brandy to włącza się w mózgu nawet dolby surround ;) Ja lubię jak jest śnieg za oknem, do kominka dorzucam drew a w ręku lampka wina albo filiżanka kawy.

• 3 weeks later...

Tandberg podpięty i rozruszany. Odtwarza przepięknie, ciepło i muzycznie (co by to nie znaczyło) tylko z nagrywaniem kłopot. Ale przypomniał mi, że nie można poddawać się za wcześnie. Powalczymy.

• 2 weeks later...

To dla posiadaczy lub mających dostęp do taśm porządnie nagranych (kopii z taśm produkcyjnych lub kopii z kopii tych taśm). Ma jeno głowicę do odczytu.

Jak wytwórnie płytowe wyniuchają biznes, to może w końcu ruszy? Mają w archiwach przepastne bogactwo taśm matek. A brzmienie z takich... ach, ech itd... Choć cena tego ładnego cacka pewnikiem > od porządnego szpulowca z epoki. Wolałbym dobrze utrzymanego Studera. Ale, kto bogatemu zabroni?

• 1 month later...

Dzisiaj odpaliłem GX-630DB. Kilka tygodni temu grał dość długo na większej prędkości 7 i 1/2, dzisiaj założyłem taśmę nagraną z prędkością 3 i 3/4 i klops. Pływa i zaciąga. przewinąłem taśmę w te i wewte i dużo lepiej ale nie idealnie. Taśma raczej czysta, nic się nie sypie. Brzmienie rewelacyjne - potęga i moc ! Muszę chyba rozebrać staruszka i przyjrzeć mu się od środka.

No to współczuję. Ja dziś z takiego, ale bez DB słuchałem sobie muzyczki za dnia. I to właśnie na 3 i 3/4. Życzę sporo wolnego czasu przez Święta, który poświęcić można na zlikwidowanie problemu, bo to bardzo fajny i urodziwy magnetofon z epoki. 

Na razie ruszyłem Tandberga TD20A, jest wspaniałe brzmienie, ale to może moje subiektywne odczucie po dużej dawce muzyki z kasetowców ?

Też tak macie ?

• Admin
4 godziny temu, Filwoj napisał:

jest wspaniałe brzmienie, ale to może moje subiektywne odczucie po dużej dawce muzyki z kasetowców ?

Też tak macie ?

Ja czasami tak mam jak po słuchaniu kaseciaków przyjdzie ochota na posłuchanie CD, zwłaszcza jakiegoś przeciętnego CD.