Jump to content

Tandberg TCD 440A


Uszyk
 Share

Recommended Posts

Tandberg TCD 440A

 

 

01.jpg

 

Specyfikacja :

Type: 3-head, single compact cassette deck

Track System: 4-track, 2-channel stereo

Tape Speed: 4.76 cm/s

Heads: 1 x record, 1 x playback, 1 x erase

Tape Type: type I, CrO2, Metal

Noise Reduction: B

Frequency Response: 18Hz to 21kHz  (Metal tape)

Signal to Noise Ratio: 70dB  (dolby B)

Wow and Flutter: 0.12%

 

Zakupiłem go z ciekawości żeby mieć muzyczny punkt odniesienia do moich pozostałych klasyków takich jak 1000 ZXL, Dragon i Luxman K-03. Gościnnie jest też u mnie NAD 6100.
Już z góry zaznaczam że 1000 ZXL jest poza konkursem.
440A to maszyna b.solidna, zbudowana stosownie do swojej dźwiękowej jakości. Wielkość frontowej ściany zbliżona do metalowego frontu 1000 ZXL, natomiast głębokość to już tylko 1/4 głębokości Naka.
Sprzedawca informował o jego serwisowaniu więc uległem. Wszystkie klawisze funkcyjne pracują w systemie Soft Touch a na ich rozkaz we wnętrzu odzywa się potężny elektromagnes uruchomiający i zatrzymujący play i rec.Suwaki działają płynnie bez chropowatości, oświetlenie wskaźników i wnętrza kieszeni bez zastrzeżeń.Deck przewija taśmę z dużą prędkością zwalniając przy końcówkach żeby jej nie zerwać.Pionowa kieszeń otwiera się za pom. klawisza Soft Touch tylko wtedy gdy urządzenie jest włączone.Ręczny otwieracz kieszeni znajduje się na tylnej ściance. Obok kieszeni pod klapką mieści się pokrętło ustawiające azymut taśmy ze szczegółowym opisem jak z niego korzystać. Magnetofon przystosowany jest do trzech rodzajów taśmy (typ I,II i IV).Kalibrację taśmy trzeba wykonać ręcznie posiłkując się czasami odpowiednim śrubokrętem.Wygodny system trzech głowic i podwójny kapstan gwarantują wysoką jakość nagrań i błyskawiczny podgląd nagranego materiału.
Urządzenie jest wyposażone w dwa systemy poprawiające jakość dźwięku: Dyneq i Actilinear Recording oraz NR Dolby (Więcej na ten temat w sieci). Jedynym elementem który mi się nie podoba to biały przewód zasilający, który w żaden sposób nie pasuje do całości.
Co do jakości dźwięku to napiszę wprost: ZNAKOMITA !!!
I od razu podkreślę dlaczego taka ocena. Otóż nie bawię się w kalibrację taśmy na Tandbergu grzebiąc mu śrubokrętem we wnętrznościach. Nagrywaczem jest Mistrz świata 1000 ZXL. On to skalibruje taśmę jak żaden i gotowy materiał, bez stresu że coś zrobiłem nie tak, wrzucam do 440A. Dźwięk płynie swobodnie w otwartej przestrzeni bez napotykanych przeszkód z odpowiednią barwą i dynamiką. Instrumenty,wokaliści i wszystko co jest wokoło jest normalne,naturalnej wielkości, nieskompresowane,nie zawężone i nie obcięte z pasma.Wszystkie detale wybrzmiewają, nadając nagraniu poczucie bliskości,namacalności i trójwymiarowości.
Zaznaczę że ten sam materiał wsunięty do Dragona też ma swój jakościowy ciężar, ale na średnicy już jest chwilami zbytnio zagęszczony i tworzą się delikatne dynamiczne "zatory".Zmniejszyła się też nieco przestrzeń, przez to muzyka uległa lekkiej kompresji.
Co do K-03 to ciągle jeszcze go odkrywam i ciągle daje mi poczucie takiej muzycznej niepewności. Za każdym razem gdy wsuwam mu taśmę z danym materiałem muzycznym, to mam obawy czy dorówna mojej Wielkiej Trójcy. Jest tak ponieważ gra "inaczej" od nich.Ciepło,barwnie,szczegółowo i subtelnie.Na metalach wybitnie.Nisko schodzący bas pobudza gęsią skórkę a jak trzeba to też grzmotnie dynamiką.Ostatnie nagrania na Denonie HD-8 wywróciły mi jego ocenę do góry nogami.Nie zauważyłem ani kompresji ani uszczuplenia dźwięku.Wprost przeciwnie, dużo,dużo powierzchni i powietrza.
NAD 6100 gra brawurowo ale zbyt ostro(można wyregulować Pay Trimem) z lekko wycofaną średnicą.Instrumenty i wokaliści jeszcze bardziej zostali zminiaturyzowani.Mimo wszystko dźwięk fascynuje i szybko ucho do niego się dostosowuje.   
440A daje poczucie dźwięku realnego,naturalnego, wolnego od przerysowań akustycznych a przede wszystkim wybitnie analogowego czyli swojskiego i ludzkiego.
Polecam.

 

 

Tandberg TCD-440A front2.jpg Tandberg TCD-440A rear.jpg Tandberg TCD-440A heads.jpg Tandberg TCD-440A inside2.jpg Tandberg TCD-440A inside.jpg

 

 

  • Super (+1 pts) 2
  • +1 2
Link to comment
Share on other sites

This topic has more replies, but you'll need to be signed in to view them.

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use Guidelines Privacy Policy.