Jump to content
ArturP

Kompatybilność głowic Revox'a i Studer'a

Recommended Posts

ArturP

Chwilowo jestem w pracy, więc sprawę głowic pozostawiam do jutra otwartą.

sherlock
11 godzin temu, ArturP napisał:

Chwilowo jestem w pracy, więc sprawę głowic pozostawiam do jutra otwartą.

Arturze czytałem dyskusje n/t głowic na AS i przyznaję rację Romanowi - głowice są różne i co do tego nie mam wątpliwości. Istotniejsza jest inna kwestia - czy bez doświadczenia w produkcji magnetofonów szpulowych można stworzyć nowy model i to dobrze działający i brzmiący? No chyba, że będziemy mieli do dyspozycji inżynierów z firm stricte szpulowych.Tu można mieć pewne obawy. Thorensowi doświadczenia w gramofonach nie zaprzeczymy, ale tu jednak jest magnetofon szpulowy. Prowadznie taśmy też "udziwnione". Czyżby chęć odróżnienia się od Revox'a?

12 godzin temu, Studer napisał:

jeden z moich Revox'ów PR99 ma założone talerze, pracuje w pozycji pionowej i "przyjmuje" taśmy nawinięte na bobinkach. Oczywiście wymaga to nieco zręczności przy zakładaniu, ale do dnia dzisiejszego nic się nie wydarzyło co miałoby dyskwalifikować pracę magnetofonu w pozycji pionowej.

Wymaga to jednak perfekcyjnej pracy magnetofonu i braku luźnego nawinięcia taśmy. Niechby jeden talerz był zbyt słabo wyhamowany .... nie chciałbym rozplątywać tasiemki :) Ale uczta dla oczu jak sie patrzy na otwarte talerze.

Studer
11 godzin temu, sherlock napisał:

Arturze czytałem dyskusje n/t głowic na AS i przyznaję rację @Studer - głowice są różne i co do tego nie mam wątpliwości. Istotniejsza jest inna kwestia - czy bez doświadczenia w produkcji magnetofonów szpulowych można stworzyć nowy model i to dobrze działający i brzmiący? No chyba, że będziemy mieli do dyspozycji inżynierów z firm stricte szpulowych.Tu można mieć pewne obawy. Thorensowi doświadczenia w gramofonach nie zaprzeczymy, ale tu jednak jest magnetofon szpulowy. Prowadznie taśmy też "udziwnione". Czyżby chęć odróżnienia się od Revox'a?

Wymaga to jednak perfekcyjnej pracy magnetofonu i braku luźnego nawinięcia taśmy. Niechby jeden talerz był zbyt słabo wyhamowany .... nie chciałbym rozplątywać tasiemki :) Ale uczta dla oczu jak sie patrzy na otwarte talerze.

Racja. Aby magnetofon pracował w pionie i przyjmował taśmy na bobinkach to rzeczywiści musi być dobrze wyregulowany mechanicznie. Moje są. A co do rozplątywania tasiemki to nie jest to wbrew pozorom tak trudne. Po utracie naciągu taśmy magnetofon się szybko wyłącza i nic specjalnego się nie dzieje. Jednak w mojej karierze zawodowej zdarzało mi się ręcznie przewijać na bobinkę taśmę o długości 1000 mb. Zdarzało się to podczas przewijania taśmy na magnetofonach studyjnych, które były źle wyregulowane mechanicznie. Po wypadnięciu bobinki występuje nie lada problem techniczny, aby ją zacząć zwijać od środka. Zajmowało to średnio ok. 7 godzin i rozkładałem tę czynność na dwa dni. Ale taśma bez uszkodzeń została ponownie nawinięta i nagranie zostało zachowane bez uszkodzeń.

Dziękuję sherlockowi za potwierdzenie mojej wypowiedzi dotyczącej zamienności głowic Revoxa oraz Studera.

Pozdrawiam

sherlock

Powiem szczerze, że na zdjęciach ze studiów nagraniowych nie widziałem otwartych szpul pracujących w pionie. Co najwyżej pod niewielkim kątem. Czyli coś jest na rzeczy. Może ze względu na eliminację ryzyka zniszczenia nagrań. Nie zawsze wszystko można zrobić powtórnie a emocji towarzyszących nagraniu i w nim słyszalnych powtórzyć nie sposób.

ArturP

Nie mam najmniejszego zamiaru negować wiedzy Kolegi Romana, który ma takie doświadczenie w pracy studyjnej z magnetofonami szpulowymi.

W żadnym wypadku nie upieram się też przy mojej racji co do parametrów głowic. Poprostu pomierzyłem stare i nowe głowice do Studer'a A80, Revox'a A77 i Studer'a A810, w których to miałem niegdyś okazję je wymieniać. Po sugestii mojego Kolegi z radia, spróbowałem zamiennie zastosować te głowice. Obyło się bez kalibracji wzm. zapisu jak i odczytu, wystarczyła drobna korekta. Nowe głowice były z bieżącej produkcji (nie NOS), przeznaczone do konkretnych modeli. Oczywiście piszemy o głowicach tego samego typu 1/4" 2T/2ch, czyli do ćwiartkowego dwuśladu.

Cała sprawa odbyła się pod koniec lat '90 i była jednorazowa.

Tylko na takiej podstawie mogę być osobiście przekonany o wymienności tych głowić.

Wracając do tematu Tego magnetofonu, jest on przeznaczony tylko do odtwarzania nagranych taśm i to podejrzewam, że takich ze studiów nagraniowych za kilkaset lub więcej dolców za sztukę.

Być może jeszcze dziś pomierzę głowice do Revox'a 1/4" 2T/2ch, a Roman kiedyś porówna te pomiary ze Swoimi do Studera. Pewnie przyda się nowy temat z powyższymi parametrami, zobaczę co przyniesie przyszłość.

This topic has more replies, but you'll need to be signed in to view them.