Skocz do zawartości

Swobodna dyskusja o systemach redukcji szumu


chorazy3

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym podzielić się moim nowy odkryciem, choć pewnie dla wielu z forumowiczów to żadna nowość. A chodzi mianowicie o Dolby C. Wcześniej kilka razy użyłem ale oczekiwanego efektu wow nie było.

Ostatnio natomiast nagrałem album Talk Talk The Very Best Of na wyciągniętym z mojego magazynu decków poczciwego NADa 6100.

Tym razem postąpiłem zgodnie z instrukcją NADa:

- załączyłem mpx filter,

- załączyłem Dolby C,

- peak level do -10dB

- znalazłem pozycję Bias w której nagranie z włączonym Dolby C niewiele różni się od tego po wyłączeniu Dolby i przede wszystkim od oryginału. Wcześniej na próbę ustawiłem Bias na maxa w prawo a późnej na maxa w lewo, żeby wyczuć właściwy kierunek. Przy Biasie na maxa w lewo dźwięk był beznadziejny (zero wysokich tonów). Przy Biasie na maxa w prawo nieco za jasny. Lekka korekta i nagranie brzmi rewelacyjne zarówno na NADzie jak i Aiwie XK-009. I prawie wcale szumu nie ma ! Lepiej jak CD ! Także jest kompatybilność między różnymi magnetofonami. Nagrywałem z Tidala HiFi na BASF Ferro Extra I z lat 88-89. Oczywiście przy właściwym nagraniu wyłączyłem mpx filter, ten NAD ma przecież frequency response przy taśmie Fe do 17 kHz.

A może jest jakaś obiektywna metoda kalibracji Biasu ?

I czy koledzy też używają systemów redukcji szumu ? A jeśli tak to jakich ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


  • Odpowiedzi 1
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

  • chorazy3

    1

  • czarek123

    1

Top użytkownicy w tym temacie

Ja nie używam. Używałem przy mniejszej ilości decków. Teraz już nie. Niby są wyregulowane skosy poziomy itp itd a nieraz i tak lekko tnie mi górę, problemu nie ma na dobrej jakości taśmach ale np na TDK Cding ostatnio nagranej w dolby na trzech gra dobrze na 3 kolejnych już trochę tnie. Nie wiem czy ma wpływ na to kalibracja , czy jakość samego nośnika i pojawiające się problemy ze skosem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z tej witryny, wyrażasz zgodę na nasze Warunki użytkowania Regulamin Polityka prywatności.