Skocz do zawartości

Dziwny problem z prędkościami


Kamilek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Od razu na starcie zaznaczam, że jeżeli zły dział to prosiłbym o przeniesienie :) Jakiś czas temu zaobserwowałem dziwne zjawisko i prosiłbym o łopatologiczne wyjaśnienie tego fenomenu, ponieważ nie mam pojęcia o co może chodzić. Zacznijmy od początku, a mianowicie posiadam magnetofon Onkyo TA-2360, który radzi sobie z kasetami bardzo dobrze ale zaobserwowałem dziwną rzecz. Nagrałem na nim składankę znajomemu na nowej Sony EF Super 90 i próbując odtworzyć ją na Pionku CT-656 okazało się, że muzyka leci słyszalnie za wolno, zaś wkładając tą samą kasetę do starej Unitry M7011, Diory MDS-454 oraz MDS-456 prędkość odtwarzania była prawidłowa, a w Kasprzaku RM-222 stanowczo za szybka. Oczywiście na samym Onkyo wszystko działa poprawnie. Pomyślałem, że może silnik w moim Onkyo serwisant regulował pod prędkość jakieś Unitry ale z drugiej strony przecież większość kaseciaków ma takie same prędkości. Zaczęliśmy sprawdzać inne taśmy i okazało się, że oryginalny Jackson - Dangerous, który był nowy w folii i na Onkyo i na Pionku odtwarzany jest poprawnie, a na Unitrze, Diorze i Kasprzaku stanowczo za szybko. Zacząłem sprawdzać inne oryginalnie nagrane taśmy i wszystkie z mojej kolekcji Onkyo odtwarza poprawnie, a na unitrach kilkanaście sztuk leci za szybko. Różnica w prędkości jest wyraźnie słyszalna. Nadmienię iż Onkyo jest po serwisie, wymiana pasków, wszystkie regulacje, wymiana rolki, wymiana zębatki przy kole zamachowym przesuwu toru taśmy (w sumie to z tego względu trafił do serwisu), czyszczenie, itp., itd. Ktoś jest w stanie mi wyjaśnić o co może chodzić? Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


  • Odpowiedzi 11
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

  • Kamilek

    4

  • sherlock

    3

  • Jakub K

    2

  • czarek123

    1

Top użytkownicy w tym temacie

Najprościej było by to sprawdzić kasetą serwisową z nagranym sygnałem 3000Hz. I zmierznie tego co pojawi się na wyjściu magnetofonu, tzn. jaka częstotliwość. Powinna być ona oczywiście jak najbliższa częstotliwości wzorcowej nagranej na kasecie serwisowej. Po takim pomiarze jesteśmy pewni który magnetofon się "spieszy" a który "zbyt wolny". A problem może wynikać ze złego ustawienia prędkości w rzeczonym ONKYO 2360. Ale warto było by sprawdzić każdy posiadany czy ma poprawną prędkość. A kasety nagrane na tym Onkyo zawsze będą grac poprawnie na nim, bo z taką prędkością zostały nagrane, ale już po przeniesieniu kasety do magnetofonu z inna prędkością będzie ona odtwarzana z prędkością magnetofonu który ja w danej chwili odtwarza i tutaj może być różnie. Jak sam zdążyłeś zaobserwować taką różnicę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Tylko dlaczego oryginalne taśmy na Onkyo i Pionku odtwarzane są poprawnie, a na unitrach stanowczo za szybko? Taśmy nagrane na Onkyo odtwarzane są zbyt wolno na Pionku, a na unitrach z dobrą prędkością. To jest właśnie dziwne bo zrozumiałbym złe ustawienie prędkości w Onkyo gdyby na unitrach taśmy również pracowąły zbyt wolno ale działają normalnie. Tak samo te oryginalne kasety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Aby zobaczyć więcej treści proszę zarejestrować się.

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z tej witryny, wyrażasz zgodę na nasze Warunki użytkowania Regulamin Polityka prywatności.