[[Template core/global/global/includeCSS is throwing an error. This theme may be out of date. Run the support tool in the AdminCP to restore the default theme.]] Sari la conținut
stereo-hifi - forum audio

Audioshow 2019 - test R2R vs Winyl, olśniło mnie :)

PioSpec
 Share

Postări Recomandate

Jeśli byliście na Audioshow w tym roku to pewnie wiecie lub nie (pokaz był na zaproszenie), że bardzo miły człowiek (Adam Czerwiński z firmy AC Records) trudniący się nagrywaniem muzyki w studiu Abbey Road w Londynie przeprowadził test taśmy matki R2R versus płyta winylowa (tłoczona z tej taśmy matki do sprzedaży)

Sala była pełna fanów winyli, sprzęt do wzmocnienia i głośniki wysokich lotów i ogólnie wszyscy ciekawi co z tego wyjdzie (w sensie winyl super)

Po odsłuchaniu taśmy matki z Revoxa PR99 MKIII, nagranej na Studerze z prędkoscią 38cm/s, wszyscy pod wrażeniem oczekiwali na płytę winylową, jednocześnie szukając portfeli w spodniach aby dokonać zakupu świeżego nagrania. Niestety nastąpił szok i niedowierzanie, wszyscy jak jeden mąż poprosili o ponowne odtworzenie taśmy - ilość szczegółów, dynamika, muzykalność były na dużo wyższym poziomie niż płyta.

Nic nie dały tłumaczenia, że zanim materiał zostanie zgrany na płytę należy go "zmonofonizować", skompresować i "zequalizować" no i dokonać masteringu.  Mastering według prowadzącego miał spowodować, że płyta będzie grała lepiej, cieplej i można będzie jej słuchać cały dzień a taśmy nie "bo ma zbyt dużo szczegółów" :) (Przypomniała mi się od razu scena z filmu Milosa Formana pt: Amadeus, jak Cesarz Jozef II mówi do Mozarta, że "muzyka była bardzo dobra ale miała za dużo nut" a Mozart zdumiony na to "których nut?" :)

To wszystko natchnęło mnie do zakupu szpulaka aby na własne uszy w domu odczuć co one takiego mają w sobie :)

Jak chcecie to wrzucę w weekend wrażenia z odsłuchu dwóch modeli:

TEAC X2000R - kupiłem ze względu na funkcjonalność (ten z Pulp Fiction), od razu powiem, że jestem pod wrażeniem !!!

Revox PR99 MKIII - kupilem ze wzgledu na możliwość posłuchania materiału w prędkości studyjnej (sporo taśm weszło do sprzedaży w tym roku, niestety cena zaporowa)

Teac2000_Piotr.jpg.70cdc00ce914049e7c8c70aaa0a96021.jpg  Teac2000_2_Piotr.jpg.670e68f0b3f247870507f65096870570.jpg

• Super (+1 pts) 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

• Admin

Ja nie mam oporów słuchać muzyki z dużą zawartością szczegółów. Dlatego może lubię słuchać na słuchawkach, mimo że na kolumnach mogę słuchać dość głośno i kiedy chcę (pomijam porę nocną ze względu na sąsiadów). Mam tylko Akai GX-630D i jakoś musi wystarczyć. Tak jak Piotrze wspomniałeś ceny nagrań na szpulach (38cm/s) są zaporowe i niestety pasja przegrywa z ekonomią. Ja lubię gramofon i może dobrze, że nie miałem okazji posłuchać takich nagrań jak prezentowane bo pewnie bym chodził chory długi czas.

Link spre comentariu

Z jednej strony dążenie do doskonałości z drugiej ogólne wrażenie jako całości, dlatego "ślepe" testy są bez sensu.

Ekonomia swoją drogą (tu masz rację), ale na koniec dnia liczy się całość odczucia i obcowania ze źródłem dźwięku, dlatego gramofon zdobył taką popularność bo dał coś więcej niż tylko sam dźwięk, coś czego nie mają ani kaseciaki ani szpule :)

I wszyscy są zadowoleni :)

Kiedyś też sobie kupię dobrego gramofona ;) 

Link spre comentariu

• Admin

Obecnie jak by tak popatrzeć i policzyć to gramofon wcale nie jest takim drogim hobby. 1-2 tys to koszt naprawdę dobrego gramofonu (pod uwagę biorę raczej używane w tym przedziale cenowym). Później co jakiś czas wymiana igły, albo wkładki. Jeśli ktoś słucha gramofonu nie za często to posłuży mu ona powiedzmy 2 lata. Nowe płyty są w cenie niższej niż czysta kaseta i od razu mają nagrany materiał! Do tego dochodzi cała celebra związana z obsługą gramofonu, dbaniem o płyty etc etc. Gramofon zmusza wręcz do niespiesznego słuchania, nie toleruje pospiechu bo to czasem może drogo kosztować. Dobra i duża kolekcja płyt jest też swego rodzaju "lokatą kapitału" :) 

I dobry gramofon i dobrze wytłoczona płyta dają niesamowitą jakość i radość ze słuchania. 

Link spre comentariu

• Admin
1 minutę temu, Marek-41 napisał:

Moja wkładka z oryginalną igłą ma 40 lat

Ale igła nie ma za dużego przebiegu?  O.o

Link spre comentariu

• Admin

Wkładka wytrzyma więcej niż igła. To logiczne. Mogę sobie wyobrazić sytuację, w której mało gramy i igła przez lata nie dorobi się dużego przebiegu. Ale nawet producenci określają orientacyjnie żywotność igły. Wszystko zależy od tego jak intensywnie korzystasz z gramofonu.

Link spre comentariu

Jest u mojej znajomej i jak gra z pięć godziny rocznie , to wszystko. Kupiłem go kompletnego ,ale z uszkodzonym włącznikiem sieciowym i bez paska . Widocznie latami leżał sobie w szafie . To Philips 22 GA 212 , a wkładka to Philips GP-400 . Zrobiłem , co trzeba było i teraz gra i wygląda zupełnie jak nowy .

Editat de Marek-41
  • O.K. (0 pts) 1
Link spre comentariu

• Admin

Co tu dużo pisać. W kategoriach bezwzględnych dźwiękowo wygrywa magnetofon szpulowy. Natomiast biorąc pod uwagę dostępność sprzętów i nośników, ich również koszta, to rozsądek podpowiada gramofon. Chociaż oczywiście w żadnej kategorii nie ma ograniczeń finansowych ;) 

Link spre comentariu

Dziś robiłem wstępne porównanie, ale pełne będzie dopiero jak taśmy przyjadą z Thomanna. (Zamówiłem LPR90, ATR MM)

Mam jakieś dwie stare Ampex 478 i nie za bardzo im wierzę.

Jeśli chcesz zobaczyć zdjęcie, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

• O.K. (0 pts) 1
Link spre comentariu

• 2 săptămâni mai târziu...

No to Św Mikołaj/Gwiazdor przyniósł prezent. Może znajdę chwilę w święta i nagram przy tej samej prędkości na obydwu.

Jeśli chcesz zobaczyć zdjęcie, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Link spre comentariu

Ciekawe, że producent podaje możliwą prędkość 15 ips dla tej taśmy, a dla tak samo cienkiej LPR35 już nie... obie mają "warstwę nośną" o 10 um cieńszą niż taśmy "50"-tki. Może jest do magnetofonów z super kontrolą naciągu taśmy, żeby jej nie przeciążyć?

A jako, że mam ostatnio zboczenie na IEC1/CCIR, to zapytam - jak masz skalibrowane obie maszyny? Przypuszczam, że PR99 jest IEC, a Teac (nie znam modelu, może ma przełącznik)?

Link spre comentariu

Też jest IEC, tak mi się wydaje, zakładam że sprzedawane w Europie były z ustawieniem IEC.

Niestety wyjechałem na Święta i nie zdążyłem nic ponagrywać :(

Styczeń też już wygląda na zajęty, ciągle brakuje czasu ?

Kończę jeszcze Audio Spectrum Analyser oparty o lampy Nixie i Audio Switch do wszystkich moich decków :)

Link spre comentariu

Tak z ciekawości sprawdziłem tego Teaca X2000R, w instrukcji serwisowej wskazują na taśmy kalibracyjne tylko NAB. Zresztą ten Teac nie ma prędkości 15 ips, więc moje pytanie o NAB/IEC w przypadku tego magnetofonu było bezzasadne. Mój błąd.

Link spre comentariu

Tak. Po prostu przez problemy z Tascamem ciągle IEC1 mi w głowie siedzi. Poza tym, chyba zdecydowana większość magnetofonów z prędkościami 19 cm/s i niższymi jest tylko w NAB.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
 Share

• Creează nouă...

Informații Importante

Korzystając z tej witryny, wyrażasz zgodę na nasze Termeni de Utilizare Ghidări Politică Intimitate.