[[Template core/global/global/includeCSS is throwing an error. This theme may be out of date. Run the support tool in the AdminCP to restore the default theme.]] Sari la conținut
stereo-hifi - forum audio

Kasety C-120

rembol1992
 Share

Postări Recomandate

Tak czytam i czytam , i w sumie wpadł mi do głowy taki temat .... Wiadomo że najczęściej obcujemy z kasetami o długościach od c46 do c90-100 i na tym najczęściej bazujemy ( jeśli chodzi o jakość i wrażenia odsłuchowe ) , a co z kasetami c120 ??

Jakie macie opinie na ich temat i jakie doświadczenia ??
Prosiłbym o porównanie i opinie , razem z podaniem typu , marki i modelu taśmy .... Mile widziane również porównanie z odpowiednikami danego modelu z długością np c90

Wiadomo że raczej temat będzie bazował na typie 1 i 2 bo z metalami się nie spotkałem w wersji c120 .... chyba że jednak znów czegoś nie wiem ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

• Admin

Niezależnie od typu taśmy wszystkie mają jedną cechę wspólną - są bardzo cienkie. W związku z tym ich trwałość nie jest taka jak powiedzmy C60. Są podatne przez to na uszkodzenia. Ich główne kiedyś zastosowanie to urządzenia przenośne, imprezy, rejestracja audycji radiowych. Ja nie uzywam.

• +1 1
Link spre comentariu

21 godzin temu, rembol1992 napisał:

Wiadomo że raczej temat będzie bazował na typie 1 i 2 bo z metalami się nie spotkałem w wersji c120 .... chyba że jednak znów czegoś nie wiem

Oj były, były. Powiem więcej, jeśli chodzi o kasety Basf Metal IV i późniejszą Basf MP IV, to C-120 była dla tych kaset najpopularniejszą długością. Znacznie trudniej było trafić te kasety w długościach C-60, czy C-90.

• Super (+1 pts) 1
Link spre comentariu

Z tego co pamiętam to c120 na żelazie przynajmniej w stilonie miała tylko 9 mikronów jeśli dobrze rozumię .... Ciekawi mnie jak to wyglada u innych producentów  ....

@Radmar a to właśnie nie wiedziałem bo najdłuższa jaką widziałem to TDK MA 110 , ciekaw jestem jaka różnica w parametrach by była między 120 a 90tką i 60tką w przypadku tych metalowych Basf

Link spre comentariu

Różnice w grubości zastosowanej taśmy są następujące:

C-60 - 18 mikrometrów,

C-90 - 12 mikrometrów,

C-120 - 9 mikrometrów.

W ogóle najdłuższą taśmą jaką można spotkać w kasecie jest taśma w długości C-180, i jest ona jeszcze cieńsza niż C-120. Stosowana była przez TDK w modelu D, jednak nie jest to taśma typu IV, o którym piszesz, lecz typu I.

Link spre comentariu

A tak tę TDK D c180 widziałem na youtubie , ale ona nadaje się raczej do nagrywania audycji z radia i najlepiej tylko mówionej bo jest tak cienka że aż przeźroczysta ;) ciekaw ile ona ma mikrometrów ??

A co do c120 to mam tylko dwie Maxell UR i Basf Chrome Extra II i muszę ją przetestować bo teraz mam jak ją kalibrować po dojściu kolejnego decka (RS-BX707) a akurat mam w dobrej jakości do nagrania Koncert Depeche Mode z trasy Devotional  ale w secie rozszerzonym którego w oficjalnych wersjach i nie ma i akurat mi wychodzi dwa razy po 60 minut a chciałbym to wrzucić na jedną kasetę bez jakichś dramatów jakościowych .......

Editat de rembol1992
Link spre comentariu

Ja czasem używam C120 i jak na razie bez problemów. Nagrywam na nich koncerty bo te zwykle nie mieszczą się na C90. Co do jakości dźwięku nie mam zastrzeżeń. Używam BASF CEII (chrome extra).

• O.K. (0 pts) 1
Link spre comentariu

• Admin
7 minut temu, chorazy3 napisał:

Nagrywam na nich koncerty bo te zwykle nie mieszczą się na C90

Rozwiązaniem tych bolączek jest magnetofon szpulowy ;) 

• O.K. (0 pts) 1
Link spre comentariu

@sherlock aaa w sensie wszystkich drgań dźwiękowych spowodowanych zużytymi rolkami i tak dalej i tak dalej ;) to w sumie z tej Maxell UR mogę zrobić ;)

Tak magnetofon szpulowy byłby super ale niestety brak miejsca na takiego klocka :) i obecnie jednak finansów też bo raczej na Unitrę ( oprócz Koncerta ) nie ma raczej co patrzeć .....

Editat de rembol1992
Link spre comentariu

@sherlock a to swoją drogą :) ale jak na razie na szczęście w żadnym z moich trzech się takie rzeczy nie dzieją mimo że miałem obawy przy Unitrowskiej szufladzie .....

Link spre comentariu

Używając tych cienkich taśm trzeba pamietać o prawidłowym ustawieniu take-up torque, czyli momentu dowijania (prawa szpulka), lepiej też ustawić go nieco mniej niż w SM. Np. podane 50 Nm w Nakach to może być za dużo taka taśma będzie się wyciągać. NAD podaje 35-55 Nm.

No i zdemagnetyzować osie capstanów bo jak się taśma przyciągnie, zwł. w deckach w których osie kręcą się cały czas po włączeniu zasilania, to też będzie sznurówka.

Editat de chorazy3
  • O.K. (0 pts) 1
Link spre comentariu

• 2 luni mai târziu...

zgadzam się z powyższymi opiniami ... dodałbym jeszcze, że parametry zapisu kaset "długich" są inne niż ich krótkich odpowiedników (oczywiście mówimy o tym samym modelu kasety).

Dwie próbki 120ek z moich zbiorów - trzymam jako ciekawostki - nie nagrywam ...

Jeśli chcesz zobaczyć zdjęcie, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Link spre comentariu

Mam kilka kaset 120 oraz 150 w swoich zbiorach i faktycznie większość 120 nie oferuje dobrych parametrów, zapewne w związku z bardzo cienką warstwę magnetyczną (taśma jest dosłownie półprzezroczysta). Jednak posiadam kilka TDK AD 150 i tutaj jest wielkie zdziwienie. Taśma nie odbiega w ogóle od krótszych egzemplarzy. Można ją bardzo wysoko wysterować bez przesterowania i jakość nagrań jest idealna.

Link spre comentariu

• Admin

Być może warstwa czynna jest grubsza na co może pozwolić wytrzymalsze i cieńsze podłoże. Bądź też jest więcej domen w warstwie czynnej wynikające z większej ich ilości i również odpowiedniego ich ułożenia (kierunkowe wzdłuż taśmy czy też pionowe). To może niwelować w dużej mierze negatywne konsekwencje upakowania w kasecie cieńszej taśmy.

Link spre comentariu

26 minut temu, wasar napisał:

to że nie słyszysz różnicy "na ucho" to nie znaczy że jej nie ma ...

Wcale tego nie twierdzę ;) Ale spośród innych 120 czy 150 te są "używalne". A to najważniejsze

Nie mam tylko żadnej 180. Bodajże jedynie TDK D była produkowana z taką ekstremalną długością. Ale to biały kruk

Oczywiście był dostępna tylko w Japonii. 150 zresztą chyba też.

Link spre comentariu

@sherlockbyć może ... tego nie wiem ale obstawiam, ze technologia produkcji w obrębie danego modelu taśmy jest taka lub prawie taka sama. Jeżeli warstwa jest cieńsza, a % udział cząsteczek ferromagnetyka to ok 30% to coś za coś ... upakowanie to technologia a kształt cząstek to już zależy od użytego głównego składnika - najciekawsza była technologia wykorzystywana w Technics/Angrom ... później zaadaptowana w kasetach wykorzystywanych do nagrań cyfrowych gdzie warstwa magnetyczna to 80% Co a 20% Ni (ME).

19 minut temu, sk-victor napisał:

Wcale tego nie twierdzę ;)

OK, rozumiem ... napisałem tylko, że różnica jest ... gdzieś miałem japońskie testy kaset o różnych długościach .... poszukam

Editat de wasar
Link spre comentariu

• Admin

Cząstki magnetyczne w warstwie wpierw były ułożone chaotycznie. Później uporządkowano je poprzez ułożenie wzdłuż kierunku przesuwu taśmy a we wspomnianych technicsach postawiono na sztorc naparowaną warstwę kobaltu. Ta warstwa nie ma lepiszcza więc ma 100% cząstek magnetycznych. Jest jednorodna i gładka. Same zalety. Poniżej rysunki z książki Iwanicka, Koprowski - Kasety magnetofonowe i magnetowidowe

Link spre comentariu

11 minut temu, sherlock napisał:

Same zalety

masz rację oprócz jednego ... problem w analogowym audio - to brak proporcji >> ceny do przyrostu jakości, pomijając problemy z kalibracją . Słyszałem też o większym jej wpływie na głowice odtwarzające (ścieralność) - jednak to wiem tylko ze słyszenia ...

Editat de wasar
Link spre comentariu

• Admin

Niewspółmierność przyrostu ceny do przyrostu jakości obecna jest wszędzie tam gdzie wchodzimy na coraz wyższy poziom tej ostatniej. Z kalibracją problem w równej mierze leży po stronie decków z ograniczeniami kalibracji jak i w taśmach o "egzotycznej" charakterystyce. Krzywa maksymalnego wysterowania w zależności od częstotliwości i przy założeniu określonego poziomu zniekształceń nie jest linią płaską. W początkowym okresie dostosowano decki do właściwości taśm. Postęp w taśmach nie powodował proporcjonalnego postępu w konstrukcji decków. Tylko nieliczne zostały wyposażone w pełna kalibrację a liczba punktów pomiarowych i liczba możliwych do przyjęcia wartości też zmieniała się w czasie i również pozostawia trochę do życzenia i pewien niedosyt. W tym temacie z pewnością lepiej ode mnie wypowiedziałby się @MaciejLK

Co do abrazywności taśm z warstwą kobaltu ... gładka i równa powierzchnia taśm raczej powinna sprzyjać mniejszemu ścieraniu czoła głowicy. Większy wpływ raczej będzie po stronie docisku taśmy do czoła, zależnie jak jest realizowany (filc czy naprężenie w Dualo Capstan'ie), geometrii czoła głowicy i materiału, z których jest głowica wykonana.

• O.K. (0 pts) 1
  • Super (+1 pts) 1
Link spre comentariu

• Admin
22 minuty temu, sherlock napisał:

z pewnością lepiej ode mnie wypowiedziałby się @MaciejLK

Wystarczy, że ktoś o nim wspomni a forum wyśle mu powiadomienie na skrzynkę. Chyba, że powiadomienia ma wyłączone.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
 Share

• Creează nouă...

Informații Importante

Korzystając z tej witryny, wyrażasz zgodę na nasze Termeni de Utilizare Ghidări Politică Intimitate.