Jump to content
stereo-hifi - forum audio

RTM FOX i inne kasety z bieżącej produkcji

sherlock
 Share

Recommended Posts

• Admin
Dnia 8.05.2019 o 18:45, JaKub napisał:

fajnie, że chrom powrócił do produkcji :)

fox.jpg

"Żelazo" też :)  Przy większym zakupie (200 euro) wysyłka z thomann.de za free.

Tylko pytanie, czy są warte tej ceny, bo może się okazać, że taniej można kupić lepsze, chociażby TDK SA z ostatnich serii. Myślę, że za jakiś czas pojawią się na allegroszu, tak jak szpule RTM i wtedy można kupić na próbę.

• Admin
15 minut temu, JaKub napisał:

może się okazać, że taniej można kupić lepsze, chociażby TDK SA z ostatnich serii.

Z tym to bym polemizował obserwując wariatów cenowych wystawiających kasety na alle. Po drugie podaż starych kaset będzie spadać. Po trzecie stan , nawet NOS'ów,  starych kaset bywa różny. Po czwarte ani ATR ani RTM to nie są firmy bez renomy.

18 minut temu, JaKub napisał:

za jakiś czas pojawią się na allegroszu, tak jak szpule RTM i wtedy można kupić na próbę.

Na próbę tak, ale jak konkretny zakup to lepiej w thomann'ie bo wyjdzie taniej jak znam życie.

NOS-ów oczywiście będzie coraz mniej, a ich ceny rosną. Jak teraz popatrzyłem, to ceny takich SA sięgają 28 zł/szt, a nie jest to nie wiadomo jakie cudo... Na allegroszu bardzo rzadko kupuję kasety, właśnie przez takich wariatów. Na razie mam mały zapas kaset do nagrywania, a kupowałem je na Flomarku czy innych "graciarniach" w cenach 1-3 zł szt. Kiedyś wrzucałem niektóre bodajże w tym temacie... Zaglądam w takie miejsca i czasami trafiają się rzeczywiście dobre kasety w bdb stanie (kilka razy zdarzyły się nawet nienagrywane, tylko odfoliowane), w dobrej cenie.

A co do tych ATR, jestem ciekawy, czy z czasem nieco urozmaicą ofertę o więcej modeli tych kaset :)

• Admin

Wiesz, teraz dorabia się całą ideologię cz też mitologię do starych kaset. Owszem, w tamtych czasach były fajne, ale niestety minęło ponad 30 lat a czas robi swoje. Mam nadzieję, że te firmy szybko poczynią postępy.

Zakupiłem tylko 2 sztuki w celu sprawdzenia, z Ebay-u bodajże z Bułgarii. Będzie porównanie oczywiście. ;)

Super - na 'walkman archive' są krótkie porównania współczesnych taśm RTM vs NAC - ale co nasz człowiek to nasz człowiek ;) więc czekam Wojtku na Twój test RTM :) .

• 3 weeks later...

Kasety RTM Fox C-60 już doszły do mnie. Tak na szybko kilka zdjęć:

Jeśli chcesz zobaczyć zdjęcie, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Pierwsze wrażenia są raczej nieciekawe. Jakość plastiku i wykonanie samej kasety moim zdaniem gorszy niż Malezyjskiego Maxell-a UR. Albo nie wiem czego się spodziewałem... przypomina mi to chałupniczą robotę w naszych polskich wytwórniach i ich produkty które można było kupić na bazarach, tak to oceniam. Czyli wygląd i jakość wykonania oceniam na 3.

Testów zapisu nie robiłem, ale poczyniłem tylko kalibrację na Aiwie XK-S7000 i nastawy były następujące BIAS na -7dB a REC SENSITIYVITY (LEVEL) na +1,5dB. Czyli wychodziło jak w zegarku BIAS na godzinę 10 a REC SENSITIYVITY (LEVEL) na 3. Czyli do "czystej kalibracji" brakuje sporo, dla przykładu Maxell wymaga  Bias na -3dB, a Level na 0,5dB na tym samym magnetofonie. To tak na szybko. W tygodniu będzie test odtwarzania i zapisu.

• +1 5

Rolki prowadzące w RTM-ie FOX czasami nawet się zacinają i zatrzymują się podczas odtwarzania. Dużego bicia nie zaobserwowałem a patrzyłem poprzez spore okno w Teac-u V-9. Z kolei w Maxell-ach UR z Malezji nie zaobserwowałem takiego aż mocnego bicia na rolkach.

• Admin
18 minut temu, audiotone napisał:

Rolki prowadzące w RTM-ie FOX czasami nawet się zacinają i zatrzymują się podczas odtwarzania.

Hmmm ... . TO może kilkukrotne pełne przewinięcie "dotrze" mechanikę kasety?

9 minut temu, sherlock napisał:

Hmmm ... . TO może kilkukrotne pełne przewinięcie "dotrze" mechanikę kasety?

Jak będę robił testy z zapisem to poprzewijam ją kilka razy i się okaże co i jak. Czy to tylko chwilowa przypadłość.

Sam opis wyglądu kasety, Wojtku nie za bardzo zachęca do zakupu, ale może testy poprawią trochę te "niedociągnięcia "

Nie rozumiem tego, że firma robi porządne taśmy szpulowe, a kasety nie potrafi choćby przyzwoitej wyprodukować. 

Pozostaje nadzieja, że jakość się poprawi.

• G.Moderator

No i cena wcale nie zachęca. Okolo 20 PLN za sztukę..... sporawo jak na produkt wątpliwej jakości. 

• Admin
28 minut temu, artekk napisał:

firma robi porządne taśmy szpulowe, a kasety nie potrafi choćby przyzwoitej wyprodukować. 

Zakładam, że obudowę robi już ktoś inny na zasadzie kooperacji. Drugie założenie to takie, że decydującym czynnikiem była cena zaoferowana przez chętnego/chętnych do produkcji obudów. Nadzieja, że przy produkcji seryjnej dopracują matryce i QC (quality control). Chociaż uważam, że przy partii kontrolnej/zerowej/testowej trzeba "pokazać się"  a tu wyszła przysłowiowa 'lipa".

1 minutę temu, siwy napisał:

kasety do bani ?

Nie są do bani.... są po prostu takie nijakie takie... ;). Ale ponagrywam coś niedługo to sam coś powiem na ten temat.

• 8 months later...
  • Admin
3 minuty temu, chorazy3 napisał:

Taśma wg mnie to czysty chrom (czarna, ma ładny zapach kredki świecowej),

Hmmmm. "Czysty chrom" to ja pamiętam jako zapach "stęchlizna piwniczna No.5" :) 

5 minut temu, chorazy3 napisał:

Zniekształcenia przy zbyt wysokim poziomie nagrywania pojawiły się dopiero powyżej +8 dB.

Czyli raczej tasiemka typu "japońskiego". Stare europejskie chromy dość szybko zaczynały zniekształcać.

Pudełko jak pudełko. Ja do pudełka nie przywiązuje takiej wagi jak do samej obudowy kasety bo to ona ma niebagatelny wpływ na dźwięk. Cieszy, że sama taśma i obudowa kasety obroniły się w teście.

• O.K. (0 pts) 1

8 minut temu, sherlock napisał:

Puełko jak pudełko. Ja do pudełka nie przywiązuje takiej wagi jak do samej obudowy kasety bo to ona ma niebagatelny wpływ na dźwięk. Cieszy, że sama taśma i obudowa kasety obroniły się w teście.

Ja również do pudełka wagi nie przywiązuje, podobnie jak specjalnej do konstrukcji kasety. Jeżeli jakość dźwięku jest na tyle lepsza od Maxell UR że warto dopłacić do tej kasety to mi wystarczy.

• O.K. (0 pts) 1

• Admin
1 minutę temu, retromaniak napisał:

podobnie jak specjalnej do konstrukcji kasety.

Niestety obudowa, w której znajduje się taśma, ma kolosalny wpływ na efekt końcowy. Tu każde niedociągnięcie po prostu słychać a kiepska obudowa nie pozwoli na wyciśnięcie z taśmy 100% możliwości.

Teraz, sherlock napisał:

Tu każde niedociągnięcie po prostu słychać a kiepska obudowa nie pozwoli na wyciśnięcie z taśmy 100% możliwości.

Rozumiem. Chodzi mi po prostu o to że jeśli dźwięk jest dobrej jakości to nie będę narzekać. Maxelle chodzą głośno w momencie przewijania kasety jednak w samym odsłuchu i standardowym przesuwie taśmy to nie przeszkadza. Przynajmniej mi. Dźwięk i niska cena to też rekompensuje. Dlatego czekam na opis wrażeń.

O organoleptycznej metodzie oceny wyczytałem oczywiście na TH. I porównując taśmy które posiadam z ich opisami w necie (żelazo-kobalt vs prawdziwy chrom) wszystko zgadza mi się. Żelazowo-kobaltowe nie pachną wcale lub nieco zalatują stęchlizną.

• O.K. (0 pts) 1

• Admin
13 minut temu, chorazy3 napisał:

Żelazowo-kobaltowe nie pachną wcale lub nieco zalatują stęchlizną.

Prawdziwe chromy wyraźnie zalatują stęchlizną. To zapach nie do podrobienia :)