Jump to content

Cyfrowo, analogowo na taśmie


staszek66
 Share

Recommended Posts

Gdzieś wyczytałem ( parę lat temu ), że nośnik magnetyczny jest lepszy nośnikiem do archiwizacji danych. W USA archiwa i bazy danych sa arichiwizowane na kasetach magnetycznych wielkości VHS, ale .... mają pojemnosci 100 TB ( słownie stu i wiecej ) . Owszem problemem jest szybki dostęp do poszczególnych fragmentów, ale.... pojemnośc ogromna i ... bezpieczniejszy - nie znika zero - jedynkowo ;) .

Ja uwazam, że zapis magnetyczny jeszcze powróci w jakiejść formie. Moze nie koniecznie do użytku domowego, bo tam teraz panuje "prostactwo" obsługi, ale... tak jak piszecie może coś w ulepszonej formie.

  • O.K. (0 pts) 1
Link to comment
Share on other sites

Otóż to wszystko....prawda!!! ?   Aż dziw......

https://www.ontrack.com/pl-pl/blog/2015/07/28/porownanie-niezawodnosci-roznych-nosnikow-danych-co-wybrac-zeby-nie-zalowac/

 

 

"Wyraźnie widać, że czym większy rozmiar danych, które musimy przechowywać, tym większe koszty z tym związane. Jest to ogromny problem, który przede wszystkim dotyka przedsiębiorstwa, może w poważnym stopniu ograniczać ich rozwój – eksplozja ilości administrowanych i przechowywanych danych prowadzi bowiem do lawinowego wprost wzrostu kosztów utrzymywania infrastruktury. Dużym wyzwaniem jest więc znalezienie takiego rozwiązania, które zagwarantuje możliwie jak najlepszy stosunek ceny do pojemności i wydajności. W tym kontekście swoją drugą młodość przeżywają obecnie taśmy magnetyczne. Rozwiązanie to jest sprawdzone i stabilne – od dziesięcioleci wykorzystywane jest do przechowywania danych, cieszy się opinią bezpiecznego i bezawaryjnego. W czasach śrubowania parametrów sprzętu, a przede wszystkim szybkości, taśmom wróżono szybki koniec. Nic jednak bardziej mylnego – okazuje się bowiem, że dwie cechy tego rozwiązania mogą zadecydować o jego losie – ogromna pojemność (najnowsze prototypy mogą przechowywać do 220 TB na jednej taśmie!) idzie w parze z energooszczędnością. Taśma zużywa 200-krotnie mniej energii niż twardy dysk… Idealne rozwiązanie do przechowywania i archiwizowania ogromnej ilości danych."

Link to comment
Share on other sites

This topic has more replies, but you'll need to be signed in to view them.

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use Guidelines Privacy Policy.