Skocz do zawartości

Denon DR-230


MamutDK

Rekomendowane odpowiedzi

Denon DR-230

 

DR-230-1.jpg.4029f4cc36dc1d015246ce6aa4c156fc.jpg

Witam.

Denon DR-230 jest nieczęsto spotykanym magnetofonem na naszym rynku. Nabyłem go uszkodzonego od jednego Kolegi z innego Forum.

Trochę danych technicznych z Vintagecassette:

Transport

Auto Stop

Belt Drive (Capsŧan)

Mechanical Tape Loading

Sìngle Capsŧan Transport

Tape

Chrome Tape Capabılity

Normal Tape Capabılity

Connectivity

RCA Input/Output Connectors

2 Mono Microphone Inputs

Headphones

Speed

1⅞ ips - 4.76 cm/s

 

General

Stereo

Head Configuration

4 Track / 2 Channel

Exterior

Front Loading

Orientation Left

Silver Finish

Display

3-Digıt Mechanical Counter

Digital Peak-Reading Meters

Operation

Full Logic Transport Control

 

DR-230-3.jpg.eff434d182ef5c59cc2a4a1e7356aed9.jpgDR-230-inside.jpg.f04f229e3c3c745bd06bbcd16a77ea63.jpg

 

Jest on bardzo solidnie zbudowany. Bardzo ciężki w porównaniu do gabarytów. Posiada niespotykany wyświetlacz poziomu wysterowania na małych diodach. Ciekawie to wygląda.

Brzmienie ma typowe "vintage" - ciepłe o dobrej podstawie basowej i naprawdę niezłych wysokich tonach. Dla miłośników takich starych decków brzmienie na pewno będzie dobre. Konstrukcja nie pozwala wymagać zbyt wiele. Dwie głowice i jeden wałek napędowy, ale sprawują się bardzo dobrze.

Nabyłem go z uszkodzeniami. Pierwszym było to, że palił bezpiecznik główny. Nie posiadam do niego instrukcji serwisowej (jest dostępna tylko w płatnych serwisach), więc zacząłem poszukiwania od zasilacza. Tam znalazłem uszkodzony mostek prostowniczy w gałęzi ujemnej zasilania. Miał zwarcie. Z racji braku części zamiennej, wylutowałem również mostek z części dodatniej i wstawiłem zamiennik ze starego wzmacniacza. Magnetofon ożył. Niestety, nie załączał play. Pomiar napięcia startu i podtrzymania elektromagnesu podnoszącego mostek z głowicami wykazał brak zmian. Winowajcą był tranzystor A1020 w gałęzi zasilania tego magnesu. Wymieniłem też kondensator 47uF/35V obok wyjścia kabli na elektromagnes, bo miał na nóżce ujemnej korozję i niedługo by padł. Działania polepszyły sytuację, ale magnes dalej nie podnosił mostka. Musiałem przesmarować elementy w mechanizmie związane z mostkiem głowic i teraz magnetofon załącza play bez problemu. Na koniec została mi regulacja poziomów odtwarzania, bo były rozregulowane. Służą do tego PR-ki oznaczone "Pb Gain". Teraz już cieszy oko i ucho i pogrywa sobie prawie codziennie.

Nagrywaniem nie zajmowałem się z powodu braku czasu. Jeśli już zabiorę się do tego, opiszę tutaj efekty.

Kilka zdjęć, niestety z telefonu. Po zrobieniu "prawilnych" fotek zamieszczę Denona na Portalu i podam odpowiedni link.

  • Super (+1 pts) 1
  • +1 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


  • 3 miesiące temu...

Bijąc się w piersi, zapomniałem. Zrobię w najbliższym czasie, czyli w tym tygodniu. Czeka mnie zmatowienie i czyszczenie elementów gumowych w mechanizmie, więc będzie okazja. Skleroza nie boli tylko czasem nogi  :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Aby zobaczyć więcej treści proszę zarejestrować się.

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z tej witryny, wyrażasz zgodę na nasze Warunki użytkowania Regulamin Polityka prywatności.