Jump to content
stereo-hifi - forum audio

Kupiona wadliwa kaseta 13 Reasons Why

P3ndz3l3k
 Share

Recommended Posts

22 LIPCA 2019 Kupiłem na allegro kasetę magnetofonową ze ścieżką dźwiękową z serialu „13Reasons Why”.

Niestety podczas osłuchu zauważyłem, że dźwięk w regularnych odstępach delikatnie jakby przerywa a zjawisko od połowy strony A jakby się nasila.

Po wyjęciu kasety z magnetofonu zacząłem się przyglądać powierzchni taśmy i widać było poprzeczne jakby wgniecenia (takie dołki) w trakcie przewijania było widać, że są one w tym samym miejscu. Miejsce tego zagięcia odpowiada akurat temu gdzie rozbiegówka jest mocowana na rolce.

Widać było to odkształcenie na nawiniętej taśmie na rolkę kasety.

Kasetę kupiłem na allegro będąc akurat w delegacji za granicą i dopiero ją sprawdziłem po ponad miesiącu. Stwierdziłem, że po tak długim czasie to nie ma szans na reklamacje no więc kupiłem taką samą kasetę ale od całkiem innego sprzedawcy i totalnie się zdziwiłem kiedy po rozpakowaniu jeszcze bez odsłuchu od razu było widać odkształcenia taśmy na rolce. Odsłuch potwierdził wgniecenia.

Porobiłem zdjęcia i wysłałem do sprzedającego od którego kupiłem druga kasetę.

Zgodnie z reklamacją odesłałem kasetę i sprzedawca podesłał mi kolejną która okazała się tak samo wadliwa jak te dwie poprzednie. Sprzedawca zaproponował mi zwrot pieniędzy.

Według mnie to jakaś wada fabryczna.

Opisałem całą sprawę i napisałem do tego pierwszego sprzedawcy, że kupiłem od innego i po wymianie kolejna była także wadliwa. Ten sprzedawca także zaproponował mi zwrot pieniędzy już bez przesyłania kolejnej kasety.

Sprawa mi nie dawała spokoju i napisałem do dystrybutora w tej sprawie poprosili o zdjęcia i kontakt się urwał.

Na allegro nadal obaj sprzedawcy wystawiają tą kasetę.

Pisze to jako ciekawostkę i przestrogę.

Obie_Kasety.jpg.baa00e836eeb4b202956e3b44d855243.jpg

Dziwi mnie brak reakcji dystrybutora.

Zerknijcie na zdjęcia.

20190917_172301.jpg 20190917_172900.jpg Rolka.jpg

• Replies 16
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

• P3ndz3l3k

6

• sherlock

5

• chorazy3

4

• ke_raj

2

Top Posters In This Topic

Posted Images

Faktycznie wygląda na wadę fabryczną.

Można by otworzyć kasetę, podmienić taśmę i nagrać jeszcze raz np. z Tidala.

Szkoda tylko, że kaseta jest klejona. To trochę utrudnia sprawę.

No myślałem żeby nie otwierać a przewinąć taśmę z innej kasety tylko ta wada to chyba problem tego blokowania rozbiegówki na rolce.

Z drugiej strony nie wyło by wgniecenia a wybrzuszenie.

Najlepiej zwykle przełożyć w całości nowe szpulki razem z taśmą. Otwarcie kasety nie jest wcale takie trudne...

Ale to jest do zrobienia. Spróbuj. W najgorszym razie jedna będzie nieoryginalna. Ale na pewno lepiej nagrana.

Też kupuję nowo wydane kasety. I jakość tych nagrań czasami pozostawia trochę do życzenia. Najczęściej są nagrane z takimi wysokimi poziomami, że frequency response nie ma prawa być HiFi. Ale z drugiej strony przy braku jakiegokolwiek NR i kiepskiej jakości samej taśmy co mieli zrobić.

• Admin
3 minuty temu, chorazy3 napisał:

Najczęściej są nagrane z takimi wysokimi poziomami, że frequency response nie ma prawa być HiFi. Ale z drugiej strony przy braku jakiegokolwiek NR i kiepskiej jakości samej taśmy co mieli zrobić.

To chyba maestring do auta ;) 

Albo do jednego z obecnie produkowanych magnetofonów na Tanashinie, gdzie powyżej 12 kHz i tak nic już nie ma.

Edited by chorazy3

• G.Moderator

Dziwnie to wygląda. Przecież po nawinięciu tych kilku "minut" taśmy, wgłębienie powinno zanikać na zewnętrznej części nawiniętej na szpuli taśmy. Coś mi tu nie gra.

• G.Moderator

Ale zauważ, że przy przewijaniu z jednej szpulki na drugą, punkt "odniesienia" przesuwa się proporcjonalnie do zwiększania obwodu taśmy na szpulce.

• Admin

Dziwne, że taśma odkształca się do środka, w dołek, zamiast pójść po obwodzie ponad dołkiem.

A teraz uwaga ponieważ widzę, że temat was zaciekawił no więc wyciągnąłem kasetę z szafy i się jej przyglądam.

Przewijam ręcznie powolutku i ku mojemu zdziwieniu tam gdzie te wgniecenia taśmy były bardzo głębokie i widoczne.

To teraz prawie ich nie widać trzeba się przyjrzeć pod światło.

Coś mi się wydaje, że ta taśma to jest strasznie cienka i po prostu się odkształca.

Na moim mikrometrze który ma dokładność 0.01mm grubość wychodzi równo 0.01mm

• 4 months later...

Jakiś czas temu tak ze 2tyg. znalazłem chwile czasu i porobiłem kilka pomiarów swoich deck-ów

po których straciłem trochę zapału jak popatrzyłem na wyniki pomiaru W&F  szczęśliwie dopiero dzisiaj 

patrząc w okno programu do pomiaru W&F zauważyłem, że wartość odczytywałem ze złego okienka o czym

napisałem Tu .

Rozpisałem się a miałem napisać o czym innym a mianowicie robiąc te testy wpadła mi pod rękę ta tytułowa kaseta której dotyczy ten wątek.

Włożyłem ja do decka i na słuchawkach chwile posłuchałem przewinąłem do następnego nagrania i także chwilkę posłuchałem.

Z trzecim przewinięciem trafiłem na koniec któregoś nagrania z kolei i nieźle się zdziwiłem jak w trakcie ciszy pomiędzy nagraniami usłyszałem całkiem wyraźnie muzykę

nagrana chyba na drugiej stronie tylko od odtwarzana od tyłu.

Pomyślałem, że może deck ma wadliwą głowicę czy co no wiec sprawdziłem na tym TEACK V1050 i efekt dokładnie taki sam no to wrzuciłem tą kasetę do DR-700.

Na każdym decku było słychać w ciszach pomiędzy nagraniami to co nagrane było na drugiej stronie.

Każdy deck przed pomiarami miał ustawiona prędkość i azymut według " serwisowej kasety forumowej".

Wychodzi na to, że ta kaseta była nagrana kiepsko i na jakimś fatalnym sprzęcie co potwierdza to co napisał wcześniej @chorazy3

W dniu 5.06.2020 o 22:37, chorazy3 napisał:

I jakość tych nagrań czasami pozostawia trochę do życzenia

Kurczę jakoś nie mogę napisać nic w skrócie zawsze książkę pisze i pewnie wtedy nikt nie chce czytać takich wywodów.

• Admin

Kaseta mogła być nagrana na sprzęcie, w którym wysokość głowicy była nieodpowiednia. Wtedy będziesz słyszał prawy kanał ale odtwarzany od tyłu. 

No ciekawe Andrzeju można to łatwo sprawdzić mogę nagrać to co słychać i odtworzyć w programie od tyłu i będzie wiadomo które to nagranie.

Tylko nie wiem czy warto sobie głowę zawracać tą kasetą.