Sari la conținut
stereo-hifi - forum audio

Nakamichi Cassette Deck 1.5

rombalbina
 Share

Postări Recomandate

CD1,5.jpeg

Witam klubowiczów. Chcę się pochwalić nowym nabytkiem. Otóż wpadł mi w ręce nie do końca sprawny Nakamichi deck 1,5. Dziwne to oznaczenie "1,5" ale widać tak ma być i już. Niesprawność polegała na zużyciu paska napędzającego koła zamachowe i osie capstanów.. Resztki były wewnątrz. Mocno pobrudziłem sie nimi, trochę tych resztek spadło na dywan. Dramat tak byłem zajęty, że wdeptałem te resztki i dywan isę mocno zabrudził, ledwo doczyściłem. Resztki paska z mechanizmu usunąłem, nowy założyłem, skręciłem całość i deck dostał nowe życie. Dołaczę kilka fotek. Jest kilka ciekawostek, jak na przykład kości SONY - systemy DOLBY, TOSHIBA, MATSUSHITA, no i jedna największa NAKAMICHI. Poza SONY, to mam zbyt mała wiedzę i nie wiem czym te kości sterują. Na jednym z zdjęć (3) ponad kością Nakamichi widać - no własnie nie wiem co o tym myśleć. Wygląda to na jakaś samoróbkę a może sie mylę i tak wyszło z fabryki.

DSC00341.JPG DSC00366.JPG DSC00337.JPG DSC00344.JPG

DSC00346.JPG DSC00359.JPG DSC00361.JPG

Dane techniczne:

Type: 3-head, single compact cassette deck
Track System: 4-track, 2-channel stereo
Tape Speed: 4.8 cm/s
Heads: 1 x record, 1 x playback, 1 x erase
Motor: 1 x reel, 1 x capstan, 1 x mechanism
Tape Type: type I, CrO2, Metal
Noise Reduction: B, C
Frequency Response: 20Hz to 21kHz  (Metal tape)
Signal to Noise Ratio: 72dB  (dolby C)
Wow and Flutter: 0.035%
Total Harmonic Distortion: 0.8%
Input: 50mV (line)
Output: 0.5V (line)
Dimensions: 430 x 100 x 320mm
Weight: 5.4kg
Year: 1991
Price: GBP £349 (1991)

• Super (+1 pts) 1
  • +1 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

• Admin

"Znam" ten deck :) Tzn. w sensie takim, że utkwiło mi w pamięci miejsce po naklejce na tylnym panelu :) 

Ten układ scalony z napisem Nakamichi to procesor sterujący. Układy Sony CX20188 są odpowiedzialne za system Dolby B,C

Link spre comentariu

• Admin

W dniu 12.03.2020 o 19:57, rombalbina napisał:

Wpadł mi w ręce Nakamichi deck-2 w stanie idealnym, w wersji na 110V. Podłaczyłem transformator, wrzuciłem kasetę p stare SBB 1 Polskich Nagrań i  ..... WOW, na razie bez wzmacniacza jakość odtwarzania zrobiła wrażenie. Będzie ozdobą mojej kolekcji.

Skoro CD2 gra dobrze to CD1.5 będzie grać jeszcze lepiej :) 

Link spre comentariu

20 minut temu, sherlock napisał:

Skoro CD2 gra dobrze to CD1.5 będzie grać jeszcze lepiej :) 

1,5 gra równie wyśmienicie jak na rasowy sprzęt przystało. Ciekawa jest kalibracja kaset - na ucho, chyba, że czegoś nie doczytałem. Deck jest surowy w obejściu, jak ma zamkniętą klapkę, to prezentuje sie nader skromnie. Obsługa jak obsługa, kazdy klawisz opisany, żadnych udziwnień. Przedni panel, mechanizm i cała konstrukcja przypominaja bardziej sejf niż odtwarzacz kaset.

• O.K. (0 pts) 1
Link spre comentariu

• Admin
34 minuty temu, rombalbina napisał:

Przedni panel, mechanizm i cała konstrukcja przypominaja bardziej sejf niż odtwarzacz kaset.

Design tej serii jest .... specyficzny. Trochę przypomina mi serię Harmana.

Link spre comentariu

• Admin

Może nie każdy zwrócił na to uwagę, ale przy mechanizmie mamy umieszczoną płytkę wzmacniacza odczytu. W związku z tym droga, którą płynie słaby sygnał od glowic do wzmacniacza odczytu jest bardzo krótka.

Jeśli chcesz zobaczyć zdjęcie, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Link spre comentariu

• G.Moderator

Faktycznie, podobny design. Ale w Harmanie zastosowano inne proporcje poszczególnych płaszczyzn i dlatego wygląda mało ciekawie.

Link spre comentariu

Tak przegladam strony z zdjeciami płyty głównej Nakamichi deck 1,5 i  znalazłem wersję płyty głównej, która sie różni od mojej. Różnice zaznaczyłem czerwona obwódką. Taka płyta główna bez żółtej kości matsuschita jest też w nakamichi deck 1.

Link spre comentariu

Ta żółta kość to przekaźnik.

Nierzadko, jeśli dany model decka był produkowany dość długo, wprowadzano modyfikacje. Sztandarowym przykładem jest tu Nakamichi Dragon.

Editat de chorazy3
  • O.K. (0 pts) 1
Link spre comentariu

• G.Moderator

Różnic jest tutaj dużo więcej, jakbyśmy dwie wersje mieli na fotkach.

Link spre comentariu

• Admin
9 minut temu, ke_raj napisał:

Różnic jest tutaj dużo więcej,

Tak na szybko:

• O.K. (0 pts) 1
Link spre comentariu

5 minut temu, sherlock napisał:

Dzieki, nie wszysko zauważyłem - nie jestem elektronikiem. Ale to może oznaczać, że producent na bieżąco rozwijał projekt.

Link spre comentariu

• G.Moderator

Z jakiego źródła jest ta fotka? Mnie to pachnie po prostu modelem Cassette Deck 1. Poza tym naklejka silnika - Sankyo vs. Nakamichi. Być może to takie same silniki, ale może ktoś wie, w jakich latach i do których modeli wkładano je pod daną nazwą?

Link spre comentariu

• Admin
10 minut temu, rombalbina napisał:

Ale to może oznaczać, że producent na bieżąco rozwijał projekt.

Generalnie jakieś małe zmiany i ulepszenia są "łatane" na niezmienionych płytkach. Jak zmian nagromadzi się więcej lub skala "jasełek" jest poważna to wtedy jest sens robienia nowej partii płytek.

Link spre comentariu

48 minut temu, ke_raj napisał:

Z jakiego źródła jest ta fotka? Mnie to pachnie po prostu modelem Cassette Deck 1. Poza tym naklejka silnika - Sankyo vs. Nakamichi. Być może to takie same silniki, ale może ktoś wie, w jakich latach i do których modeli wkładano je pod daną nazwą?

Też mi sie tak wydawało, ale sa fotki na FB. Silniczki, fakt jeden jest Sankyo, drugi Nakamichi. Może były też rózne wersje mechanizmów podobnie jak w Alpine AL85? poniżej źródło:

https://www.facebook.com/pg/nakamichi.by/photos/?tab=album&album_id=2195874093778481

Editat de rombalbina
literówki
Link spre comentariu

• 1 lună mai târziu...

Postanowiłem w wątku dotyczącym Nakamichi Cassette Deck 1.5 dorzucić swoje fotki egzemplarza, który posiadam od jakiegoś już czasu. Zakupu dokonałem na allegro, nie było tanio, ale też cena nie była przesadnie wygórowana. Egzemplarz jaki otrzymałem jest ok, poza niewielkimi ryskami na obudowie jest jak nowy. Robi bardzo solidne wrażenie. Przywykłem do tego, że modele Nakamichi są najczęściej czarne. Dlatego spodobał mi się jego wygląd - jest w srebrnym kolorze. Front wydaje się być zrobiony z aluminium. Deck jest dość ciężki, mimo iż pod obudową jest raczej pusto. Ma ładny wyświetlacz. Posiada regulację prądu podkładu. Nie ma natomiast potencjometru do regulacji głośności w słuchawkach. Słuchanie na słuchawkach nawet o względnie wysokiej impedancji rozsadza głowę. Pokrętła, przyciski i inne elementy regulacyjne są ergonomiczne, łącznie z typowymi nie tylko dla tej serii klawiszami do przewijania, odtwarzania, nagrywania, stopu i pauzy.
Jakie są moje wrażenia z odsłuchu i nagrywania. Mieszane, zarówno pozytywne, jak i negatywne. Znam charakterystyczny, bardzo przyjemny, "mięsisty" dźwięk magnetofonów tej marki, choćby z egzemplarzy LX-3 i LX-5 które posiadam. Dlatego dźwięk z mojego egzemplarza Cassette Deck 1.5 wydaje mi się w jakiś sposób "odchudzony". Nie chodzi o to, że jest zbyt dużo wysokich tonów, bo wszystko jest precyzyjnie oddane, ale ogólna aura dźwięku jest - w moim odczuciu - "techniczna". Nie znam oczywiście przyczyny, bo nie mam innych decków z tej serii. Nie mogę więc porównać brzmienia. Poza tym co powiedziałem, wszystko jest ok. 

• Super (+1 pts) 1
  • +1 2
Link spre comentariu

Srebrny, faktycznie ciekawie wyglada. Zastanawia mnie ciągle sprawa płyty głównej. Takie jak w Twoim srebrnym to widziałem i to kilka. Natomiast mój egzeplarz NAK 1,5 ma inną wersję płyty głównej.  Nigdzie na ten temat nikt nie pisze.

Link spre comentariu

• Admin
37 minut temu, rombalbina napisał:

Natomiast mój egzeplarz NAK 1,5 ma inną wersję płyty głównej.  Nigdzie na ten temat nikt nie pisze.

U nas się pisze ;) 

W dniu 15.06.2020 o 19:49, rombalbina napisał:

Taka płyta główna bez żółtej kości matsuschita jest też w nakamichi deck 1.

Pytanie czy w 1,5 nie wstawiono płyty z 1 ? Skoro sa tak zbliżone konstrukcyjnie to może ktoś zrobił "przekładkę"?

Link spre comentariu

znalazłem zdjęcie płyty głównej Nakamichi deck 1, jak artykuł podaje, z miejsca gdzie powinno byc pokretło regulacji skosu glowicy wychodzi pęk przewodów, wiec można przyjąć, ze to rzeczywiście jest zdjęcie płyty Nak 1.  Nie widzę róznicy z płytą główna od Nak 1,5 tego srebrnego. Nie chce koleżeństwa zamęczać, ale w moim jest inna. popatrzę jeszcze w modelu 2. Poniżej fotka płyty głównej Nak 1.

Link spre comentariu

@sherlock Interesujące spostrzeżenia. Jeżeli w Cassette Deck 1.5 może być płyta od jedynki, to fakt ten może mieć też inne wyjaśnienie. Parametry magnetofony mają takie same. Jedynka ma dodatkowo układ regulacji azymutu głowicy. Jedynka kosztowała, jak podają na portalu hifiengine.com, 700 funtów, a 1.5 - 350 funtów. Trzeci deck z serii, czyli dwójka, ma już niższe parametry, a poza tym jest dwugłowicowy. Firma życzyła sobie więc za ten układ połowę ceny magnetofonu. Nie wiem dlaczego, ale sprawa ta kojarzy mi się z polityką firmy Intel, produkującej procesory. Ponieważ firmie nie opłaca się projektować, a następnie produkować jednocześnie wielu linii procesorów, różniących się mocą obliczeniową, produkuje mniej linii, ale w części z nich blokuje, w większym lub mniejszym stopniu, te elementy, które wpływają na wydajność, różnicując jednocześnie cenę. Ale oczywiście nie wyjaśnia to, dlaczego w decku rombalbina jest inna płyta.

Link spre comentariu

• Admin
18 minut temu, anlew napisał:

Nie wiem dlaczego, ale sprawa ta kojarzy mi się z polityką firmy Intel, produkującej procesory.

Sztuczne różnicowanie produktu. Procki z brzegów talerza są sztucznie spowalniane i kosztują dużo mniej niż te ze środka, których nie hamowano. Na tych najwolniejszych, których było najwięcej, i tak zarabiano. Te procki, którym zegara nie ograniczano kosztowały wielokrotnie więcej i na nich sie jeszcze lepiej zarabiało. Bo zarabiało się i tak na wszystkich.

Link spre comentariu

• Admin
4 godziny temu, rombalbina napisał:

, ale w moim jest inna.

Może komuś płyta padła i wstawił z innego modelu?

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
 Share

• Creează nouă...

Informații Importante

Korzystając z tej witryny, wyrażasz zgodę na nasze Termeni de Utilizare Ghidări Politică Intimitate.