Jump to content

Revox C 115


anlew
 Share

Recommended Posts

DSC00867.JPG

 

Revox C 115

W wątku poświęconym deckom Revoxa nie był prezentowany ten model, więc postanowiłem wrzucić na Forum trochę zdjęć egzemplarza, który posiadam już od jakiegoś czasu. Wygląda on może trochę dziwnie, z uwagi na "boczki". Nie są one oryginalne, ponieważ magnetofon studyjny, jakim jest Revox C 115, posiadał wykończenie umożliwiające zainstalowanie go w studio (w stalowych ramach). Ponieważ studio pośpiesznie likwidowano, a sprzęt przekazywano na aukcje, boczki te prawdopodobnie zostały w tej ramie, w której sprzęt był umieszczony. Sprzedawca, aby otwory, które zostały po boczkach, nie były widoczne, dorobił nowe, ale nie na wzór oryginalnych z wycięciami na śruby, lecz bez tych otworów. Wygląd magnetofonu, moim zdaniem, jest całkiem przyjemny. Nie przypomina przy tym sławnych poprzedników, czyli B 710 i B 215.
Revox C 115 posiada układy redukcji szumów Dolby B i C, a ponadto układ HX-Pro. Jest trzygłowicowy, ma układy kalibracji prądu podkładu oraz poziomu zapisu, korzysta z trzech rodzajów taśm (typu I, II i IV), ma też podwójny wałek przesuwu.

DSC00868.JPG DSC00866.JPG.f3e834a34f8d8a75a3c418f02b32fe4b.JPG DSC00869.JPG DSC00872.JPG

 

DSC00873.JPG DSC00874.JPG DSC00877.JPG DSC00884.JPG

 

DSC00886.JPG DSC00887.JPG DSC00888.JPG DSC00891.JPG

 

DSC00894.JPG DSC00896.JPG

 

Mały minus to utrudnienie w korzystaniu z pokręteł do kalibracji. Tak na dobrą sprawę, to nie są wcale pokrętła, trzeba mieć mocny paznokieć, aby je przekręcić. Bezpiecznie jest użyć małej monety, np. jednogroszowej. Kalibracja jest manualna, bardzo prosta, ale też skuteczna. Poziom zapisu zmienia się jednocześnie dla obu kanałów. Ale takie podejście do sprawy kalibracji w magnetofonie studyjnym jest - moim zdaniem - właściwe. Analogowy deck w studio, prawdopodobnie było to studio radiowe, służył raczej do odtwarzania audycji, w tym muzyki, i miał być przede wszystkim niezawodny, a nie audiofilsko poprawny. Deck wszedł na rynek w 1990 roku. Widać to również po jego wnętrzu. Jest przyjemnie puste. Mimo to deck ma masę 7,5 kg. Napęd jest solidny, ale niezbyt duży. Dla serwisantów to duże ułatwienie. Normalny standard ma trzybolcowe gniazdo przyłączeniowe do kabla zasilania. Nie jest to nietypowe gniazdo, które firma ta z upodobaniem stosowała w przeszłości w swoim sprzęcie. Zdjęcia pokazują, że stan urządzenia jest właściwie idealny. Poza brakiem boczków, co wskazywałoby jednak na pracę w studio, nie widać większych śladów użytkowania.

 

I jeszcze jedna sprawa. Deck ma profesjonalne gniazda (przyłącza), dostosowane do kabli XLR. Dla niektórych osób może być to utrudnienie. Chyba, że do nagrań używają źródeł, które również posiadają takie przyłącza. Standard XLR używany jest nie tylko w sprzęcie studyjnym, ale też w audiofilskim sprzęcie hi-fi i hi-end. Sądzę, że popularne przejściówki z XLR na RCA, które można kupić w sklepach internetowych, obniżą jakość sygnału i wprowadzą dodatkowe zakłócenia. Sam się o tym przekonałem i z pomysłu na korzystanie z nich zrezygnowałem już dość dawno.
A jak oceniam wartość "soniczną" tego magnetofonu? Dźwięk jest bardzo poprawny, trudno się doszukać jakich minusów, ale fajerwerków też nie ma. Jest tylko jeden wymóg: kaseta musi być lepszej jakości, chromowa lub metalowa. Magnetofon jest ergonomiczny, poza "pokrętłami" do kalibracji, wszystkie przyciski i elkementy regulacyjne działają miękko i pewnie.

  • Super (+1 pts) 2
  • +1 1
Link to comment
Share on other sites

  • G.Moderator

Wreszcie jest na forum. Brawo Kolego! A jak odniesiesz jakość nagrań tego deck'a do bardziej znanych i popularnych magnetofonów?

 

Szczegółowe dane techniczne:

Jeśli chcesz zobaczyć zdjęcie, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Link to comment
Share on other sites

This topic has more replies, but you'll need to be signed in to view them.

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use Guidelines Privacy Policy.