Skocz do zawartości

Pioneer CT-S920S


anlew

Rekomendowane odpowiedzi

DSC01026xx.JPG

 

Pioneer CT-S920S

 

Pioneer CT-S920S to "młodszy" bliźniak modelu CT-95, który uważany jest za jeden z najlepszych magnetofonów złotej ery audio. Jest solidnej budowy i w miarę ciężki. Waży 8 kg, model CT-95 jest nieco cięższy - 8,6 kg. Od spodu widoczne jest chassis, typowe dla wyższych modeli Pioneera, w kształcie plastra miodu (ale w srebrnym kolorze). W instrukcji podaje się, że CT-95 i CT-S929S mają identyczne wymiary. Wyższy model ma jednak dodatkowo nieduże boczki. Kieszeń otwierana i zamykana jest automatycznie. Przy nagrywaniu można korzystać z opcji nazwanej Line Straight, która skraca drogę sygnału (nie działa wówczas pokrętło balansu kanałów). Decki mają trzy silniki, podwójne kapsztany, trzy głowice (nagrywająco-odtwarzające są amorficzne), wyposażono je w trzy układy redukcji szumów: Dolby B, C i S, a także odłączany klawiszem, układ Dolby HXPro. Posiadają skomplikowany licznik taśmy, przełączane klawiszem dwa ekrany wysterowania (Wide i Expanded). Nie będę wymieniał pozostałych, dla mnie mniej istotnych funkcji. Oprócz jeszcze jednej, najważniejszej - automatycznego systemu kalibracji, połączonego dodatkowo z ręczną regulacją prądu podkładu. Pioneer nazywa ten układ SUPER AUTO BLE (w późnych latach 90-tych układy te pod identyczną lub nieco zmienioną nazwą instalowano nawet w relatywnie tanich magnetofonach). 
Jak wygląda jego obsługa? Jest prosta. Wkłada się kasetę do kieszeni, naciska klawisz SUPER AUTO BLE pod wyświetlaczem, wówczas zostaje uruchomiony przesuw taśmy i proces kalibracji. Na ekranie pojawiają się kolejno napisy Bias, Level i EQ. Niekiedy następuje powtórzenie tych etapów kalibracji. Po zakończeniu na ekranie pokazuje się napis BLE DATA. Oczywiście może być też wynik negatywny, ale ja nie odważyłem się załadować do magnetofonu kasety wątpliwej jakości, aby wywołać ten rezultat. Jeżeli użytkownik nie jest zadowolony z rezultatu, może jeszcze ręcznie klawiszami minus i plus zmniejszyć lub zwiększyć prąd podkładu, a tym samym zawartość wysokich tonów, w graniacach od -20% do +20%.
I jeszcze jedna uwaga. Dość istotna. Magnetofon ma odłączany filtr MPX. Sprawa niby oczywista. Zdecydowana większość decków tak ma. Ale CT-S920S ma ten przełącznik na tylnej części obudowy. Nie każdy po podłączeniu urządzenia często zagląda na tylną ściankę, gdy uzyskał już docelowe miejsce. A dla nagrywania ten przełącznik ma duże znaczenie. Nie wiem dlaczego, ale bez załączonego filtra MPX nagranie jest "zamulone".  
Dla CT-S920S producent deklaruje pasmo przenoszenia od 10 Hz do 25 tys. Hz (dla CT-95 pasmo w górnej jego części sięga 30 tys. Hz). Tak na marginesie, nie spotkałem się z modelem magnetofonu, który by miał szersze pasmo przenoszenia, te u Pioneera i tak jest bardzo szerokie. Flagowy CT-95 ma też odrobinę lepsze wskaźniki dla nierównomierności przesuwu - 0,022% (WRMS) i 0,052 (DIN). Dla CT-S920S to 0,023% i 0,056%. Odstęp od szumu (przy wyłączonym Dolby) to 64 dB dla CT-95 i 63 dB dla CT-S920S. Różnica w cenie decków jest niewielka. W 1993 roku, kiedy weszły na rynek, kosztowały odpowiednio 1000 i 850 doalarów. Pewne jest, że decki różnią się dodatkowo elektroniką i obudową. Ale z opisu w instrukcji to nie wynika.
Swój egzemplarz kupiłem w drugiej połowie lat 90-tych. Przypadkiem zobaczyłem w sklepie, wśród innych elementów zestawów audio, dwa magnetofony Pioneera i jakieś inne elementy, też w złotym kolorze. Ponieważ wówczas nie znałem tych modeli, kupiłem CT-S920S, ponieważ ten drugi - to był CT-95 - był jednak droższy, niewiele ale jednak. A dla mnie praktycznie wyglądały tak samo. Teraz tego żałuję. Gdybym go kupił, a teraz chciał się go pozbyć, to model ten, oczywiście sprawny, osiąga bajońskie ceny na ebayu. Ale mój skromny CT-S920S służy mi już wiele lat. Jest sprawny, nie był nadmiernie eksploatowany, ale oczywiście stracił paski, które parę lat temu trzeba było wymienić. I podczas tej wymiany uzyskał, niestety, zarysowanie z prawej strony okienka kasety.
A jak odtwarza ten magnetofon. Bajecznie. Nic dodać, nic ująć.

 

Specyfikacja:
Type: 3-head, single compact cassette deck
Track System: 4-track, 2-channel stereo
Tape Speed: 4.75 cm/s
Heads: 1 x combination record/playback, 1 x erase
Motor: 1 x reel, 1 x capstan, 1 x aux
Tape Type: type I, CrO2, Metal
Noise Reduction: B, C, S
Headroom Extension: HX Pro
Frequency Response: 10Hz to 25kHz (Metal tape)
Signal to Noise Ratio: 85dB (dolby S)
Wow and Flutter: 0.023%
Total Harmonic Distortion: 0.6%
Input: 95mV (line)
Output: 0.5V (line)
Dimensions: 420 x 144 x 375mm
Weight: 8kg
Year: 1993

 

DSC01029xx.JPG DSC01028xx.JPG DSC01027xx.JPG 

 

DSC01035xx.JPG DSC01037xx.JPG

 

DSC01033xx.JPG DSC01032xx.JPG DSC01031xx.JPG 

 

   

 

 

 DSC01038xx.JPG DSC01039xx.JPG DSC01040xx.JPG DSC01041xx.JPG

 

DSC01043xx.JPG DSC01044xx.JPG DSC01045xx.JPG DSC01047xx.JPG

  • Super (+1 pts) 3
  • +1 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Aby zobaczyć więcej treści proszę zarejestrować się.

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z tej witryny, wyrażasz zgodę na nasze Warunki użytkowania Regulamin Polityka prywatności.