Skocz do zawartości

UNITRA ZRK M 2404 S "Forte"


rembol1992

Rekomendowane odpowiedzi

IMG_1016.JPEG.12fec432ddd54487eb3f694b5404420f.JPEG

 

UNITRA ZRK M 2404 S "Forte"

 

 

A o to mój pierwszy szpulak , czyli Unitra ZRK M2404s czyli zmodernizowane ZK246 . Zakupiony na wiadomym "alledrogim" portalu metodą aukcji za jakieś ok 100PLN . Jak to zwykle wiadomo opis sprzedającego był znany że sprzęt sprawny i inne "terefere" .... ale jak to zwykle po przyjeździe do mnie okazało się że jest na chodzie ale nie do końca .... Ale wiadomo najważniejsze też było to że magnetofon był praktycznie kompletny razem z osłonami wszystkimi , a patrząc na inne aukcje to o zgrozo ......

To zaczynając od początku po otwarciu i oczyszczeniu wnętrza czas na uruchomienie i tu zonk silnik terkotał strasznie (niestety ale to chyba znana bolączka ) , więc obrotów nie trzymał w cale . "Listek" dociskowy taśmy do głowicy był ewidentnie przerabiany polską myślą techniczną , głowica nagrywająco-odtwarzająca zjechana ale to norma , nagrywanie działało na jeden kanał , pinch roller był krzywy , jeden motylek na szpule pękniety , sprzęgiełka w kołach rozregulowane i więcej innych dziwnych usterek ....

Więc zacząłem od zakupu głowic i udało się trafić nowe więc od razu zakupiłem dwie więcej , później zacząłem szukać innych części i udało mi się zakupić wszystkie części z silnikiem włącznie u jednego przemiłego człowieka ( @miszczu987 dzięki Ci za to wielkie pudło części bo generalnie uratowało to cały magnetofon) 

Więc po otrzymaniu wszystkich gratów wziąłem się za czyszczenie wszystkich przełączników , przesuwaków itd (czarnego nalotu co nie miara) , zamontowałem silnik , nową głowicę i zabrałem się za regulacje (niestety całość prac wstrzymała mi przeprowadzka na większe lokum ) . Było kilka kłopotów ale w sumie ten magnetofon to mój poligon doświadczalny więc nie które rzeczy musiałem robić po 3 razy ale teraz już człowiek wie co i jak ;) Ale koniec ględzenia , w końcu udało się sprzęt uruchomić , Magnetofon nagrywa bez problemów przy obu prędkościach , nie zwalnia , nie zwija taśmy(sprawdziłem na różnych taśmach od stilona an 25 i 35 po triple playe Agfy) i dość ładnie gra podłączony do amplitunera ,  jeszcze dużym zaskoczenie jest to że zakupiłem sobie tester do różnych elementów elektronicznych i o dziwo wszystkie kondensatory jak na razie zostały oryginalne.

 A więc koniec ględzenia czas na parametry :

 

prędkość przesuwu taśmy:
9,53cm/s
19,05cm/s
nierównomierność przesuwu taśmy:
19,05 0.12%
9,53 0.16%
zakres częstotliwości:
19,05 40-18.000Hz
9,53 40-16.000Hz
moc wyjściowa (sinus): 2×4W
dynamika: 52dB
skuteczność kasowania: 70dB
tłumienie przeniku między kanałami stereo: 45dB
zakres regulacji barwy dźwięku: +/- 12dB
max.średnica szpuli: 180mm
czas przewijania szpuli z taśmą 26um: ok. 4 minut
automatyczne wyłączenie przesuwu taśmy na końcu szpuli przy zastosowaniu odcinka taśmy metalizowanej
głośniki wewnętrzne: eliptyczne 145 x 100 mm
wejścia:
mikrofon - 2 x /0,3-35/ mV; 3 kOhm
radio - 2 x /0,1-3/ mV/kOhm; 40 kOhm
gramofon - 2 x /75-4000/ mV; 750 kOhm
wyjścia:
radio - 2 x 0,5 V; 10 kOhm
głośnik dodatkowy - znamionowa impedencja obciążenia 4-8 Ohm
słuchawki - 2 x 1 V; 10 kOhm
zasilanie: 220V @ 50Hz
pobór mocy: 80VA
wymiary: 440x340x170mm
pozycja pracy: pozioma lub pionowa
ciężar: ~13 kg

 

Na koniec dorzucam kilka fotek moje egzemplarza (narazie to nie jest jeszcze ideał)

IMG_1017.JPEG IMG_1026.JPEG IMG_1036.JPEG IMG_1037.JPEGIMG_1038.JPEG

 

  • Super (+1 pts) 1
  • +1 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Witam, gratuluję przywrócenia sprzętu do działania, fajnie że części się przydały :) jak miło jest zobaczyć całe gałki od przełączania obrotów i ścieżek. Ja posiadam braciszka tego modelu czyli M2405S, uważam że to bardzo solidne konstrukcje. W moim złamała się gałka od obrotów, a druga ledwo się trzyma... Akurat mam całe gałki od ZK246, tylko kolor mi nie pasuje, planuję potraktować je chromem i zobaczymy co z tego wyjdzie :) pozdrawiam i życzę kolejnych udanych renowacji!

  • +1 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Brawo! Uratowana kolejna UNITRA. ?

M2405S to było moje pierwsze stereo,  wizualnie jest chyba identyczny jak Twój M2404S.

To były czasy, człowieka latał z taką walizką do znajomych, którzy mieli dostęp do winyli lub taśm/kaset przywożonych z zachodu.

Brawo!

 

  • +1 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Aby zobaczyć więcej treści proszę zarejestrować się.

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z tej witryny, wyrażasz zgodę na nasze Warunki użytkowania Regulamin Polityka prywatności.