Sari la conținut

8-track


Upiorek
 Share

Postări Recomandate

Myślę że warto ten wątek poświęcić mało popularnym kasetom 8-track zwanymi kartridżami

Na początek troszkę informacji ( zaczerpnięte z hifi.pl)

Kaseta 8-ścieżkowa

Kaseta 8-ścieżkowa (ang: 8-track cartridge) nazywana też kartridżem, czy kasetą amerykańską, to jeden ważniejszych formatów w gronie kaset magnetofonowych. Była ona popularna przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych, w szczególności w sprzęcie samochodowym, począwszy od lat 60-tych. Kaseta tego typu pierwotnie konkurowała z innym podobnym technicznie systemem, 4-ścieżkową kasetą wprowadzoną na rynek przez kalifornijskiego biznesmena Earl'a Muntz'a. O ile w tej rywalizacji kaseta 8-ścieżkowa wygrała i we wczesnych latach 70-tych cieszyła się bardzo dużą popularnością, to w późniejszych latach została z kolei wyparta z rynku przez kasetę Compact Cassette. W latach 1980-tych wygasło wsparcie przemysłu fonograficznego dla kaset 8-ścieżkowych.

Szerokość taśmy w kasecie 8-ścieżkowej wynosi 1/4 cala, a prędkość przesuwu to 3,75 cala na sekundę. Taśma w kasecie jest  przewijana w obiegu zamkniętym, w ciągłej pętli. Taśma jest zwinięta na pojedynczym krążku. W trakcie odtwarzania jest odwijana z wewnętrznego zwoju, przesuwana przed głowicą i nawijana na zwoju zewnętrznym. Do przesuwu taśmy służy rolka dociskowa (gumowa lub plastikowa) będąca częścią kasety oraz wałek napędowy będący częścią magnetofonu. Jak wskazuje nazwa, na taśmie znajduje się 8 ścieżek, a magnetofon odtwarza po dwie ścieżki jednocześnie dając sygnał stereofoniczny. W miejscu łączenia końców taśmy znajduje się pasek umożliwiający rozpoznanie końca pętli przez magnetofon. Po rozpoznaniu końca pętli w magnetofonie przesuwane są głowice, tak aby odtworzyć sąsiednią parę ścieżek. W ten sposób magnetofon może odtwarzać cztery kolejne pary ścieżek.

Na kasetach 8-ścieżkowych wydawano też nagrania kwadrofoniczne. Ani sprzęt, ani kasety kwadrofoniczne nie zdobyły jednak znaczącej popularności. Systemy redukcji szumów były co prawda stosowane na 8-ścieżkowych kasetach, ale co ciekawe, nigdy nie tak powszechnie jak w przypadku kaset Compact Cassette.

  • +1 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Oglądałem na tubce film "reduktora szumów" poświęcony temu formatowi. Ciekawostka jak dla mnie. Gość chyba nawet wystawił na a..o model Technicsa w tym formacie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poniżej kilka fotek roznegliżowanego kartridża

Poświęciłem jeden by zobaczyć jak dokładnie wygląda ta praca w pętli.

I jestem naprawdę w szoku że to może działać

Jeśli chcesz zobaczyć zdjęcie, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

 

Jeśli chcesz zobaczyć zdjęcie, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

 

Jeśli chcesz zobaczyć zdjęcie, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

 

Jeśli chcesz zobaczyć zdjęcie, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Please register to see more content.

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
 Share

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Korzystając z tej witryny, wyrażasz zgodę na nasze Termeni de Utilizare Ghidări Politică Intimitate.