[[Template core/global/global/includeCSS is throwing an error. This theme may be out of date. Run the support tool in the AdminCP to restore the default theme.]] Jump to content
stereo-hifi - forum audio

Taśmy i szpule magnetofonów szpulowych - wątek ogólny

ArturP
 Share

Recommended Posts

W związku z bardzo wieloma pytaniami (pytał mnie tylko Sherlock o to  ;D ), napiszę coś o szpulach 10,5" stosowanych w magnetofonach szpulowych.

Jak wiemy nową taśmę najtaniej można kupić na tzw. pankejkach (pancake) lub bobinach.

Jeśli mamy puste szpule w domu to nie musimy nowych taśm z pankejków przewijać na nie, bo wystarczy przełożyć talerze i już mamy oryginalną taśmę na oryginalnej szpuli  8) .

Jest tylko jeden myk, który to dopuszcza. Talerze z pustej szpuli muszą być tego samego typu co pankejk z nową taśmą.

Tu http://forum.stereo-hifi.com/index.php/topic,218.0.html  fotki ogólne szpul: Pro Quantegy 456 2" i Scotch 1/2", amatorskich Ampex 456 1/2" i Quantegy 499 1/2". Różnica jest w sposobie skręcania talerzy do pancake. W pro jest to 2x 6 śrub, a w amatorskich 3 śruby i 3 nakrętki.

W kształcie samego pancake, pro jest profilowany, amatorski nie.

Jeszcze fotki kształtu amatorskiego talerza, wymiary są standardowe oprócz grubości.

Reszta fotek będzie jak tylko dostanę się do szafy.

IMG_20170926_194711.jpg.cb8098cb5e8a75a18e7f3f234f41b77d.jpgIMG_20170926_194830.jpg.cf107853ee55e2b5390c640d67ad232c.jpgIMG_20170926_195151.jpg.d7ebf4276d327ebfbeb5f126a1af328a.jpg

• +1 1

• Admin

Talerze z pustej szpuli muszą być tego samego typu co pankejk z nową taśmą.

....

Różnica jest w sposobie skręcania talerzy do pancake. W pro jest to 2x 6 śrub, a w amatorskich 3 śruby i 3 nakrętki.

Przydałyby się fotki pokazujące różnice i szczegóły budowy.

Jeszcze fotki kształtu amatorskiego talerza, wymiary są standardowe oprócz grubości,

No właśnie: jakie grubości talerzy i gdzie stosowane?

Pierwsza fotka: talerz z naniesionymi wymiarami.

Dwie kolejne to kształt i widok na szpulę 12"/1" z aluminiowym pankejkiem.

Jeśli chcesz zobaczyć zdjęcie, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

• Admin

Bójta się! Czas na ciężką artylerię :

Chyba wywalę taśmę ze szpuli w lewym, dolnym rogu. Nie mam po prostu pustej. Być może trzeba będzie wywalić wszystkie. O tym przekonam się jak przyjdzie maszyna do grania.

• Admin

W sobotę pójdę na targ i może będzie jakaś pusta szpula na "motylki". Żeby chociaż tylko sprawdzić stan taśmy na tych szpulach, bo być może są do użycia a nie do utylizacji. Jak patrzyłem to na rozbiegówce są napisy AGFA Professional, ale może to być bez znaczenia. Dzięki Wojtku za chęci, ale od Ciebie szpula będzie szła tydzień a koszt wysyłki to koszt szpuli, która zakupiłem :)

On 27.09.2017 at 7:21 PM, ArturP said:

Dwie kolejne to kształt i widok na szpulę 12"/1" z aluminiowym pankejkiem.

Na tych talerzach profi przy otworach widzę skalę. Można prosić o zdjęcie?

Jak co to daj znać Andrzeju ;) . A ta Agfa Professional to może być : PEM 268,368,369,468,469. Na wierzchniej stronie samej taśmy już nie rozbiegowej, powinien być napis :

Zaś co do ilości śrub w szpulach to myślę, że ilość sześciu śrub jest podyktowana tylko tym że szpula 1 lub 2 calowa jest na tyle duża i ciężka że mocowanie tylko na trzy śruby było by nie stabilne, przy większych prędkościach  ;) . I dlatego zastosowali aż sześc śrub.

Jest szansa, że to są radiówki Może nawet w dobrym stanie.

Te co Wojtek kupił były przemoczone, moje zresztą też. Widać to po wewnętrznej stronie pudełka.

Górne czyściutkie, dolne przemoczone.

• Admin

Jest szansa, że to są radiówki Może nawet w dobrym stanie.

Mam plastykową szpulę 18 cm i na niej taśma od strony nośnika jest matowa i poorana. Nośnik na dużych szpulach jest błyszczący, równy. To z tej plastykowej wyrzucę i na nią będę nawijałi w ten sposób przetestuję taśmę z metalowych szpul.

• Admin
On 27.09.2017 at 11:13 PM, sherlock said:

Chyba wywalę taśmę ze szpuli w lewym, dolnym rogu. Nie mam po prostu pustej. Być może trzeba będzie wywalić wszystkie. O tym przekonam się jak przyjdzie maszyna do grania.

Wywalam wszystkie.

Z moich najświeższych zakupów wysypało się TO po przewinięciu. Z tym że moje, wcześniej sprawdził audiotone i przykro mi, że musiał to zrobić. :-\

Arturze niema sprawy ;) . Ja podczas przewijania czyściłem wałki prowadzące chyba z 20 razy... po tych taśmach. Za pierwszym razem nawet nie przewiną do połowy i się zatrzymał tak była zawilgocona i sklejona taśma.  :(

• Admin

Ja podczas przewijania czyściłem wałki prowadzące chyba z 20 razy... po tych taśmach. Za pierwszym razem nawet nie przewiną do połowy i się zatrzymał tak była zawilgocona i sklejona taśma.  :(

I taśma do kosza czy przewijałeś dalej?

Po kilkunastokrotnym przewinięciu i czyszczeniu tam i z powrotem było już trochę lepiej , nie hamowała aż tak bardzo, ale w dalszym ciągu brudziła głowice. To te taśmy o których pisał wcześniej Artur .

• Admin

Montujesz coś  'po drodze" co zbiera syf z taśmy czy po prostu czyścisz kołki prowadzące z tego co na nich osiada?

• Admin

To może zbyt pochopnie wywaliłem te taśmy? Jedną zostawiłem. Kilkukrotnie przewinąłem i jak tylko szpule zwalniały to patyczek i izopropanol w ruch. Teraz nagrywam sobie i nie jest źle, tylko czasem z lekka taśma zapiszczy. Będę mięć trzy nowe LPR35 1100 to na nich sobie ponagrywam ulubione płyty.

• Admin

tylko czasem z lekka taśma zapiszczy.

Problem piszczenia związany jest z warstwą podłoża. Przesuwając palcem lewy napinacz taśmy czuć , że podłoże ie przesuwa się płynnie i zupełnie bez oporów. Ledwo wyczuwalne a potrafi doprowadzić do pisku i ma to wpływ chwilowy na sygnał. Logiczne bo taśma chwilowo ma zaburzony przesuw. A mnie irytuje.

• Admin

Do mnie jadą trzy RTM LPR 35 1100 m PANCAKE 1/4 cala

Sztuka za 160 pln.

On 1.10.2017 at 11:44 PM, audiotone said:

Kupiłem Quantegy 499 nówkę w pancakes zobaczymy jak to będzie działać ;) zdjęcie poniżej kupionej taśmy. Musze poczekać aż dojdzie do mnie to coś napiszę o niej ;) .

Z Judei jedzie to trochę może potrwać. 40 euro i wysyłka free. Dobra cena.

• Admin

Po 5-te: po odsłuchu taśmę zostawiamy na szpuli zwijającej (prawej), przewijamy na szpulę rozwijającą (lewą) przed odsłuchem.

No dobra. A jak mamy czteroślad? Jestem cokolwiek leniwy to wolałbym sobie drugą stronę przesłuchać zaraz po założeniu.

Rozumiem, że chodzi o czterościeżkowy dwuślad. Tu też, przewijam do początku przed odsłuchem. Bo jak wiesz zawsze gdzieś jest ten koniec taśmy, no chyba, że film się wcześniej urwie. 8)

;D

• 1 month later...
  • Admin

Rozumiem, że chodzi o czterościeżkowy dwuślad. Tu też, przewijam do początku przed odsłuchem. Bo jak wiesz zawsze gdzieś jest ten koniec taśmy, no chyba, że film się wcześniej urwie. 8)

;D

Ale jak mam na szpuli taśmę, którą mógłbym od razu założyć i słuchać to musiałbym przewinąć dwa razy by mieć początek przewinięty przed odsłuchem.

Znalazłem wertując forum tapehead temat poświęcony dostępności taśm do szpulaków może to zainteresuje i was . Wątek jest dość świeży bo z sierpnia 2017, link poniżej :

http://www.tapeheads.net/showthread.php?t=59278

Jest tam podane kilka ciekawych linków do rożnych firm, które w dalszym ciągu oferują taśmy czyste i testowe (kalibracyjne itp.)