Sari la conținut

Spendor SP2/3


artekk

Postări Recomandate

P3164515.JPG.9856e8dcd488ac5450cc81b597b64ec9.JPG

Spendor SP2/3

Dziś przedstawiam kolumny, które użytkuję od 6 lat, i z którymi nie zamierzam się rozstawać.

Kolumny kosztowały w 2001 roku 6500zł, dziś już nieprodukowane. Kolumny miały kilka wersji, a ich obecny odpowiednik, model Classic 2/3 kosztuje 3300 funtów http://store.hificorner.co.uk/spendor-classic-2-3-standmount-speakers.html

Zawsze byłem miłośnikiem kolumn angielskich i generalnie monitorów, do których używania zmuszały mnie przez wiele lat warunki lokalowe. Dlatego w przeszłości posiadałem głośniki takich firm jak ATC, PMC, ProAc, Rega, AVI, HGP, Vienna Acoustics, JM Lab, Ruark, Audio Physic.

Jednak dopiero Spendory są kolumnami, przy których przestałem myśleć o zmianie głośników, jakoś trafiły w mój gust.

Kolumny trochę wredne, bo pozornie łatwe do napędzenia (impedancja w całym pasmie powyżej 8ohm i efektywność 88dB) nie lubią jednak wzmacniaczy, kabli grających sucho, ubogą barwą. A zatem większości tranzystorów, dlatego skończyło się na lampie. Spendory ponoć zagrają tak dobrze, jak podłączona do nich elektronika, stąd przypadki łączenia tych głośników z dużo droższymi od nich highendowymi wzmacniaczami, pozornie wyglądające na mezalians.

Głośniki w kolumnach to klasyczna jedwabna kopułka ScanSpeak'a D2010 i polipropylenowy niskośredniotonowiec własnej konstrukcji Spendora, z charakterystyczną mleczną membraną z "mazami" jak po malowaniu pędzlem. Kolumny parowane były przez fabrykę z dokładnością do 1dB.

Dla mnie to kolumny na lata, uniwersalne, nie faworyzują żadnych gatunków muzycznych, ani audiofilskiego plumkania. Bardzo dobrze brzmią stare nagrania, rock, blues. Duże monitory, z szerokim frontem, które potrafią zniknąć jak Audio Physic. Spójne jak głośnik szerokopasmowy, muzykalne, barwne, nienatarczywe, a przy tym wystarczająco analityczne i szczegółowe, potrafiące zaprezentować detale w sposób kulturalny, nienachalny. Skalą dźwięku monitory te zbliżają się do kolumn podłogowych. U mnie doskonale radzą sobie w pomieszczeniu o powierzchni ponad 30m2 . Mogą nie zadowolić miłośników hiperdetali, ultraszybkiego suchego basu i ultradźwięków.

Link do ciekawej recenzji : http://www.hifi.pl/recenzje/kolumny/spendorsp23.php

 

P3164517.JPG.c54809acb46f763bc643082ffd5c8880.JPGP3164525.JPG.599a65d0b667c7106ab408a5f23eb0b3.JPGP3164519.JPG.e14c8608402fa32e55b667214a19ff63.JPG

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


 • Răspunsuri 8
 • Creată
 • Ultimul Răspuns

Cele mai bune postere din acest subiect

 • artekk

  4

 • audiotone

  2

 • sherlock

  1

 • siwy

  1

Cele mai bune postere din acest subiect

Imagini postate

 • Admin

Zawsze byłem miłośnikiem kolumn angielskich i generalnie monitorów, do których używania zmuszały mnie przez wiele lat warunki lokalowe.

...

 

U mnie doskonale radzą sobie w pomieszczeniu o powierzchni ponad 30m2

Ponad 30m2 to faktycznie "skromniutko" ;) Zastanawiające, że nie stosujesz bi-wiringu skoro sam producent przewidział jego zastosowanie. Bi-amping to byłaby chyba już lekka przesada,chociaż kto wie? Z pewnością bardzo dobra propozycja dla posiadaczy niewielkiego lokum, którzy są na tyle świadomi by nie pakować w takie pomieszczenia zespołów wielkości lodówki. No i są na tyle duże, że nie będzie pokusy pakowania w meblościanki.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


To stare zdjęcie, gdy miałem system firmy REGA z firmowym okablowaniem.

Teraz oczywiście bi-wiring jest :)

Piszę o czasach, gdy mieszkałem w bloku, wtedy miałem pokój 17m2 i nawet małe podłogówki dusiły się w nim.

Od kilka lat mieszkam w domku i salon ma nieco ponad 30m2. Mogę sobie pozwolić na odsunięcie kolumn od tylnej ściany na ok. 80cm. Nie jest jednak tak różowo, bo są meble i możliwości ustawienia kolumn i sprzętu także w pewien sposób ograniczone. Trzeba przede wszystkim osiągnąć kompromis z Drugą Połową  ;)  W tym pokoju próbowałem także kolumn podłogowych i nie sprawdziły się, były problemy z basem. Dlatego takie trochę większe monitory grają w tych warunkach całkiem sensownie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


Please register to see more content.

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
 • Creează nouă...

Informații Importante

By using this site, you agree to our Termeni de Utilizare Ghidări Politică Intimitate.