Jump to content
stereo-hifi - forum audio

Technics RS-M253X / RS-B90

justified
 Share

Recommended Posts

• G.Moderator

Technics RS-M253X

Technics RS-M253 front.jpg

Kupiłem sobie zepsuty magnetofon z 1983 roku.

Po pierwsze był tani, bo zepsuty a po drugie nie miałem zamiaru go naprawiać gdyż chodziło mi głównie o części zamienne do mojego RS-B85.

Magnetofon po uruchomieniu "świecił" tylko kieszenią, funkcje leżały no i wyświetlacz martwy. Zbyt dobrze to nie wyglądało.

Środek czysty, bez śladów ingerencji amatorów.

Elektronika wywołała spory uśmiech. Jest jej dużo i jest wszędzie :) . Było mi żal tak to zostawić. Stan wizualny frontu bardzo dobry, kilka zabrudzeń wyglądających jak zarysowania okazały się proste do usunięcia. Skos głowicy AX fabryczny (kupiłem go dla głowicy kasującej w super stanie).

Mechanizm jest taki sam jak w B85. Jedyna różnica polega na tym, że te M-ki kręcą napędem taśmy od razu po włączeniu POWER. B85 dopiero po wciśnięciu PLAY.

Deck był i jest śliczny i biorąc pod uwagę powyższe achy i ochy zrobiłem się ciekawy czy i jak gra.

Po obejrzeniu mechanizmu, który znam na wylot i wstępnej ocenie stanu elektroniki postawiłem śmiałą diagnozę.

Do wymiany paski, bo mechanizm nie będzie pracował skoro sterownik nie dostaje sygnałów z krańcówek, no i gdzieś jest przerwa w zasilaniu wyświetlacza lub jest padnięty w co nie chciało mi się wierzyć.

Paski - strzał w 10.

Wyświetlacz - suche luty na złączu .

Wykonałem też wstępnie konserwację mechaniki aby nie pracował na starych smarach.

Specifications

Type: 3-head, single compact cassette deck

Track System: 4-track, 2-channel stereo

Tape Speed: 4.8 cm/s

Heads: 1 x combination record/playback, 1 x erase

Motor: 1 x reel, 1 x capstan

Tape Type: type I, CrO2, Metal

Noise Reduction: B, C, DBX

Frequency Response: 20Hz to 22kHz  (Metal tape)

Signal to Noise Ratio: 92dB  (DBX)

Wow and Flutter: 0.04%

Input: 60mV (line), 0.25mV (mic)

Output: 0.4V (line)

Dimensions: 430 x 97.6 x 273mm

Weight: 5.3kg

Finish: black, silver

Tak to wygląda roboczo.

m253x_elektronika2.jpg.a3791c9a3eccc478808146c3c00a05f0.jpgm253x_elektronika1.jpgm253x_front1.jpg.4607795672a457348c0184877ee49f21.jpgm253x_front2.jpg.b85c58e59a857d8fc555f6817ca04981.jpgm253x_front4.jpg.70b3057900be7173043fe49fa2192703.jpgm253x_mechanizm1.jpg.4e8719c7f3f8f6abefe936d4860dea5a.jpgm253x_mechanizm2.jpg.88a292b3fd373f3aa8ed9804c5cf2a46.jpg

Cudo :) :

m253x_wyswietlacz2.jpg.79c2ba1fa71e5480f008af21cf1c8508.jpg

Uszkodzone złącze:

m253x_wyswietlacz1.jpg.8a35b5750702e8592221131ea40fc8e1.jpg

Głowice:

m253x_heads.jpg.cb078cb0ddb752b6f44b9d03ac1ef592.jpg

Super! :

m253x_katalog1.jpg.daa968fc6b048be691660cbb8822bf41.jpgm253x_katalog2.jpg.da28488f9fdc5a4c2d0eff81090122f8.jpg

Jak gra?

Deck gra świetnie. Testowałem na kilku taśmach oryginalnych. Gra podobnie jak B85, szczegółowo i dynamicznie.

Dźwięk ma dynamikę i jest zróżnicowany, nie jest płaski i męczący, sprawia przyjemność.

Absolutnie nie dokonuję żadnych regulacji. Nie ma potrzeby.

Na koniec chcę jeszcze wspomnieć, że deck posiada ciekawe funkcje jak:

- wyszukiwanie do 20 utworów

- music repeat

B85 tego nie ma :(

Nie wiedziałem, że jest takim rzadkim okazem. Gra jak B85 a skoro B85 gra jak RS-B100.... :P

Kosztował mnie 350 zł, kilka godzin naprawy, praktycznie zero kosztów tylko trochę doświadczenia wyniesionego z innych decków i od mądrzejszych kolegów. Nie powiem ile dałem za B85, choć nie żałuję ani złotówki.

Sprawne M253X widziałem po około 600 PLN.

• +1 2

I znów bardzo ładna prezentacja  :D . Ten model już jest dość ciężko znaleźć, bo dźwiękowo jest bardzo dobry jak na Technics-a. Głowice AX, ładne wskaźniki i całkiem dobra mechanika.

Ten model w Japonii jest określany jako RS-B90 więc coś w tym jest.... ;)

http://jg2usl.blog24.fc2.com/blog-entry-104.html

Jeśli chcesz zobaczyć zdjęcie, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Piękny jest ten poprzednik RS-B100. No i ten wyświetlacz magia...

Artekk, a pamiętasz, jak serwis przez pomyłkę wysłał go na żyletki razem z Aiwą, jeśli dobrze pamiętam? Spokojny człowiek jesteś, bo ja bym ich chyba rozstrzelał.  ;) ;D

• Admin

po drugie nie miałem zamiaru go naprawiać gdyż chodziło mi głównie o części zamienne do mojego RS-B85.

Takiego decka nie godzi się rozbebeszać na części. Chyba, że weźmiemy od niego detale do lepszego a on poczeka na swojego "dawcę". Zbyt dobry i nieczęsto spotykany deck by go dawać na zatracenie.

No było tak Marku  :(  A tego Technics kupiłem za 12zł na pchlim targu, leżał bidulek utytłany w błotku. Wtedy bałem się grzebania jak ognia, teraz bym sam już go próbował ratować. AIWA była bez nakładki na kieszeń, nie chodziła mechanika, ale DAC i elektronika na chodzie. Jej jeszcze mocniej mi szkoda, bo dałem za nią na Wolumenie całe 50zł. Ale odbiłem sobie na tzw. kolegach z serwisu, znalazł się sposób :)

• G.Moderator

Takiego decka nie godzi się rozbebeszać na części. Chyba, że weźmiemy od niego detale do lepszego a on poczeka na swojego "dawcę". Zbyt dobry i nieczęsto spotykany deck by go dawać na zatracenie.

Widzisz, nie zdawałem sobie sprawy jak to gra. Po spojrzeniu na elektronikę zrobiłem się... dociekliwy. Warto było zaryzykować, oj warto.

Pewnie nigdy się nie dowiemy jak mógłby zagrać ten magnetofon gdyby miał Direct Drive. Jak by tak pokombinować to pewnie dałoby się jakiś mechanizm z Technicsa z DD tam wpakować.

To jest standardowy mechanizm z serii RS-M250 co za tym idzie możemy zapakować do niego DD np. z RS-M275 lub innego (280 itp. ...) i będziemy mieli taki RS-B85... przeróbkach... owszem to moje jest wymyślone gadanie ;)

Direct Drive to nie jest ósmy cud świata, wg wielu opinii Nak ZX-7 na paskach gra lepiej od ZX-9, który ma Direct Drive, nawet były pomiary charakterystyk przenoszenia na tapeheads, które wypadły korzystniej dla ZX-7.

Oczywiście można się bawić, np. gość w USA wsadził Direct Drive z ZX-9 do Naka 1000ZXL, tylko czy to już nie jest sztuka dla sztuki ? Wiadomo, że się da, ale czy będą z tego wymierne, słyszalne korzyści ?

Oczywiście Arturze nie ma to sensu moim zdaniem ;) . Bo czy trzy setki % będą słyszalne w W/F... ? Podałem tylko taki przykład odnośnie gdzie możemy znaleźć DD w technics-ach....

• Admin

Direct Drive to nie jest ósmy cud świata, wg wielu opinii Nak ZX-7 na paskach gra lepiej od ZX-9, który ma Direct Drive, nawet były pomiary charakterystyk przenoszenia na tapeheads, które wypadły korzystniej dla ZX-7.

A ZX-7 z DD byłby dziewiątym cudem ;) Ale przejdźmy do rzeczy. DD do pasma przenoszenia niewiele wnosi. Pasmo też niewiele nam mówi o sygnaturze brzmienia. Niewielkie zachwiania charakterystyki przenoszenia nie sa tak wychwytywane przez ludzkie ucho co podobnego rzędu zakłócenia w przesuwie taśmy. Zalet DD raczej szukałbym właśnie w mniejszym W&F. Stabilizacja przesuwu taśmy, eliminacja krótkotrwałych zakłóceń w jej prowadzeniu dużo daje dla ogólnej poprawy dźwięku i wzrostu oceny brzmienia. Nie na darmo Nakamichi "wyrzuciło" z użycia filc dociskowy, a Luxman chcąc uniezależnić tor przesuwu od konstrukcji kasety w prototypowym decku wyciągnął taśmę na zewnątrz.

• Admin

No widzisz ... . Na tapeheads porównano oba decki ale nie w odniesieniu do rodzaju napędu tylko porównano decki jako takie. Jako, że tu było gdybanie co by było gdyby to odniosłem to wrażenie, że tam właśnie roztrząsano kwestię: pasmo a rodzaj napędu. W sumie to byłoby interesujące doświadczenie jak wpłynęłaby na brzmienie wymiana mechanizmu w tym decku.RS-M253x ma dość pochlebne opinie i dołożenie mu DD z pewnością podniosłoby jego walory nie tylko soniczne.

• 1 month later...
  • G.Moderator

Mam prośbę o poradę. Szykuję się do wymiany idlerkow przewijania w m253x i b85. Nie chcę wyważać otwartych drzwi i stąd pytanie. Od której strony rozkładać zespół idlera przewijania i jak to zrobić aby nie narobić szkód. Czy podgrzewać?

Liczę na Wasze doświadczenie.

U mnie ten plastikowy koniec był zawsze uszkodzony (pęknięty), więc schodził bez problemu a potem musiałem go sklejać , a jest mocowany na osi oczywiście na wcisk. On trzyma sprężynę i robi to jako sprzęgło idlera przewijania.

• G.Moderator

U mnie ten plastikowy koniec był zawsze uszkodzony (pęknięty), więc schodził bez problemu a potem musiałem go sklejać , a jest mocowany na osi oczywiście na wcisk. On trzyma sprężynę i robi to jako sprzęgło idlera przewijania.

Tego właśnie szukałem. Serwisowka tego nie zawiera.

Aby uniknac pęknięcia zatyczki, spróbuję podgrzac cześć przed ściąganiem.

Dzieki Wam za pomoc. Dam znać jak poszło. Pomierzę i dobiore zamienniki idlera.

Swoja drogą to cholerstwo odpowiada za głośne przewijanie :/

Idler pasuje od innych magnetofonów sprawdziłem w działaniu. Przeczytaj temat o RS-M275X którego jakiś czas temu naprawiałem. ;)

• G.Moderator

Dziękuję za info. Ci z Mińska na Alle.... wolaja 300PLN niezle ich powaliło. Kupilem 2 na eZatoce po 30 zika.

• Admin

Dziękuję za info. Ci z Mińska na Alle.... wolaja 300PLN niezle ich powaliło. Kupilem 2 na eZatoce po 30 zika.

Cena zaporowa ustawiona by nikt nie kupił. To celowe działanie gdy towaru nie ma i nie chcemy kończyć aukcji by za jakiś czas wystawić nową gdy towar będzie. Niby logiczne a jednak głupie.

• G.Moderator

Nurtuje mnie jeszcze jedna sprawa dotycząca mechanizmu typu 250. B85 delikatnie pozostawia ślad na taśmie. Jest to odksztalcenie mniej wiecej w polowie taśmy, które na 100% powstaje pomiędzy rolką a prawym wałkiem nawijajacym. Wg mnie ewidentnie winę ponosi zbyt duży moment nawijania taśmy, czyli sprzęgło cierne. Slad jest bardzo widoczny na poczatku tasmy a w miare nawijania maleje - wieksza srednica = mniejszy moment nawijania. Co radzicie oprócz czyszczenia filcu, co juz wykonałem i nie przyniosło wymiernych rezultatów?

A nie za duży docisk  prawej rolki do wałka ? A moment talerzyka odbierającego powinien wynosić około 40g/cm, strona 35 i 36 serwisówki. Wycinek tych stron :

• G.Moderator

Jesli chodzi o docisk rolki to nie mam mozliwosci regulacji (geometria sprezyny), czesc jest oryginalna. Co do momentu prawego talezyka... mamy problem. Gdzie ja teraz znajde tasme do pomiaru momentu :(.

• G.Moderator

Tak, będę działał w tym kierunku w sobotę. Mam mechanizm z M245X.

Dam znać jak poszło.

• G.Moderator

OK. Idler od Nakamichi pasuje idealnie, deck przewija jak szalony. Dzięki za info.

Sprzęgło od M245X zostało rozłożone a części umyte w IPA i przesmarowane olejem silikonowym w miejscu tarcia tworzywa o tworzywo i o metalową oś (oczywiście należy uważać aby nie pobrudzić olejem filcu). Po złożeniu wylądowało w mechanizmie i jak narazie wszystko gra, nie widzę uszkodzeń taśmy.

Co do montażu idlerka przewijania to zawleczkę ściągnąłem łapiąc ją delikatnie kombinerkami i obracając. Podgrzałem całość suszarką do włosów. Żadnych pęknięć.

Ten większy idlerek to stary oryginał, mniejszy to nowa część od Nakamichi seria 3. Część od Naka pasuje idealnie - dziękuję za pomoc.

Niema sprawy :D . Długo sam szukałem idlerów do mechanizmów z serii RS-M250 bo w internecie nic... I wziąłem się za szperanie po mechanizmach i uwagę moją przykuły starsze naki (BX) i ceny za te idlery były dość niskie . I co najważniejsze było i jest ich w cholercie ;)

• 2 weeks later...
  • G.Moderator

Mam problem. Mozna też inaczej. Czy mam problem? Po wymianie głowicy z AX, ktora byla niemilosiernie zjechana na Canona w super stanie mam przesuniecie dla 315 Hz o 180°. Po ustawieniu azymutu zgodnie z serwisowka dla 10kHz, zgodnie w fazie, wszystko gra źle... dopiero po przestawieniu tak jak dla 315Hz o 180° jest OK. Zgłupialem. Czy ta glowica tak ma? Tor jest oczywiście poprawny. Na poprzedniej glowicy AX procz tego że "wszystko" bylo nierówno z uwagi na duuuze zużycie,  sygnaly byly w fazie.