Jump to content

GRUNDIG PS 1020B - problem ze stabilizacją obrotów

Vintage Audio-Maniak
 Share

Recommended Posts

Witam.

Tak jak w tytule,mam problem z stabilizacją obrotów w gramofonie,który służy mi ogólnie od odsłuchu płyt.

Więc nie dawno psiknąłem w potencjometry specjalnym środkiem PR Kontakt (tam są osobne potencjometry na 33 i 45),

I powód był taki,że jak lekko pokręciłem potencjometrem,to zaczynały się rozlewać te punkty na talerzu.

....

A teraz od paru dni zauważyłem dziwne zjawisko:niby jest dobrze,ale jak tylko igła powolutku opadnie na płytę,to te punkty lekko się odsuwają,

więc zaniepokojony otworzyłem gramofon i również zauważyłem taki element z białym nalotem,i to jest w miejscu gdzie jest regulacja częstotliwości obrotów od 60 do 50 Hz 

Co może być nie tak? Czy da się tą usterkę w jakiś sposób zniwelować? A ogólnie co do samego gramofonu,

To jest to fajny gramofon. Jednym słowem jestem zadowolony z niego :) :D 

Ma wkładkę SHURE M85G,, która ma miano ,,Tajemnicza wkładka". A przynajmniej tak o niej na Internecie Piszą :D :D :D  

A jakość dźwięku przyjemna ;) 

48283457_280457839484285_5952531957349875712_n.jpg

• Replies 3
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

• sherlock

2

• Vintage Audio-Maniak

2

Top Posters In This Topic

Posted Images

• Admin

Element pokazany na zdjęciu wygląda na podwójną diodę prostowniczą we wspólnej obudowie.

Jeśli chcesz zobaczyć zdjęcie, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

fot. insidehifi.blogspot.com

Jak widać na załączonym obrazku w innej wersji płytki zasilacza wstawiono w to miejsce pojedyncze diody prostownicze, które tworzą mostek Gratez'a. Diody można łatwo zmierzyć miernikiem i w razie uszkodzenia zastąpić innymi.

Opuszczenie igły na płytę może skutkować delikatną zmianą obrotów. W końcu wzrasta opór, który ma do pokonania silnik, a jeśli jego moc nie jest zbyt duża to można to zrozumieć.  Ale to skorygujesz właśnie tymi potencjometrami.

Serwisówka od modelu 1020 i 1020a, ale raczej nie powinno

jakiś wielkich różnic: 

Mnie ciekawi zawartość tej puszki w środku gramiaka. Ciekawe jak rozwiązano budowę tego silnika, bo tam siedzi jeszcze jedna płytka o wiele bardziej skomplikowana niż płytka zasilacza.

fot. insidehifi.blogspot.com

This topic has more replies, but you'll need to be signed in to view them.