Skocz do zawartości

Unitra Diora - radioodbiornik Alba DMP 408


Jakub K

Rekomendowane odpowiedzi

  • Moderator

Od dłuższego czasu poniewiera się i przeszkadza, więc postanowiłem coś zrobić z tym odbiornikiem bo żal mi wyrzucić. 
Po włączeniu daje znaki życia ale wiadomo UKF w starej wersji. Postanowiłem więc je przestroić.

W necie można znaleźć kilka sposobów przestrojenia w sumie podobnych do siebie.

Ja wybrałem jeden z nich opisany dość sumiennie a autor twierdził że z efektu jest bardzo zadowolony.

Oto opis:

Wymiana elementów:
- C1 z 27pF na 10pF
- C3 z 27pF na 12pF
- C10 z 47pF na 20pF
- C5 43pF wymontowałem i zamontowałem trymer 2-25pF w miejscu C7
- C15 39pF wymontowałem i zamontowałem trymer 2-25pF w miejscu C17
- cewki L2, L3 i L4 zostają oryginalne.
C17 stroimy górną częstotliwość zakresu skali - 108MHz a L3-L4 dolną 87,5MHz.
Po uzyskaniu zakresu od 87,5MHz do 108MHz przystępujemy do strojenia czułości:
- L2 stacji odebranej na najniższej możliwej częstotliwości
- C7 dla stacji na możliwie najwyższej częstotliwości
Radio bez zastosowania trymerów nie uda się precyzyjnie przestroić (różnica kilku piko ma kolosalne znaczenie, bo trymery czule stroją).

Jak na razie udało mi się złapać stacje na kawałku kabla więc efekt jest faktycznie zadowalający. Muszę jeszcze przeprowadzić pomiary, może coś jeszcze poprawię.

Dodatkowo do wyeliminowania jest jeszcze dość mocny przydźwięk sieciowy no i konkretne czyszczenie.

 

IMG_20200215_143025.jpg.c73b6218c4de6dbe8c323bdf13552eae.jpg  IMG_20200215_143111.jpg.12f6ef1db2ce1d9a12842ddf9bafde15.jpg  IMG_20200215_144121.jpg.89fe0674a0187ddb240a964e2ae1732b.jpg

 

 

 

  • Super (+1 pts) 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


  • Moderator

Dziś mała chwila i z doskoku małe poszukiwanie źródła buczenia.
Okazało się że winowajcą był elektrolit C75 - 220uF w układzie wzmacniacza mocy UL 1402. Był chyba już wcześniej wymieniany bo nie pasuje do epoki radia, a na jego parametry sami spójrzcie:

Jeśli chcesz zobaczyć zdjęcie, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

W sumie wymieniłem wszystkie kondensatory w zasilaczu i wzmacniaczu mocy bo nie trzymały swoich parametrów.

Jeśli chcesz zobaczyć zdjęcie, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

W końcu cisza ?

Zamówiłem też w końcu tuner DVBT na USB który użyję do dokładnego strojenia heterodyny i całego pasma UKF.

Zobaczymy co z tego wyjdzie, może będzie co opisać. Są filmiki w sieci jak tego używać - polecam, fajna zabawa za całe 40zł :) 

  • +1 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Aby zobaczyć więcej treści proszę zarejestrować się.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z tej witryny, wyrażasz zgodę na nasze Warunki użytkowania Regulamin Polityka prywatności.