Skocz do zawartości

Głowica Diory GFE-105: Zodiak DSS-401/2, Tosca AWS-303, AS-618, AS-632 .. - przestrojenie


Jakub K

Rekomendowane odpowiedzi

  • Moderator

Chciałem Wam przedstawić sposób na przestrojenie głowicy GFE-105 na tzw wysokie pasmo czyli 87,5MHz - 108MHz.

 

Oto cytat z SE11/99-s.54-55):
"Przestrojenie głowicy na pasmo 87.5+1 08MHz
Poniżej podano procedurę przeróbki i przestrojenia głowicy GFE-105 na pasmo 87.5+108MHz.
1. Przed przestrojeniem należy sprawdzić prawidłowości pracy odbiornika (lub tunera) z głowicą GFE-105 na
zakresie 65.5+7 4MHz z dołączoną anteną i głośnikami (ze wzmacniaczem).
2. Następnie należy wyłączyć urządzenie i odłączyć je od sieci. Po zdjęciu górnej pokrywy uzyskujemy dostęp do
płytki tunera i głowicy UKF.
3. Przed przestrojeniem należy sprawdzić dotychczasowe napięcie przestrajania dla toru FM występujące na kołku
4 głowicy (Rys.1). Ponieważ w urządzeniach, w których stosowano głowicę GFE-105 tor AM przestrajano
agregatem pojemnościowym z dodatkowym potencjometrem, z którego uzyskiwano napięcie do strojenia FM,
naj prościej jest zmierzyć to napięcie dołączając woltomierz do suwaka tego potencjometru. Napięcie to dla
skrajnych częstotliwości zakresu powinno wynosić:
D +3V - dla 65.5MHz,
D +25V - dla 74.0MHz.
4. Teraz można przystąpić do wykonania przeróbek wewnątrz głowicy UKF. Po wyłączeniu urządzenia najpierw
należy zdjąć pokrywkę z obudowy głowicy i wyciąć szczypami kondensatory C1, C9 i C13 zaznaczone na rysunku
montażowym głowicy (rys. 1 ) kolorem czarnym. Po wycięciu kondensatorów można przystąpić do zestrojenia
głowicy.
5. Po włączeniu należy zaprogramować odbiornik (tuner) tak, aby dla dwóch przycisków programów uzyskać
krańcowe napięcia przestrajania: +3V i +25V. Dla napięcia strojenia +25V ustawiamy trymerem C14 górną
częstotliwość heterodyny równą 1 08MHz + 10. 7MHz = 118.7MHz, a dla napięcia +3V, cewką L5 dolną
częstotliwość heterodyny równą 87.5MHz + 10.7MHz = 98.2MHz.Powyższe regulacje należy kilkakrotnie
powtórzyć.
6. Po zestrojeniu heterodyny należy zestroić obwody wzmacniacza wejściowego kilkakrotnie strojąc na maksimum
wzmocnienia:
D dla górnej częstotliwości zakresu (108MHz) - trymerami:C2 i C10,
D dla dolnej częstotliwości zakresu (87.5MHz) - cewkami: L 1 i L4.
Wzmocnienie głowicy możemy oceniać na podstawie wskazań wskaźnika poziomu lub pomiaru napięcia,
proporcjonalnego do poziomu sygnału z anteny, występującego na nóżce 13 układu UL 1200.
Jeżeli nie dysponujemy generatorem w.cz. i/lub licznikiem częstotliwości o zakresie do 120MHz, to należy znaleźć
dwie stacje położone blisko krańców zakresu i do nich dostroić tuner strojąc heterodynę i obwody wzmacniacza
wejściowego głowicy na pokrycie zakresu i maksymalne wzmocnienie.
Po zestrojeniu należy założyć pokrywkę głowicy i ewentualnie skorygować zestrojenie."

 

Strojenie wykonałem dokładnie wg tego opisu i muszę powiedzieć, że ta głowica jest bardzo łatwa do przestrojenia. Oczywiście pod warunkiem że ma się o tym choć minimalne pojęcie.

Do przestrojenia heterodyny na pasmo 98,2 - 118,7 MHz wykorzystałem jak zwykle tuner DVBT.

Udało się ustalić graniczne częstotliwości praktycznie idealnie :) (sygnał heterodyny to ta szpilka na wykresie)

IMG_20201103_193503.jpg  IMG_20201103_193614.jpg

A tu głowica przed usunięciem kondensatorów C1, C9 i C13 oraz po ich usunięciu.

 

IMG_20201103_185618.jpg  IMG_20201103_190945.jpg 

 

Polecam ten sposób przestrojenia jako sprawdzony i dający bardzo dobre rezultaty. Lokalną najsilniejszą stację jestem w stanie odebrać dotykając tylko palcem do wej. antenowego.

82_1220339136.jpg

  • O.K. (0 pts) 1
  • Super (+1 pts) 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


  • Moderator

Z tego co wyczytałem to głowica ta jest w sumie na pasmo wysokie a tylko te kondensatory zostały dołożone żeby obiniżyć pasmo do kiedyś obowiązującego.

Ale to tylko wiedza wyczytana z sieci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


  • Admin
23 minuty temu, Jakub K napisał:

Z tego co wyczytałem to głowica ta jest w sumie na pasmo wysokie a tylko te kondensatory zostały dołożone żeby obniżyć pasmo do kiedyś obowiązującego.

Nie porównywałem schematów obu głowic, ale jeśli jest jak Jakubie piszesz z tymi kondensatorami to metoda, którą opisałeś, wydaje się właściwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Aby zobaczyć więcej treści proszę zarejestrować się.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z tej witryny, wyrażasz zgodę na nasze Warunki użytkowania Regulamin Polityka prywatności.